هشدار مقام‌های محلی درباره افزایش شیوع کرونا در فارس، خوزستان و زنجان

مقام‌های محلی در استان‌های خوزستان، فارس و زنجان خبر از افزایش شیوع این بیماری و «نگران‌کننده» بودن وضعیت خبر داده‌اند.
 
غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، از «شیوع نگران‌کننده» کرونا در شهر اهواز خبر داده و خواستار مراقبت بیشتر مردم شده است.
 
او که روز پنج‌شنبه، ۴ اردیبهشت، در مراسم افتتاحیه یک آزمایشگاه سخن می‌گفت، علت این امر را «بی‌احتیاطی» مردم در ۱۰ روز گذشته اعلام کرده و گفت: «تعداد بیماران نسبتا افزایش یافته است.»
 
آقای شریعتی در عین حال آماری از شهر اهواز ارائه نداده ولی گفته است «شرایط پایدار و تحت کنترل» است.
 
از سوی دیگر، علی اکبری،‌ نماینده شیراز در مجلس نیز به خبرگزاری ایلنا گفته است شیوع بیماری کرونا در استان فارس در ده روز گذشته «سیر صعودی» داشته است.
 
او علت این امر را برداشته‌ شدن «منع رفت و آمد» و افزایش ترددها دانست و گفته است که «نگرانی زیادی درباره شیوع موج دوم کرونا» وجود دارد.
 
از ۲۳ فروردین امسال، دولت ایران اعلام کرد که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را که شامل سخت‌گیری‌هایی در رفت و آمد و فعالیت مشاغل بود به طرح فاصله‌گذاری هوشمند تغییر می‌دهد.
 
این تغییرات که در استان‌های ایران جز تهران از ۲۳ فروردین و در تهران از ۳۰ فروردین اعمال شد، منجر به افزایش ترددهای درون‌شهری و بین شهری و شروع به کار برخی مشاغل و بازگشت بخش مهمی از کارمندان دولت به محل کار خود شده است.
 
در زنجان نیز محمدرضا صائینی، معاون دانشگاه علوم پزشکی این شهر به خبرگزاری ایرنا گفته است شمار مبتلایان به کرونا به صورت تدریجی افزایش یافته است.
 
او با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع کرونا در دو هفته آینده گفته است «رعایت نکردن فاصله‌ اجتماعی» علت این امر است.
 
آقای صائینی یک «موضوع نگران‌کننده» را «موارد مرگ ناشی از این بیماری» خوانده و گفته است این وضعیت «ممکن است به همین سرعت ادامه یابد، به طوری که طی یک‌ ماه آینده وضعیت ناخوشایندی حاکم شود».
 
در شهر قم هم محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی با هشدار درباره رعایت نکردن «فاصله‌گذاری اجتماعی» گفته است در صورت بی‌توجهی «دوباره از نظر اپیدمی با پیک دومی مواجه می‌شویم که ممکن است شدیدتر باشد».
 
او که با علیرضا اعرافی، رئیس‌ حوزه‌های علمیه قم دیدار کرده بود، خواستار کاهش آرام سخت‌گیری‌ها شده و گفته است «شهر را رها نکنیم».
 
آقای اعرافی در روزهای گذشته خواستار بازگشایی زودتر مراکز مذهبی شده بود.
 
حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، روز ۳۱ فروردین در جلسه ستاد ملی کرونا اعلام کرد که قرار دولت این بود که تاریخ بازگشایی اماکن مذهبی پایان اردیبهشت باشد، اما به درخواست اعرافی، دولت نیز تصمیم خود را عوض کرده و این تاریخ را فعلاً ۱۵ روز جلو کشیده است.
 
اختلاف نظر درباره بازگشایی مکان‌های مذهبی و عمومی در روزهای اخیر سبب نامه‌نگاری‌های متعدد شده است.
 
محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران روز ۴ اردیبهشت در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواست که در بازگشایی این مراکز و همچنین دانشگاه‌ها تعجیل نکند و «موجب گسترش بیماری و آسیب جان و سلامت مردم و هدر رفتن زحمات گذشته و فرسودگی کادر درمانی کشور خواهد شد».
 
از سوی دیگر، علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران در نامه‌‌ای به حسن روحانی خواستار بازگشایی «صحن‌های حرم مطهر و مساجد» در «همین روزها» شده است.
+14
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  نتیجه حماقت مردم و مسولینه. وقتی هیچی نشده همه شروع به مسافرت کردن نتیجش همینه. شهرهای دیگه هم همینه
  1
  6
  جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  حالا بگو روباه بنفش و اهل بیت (یوگی خرسه و دوستان ) بیاد توضیح بده.
  0
  5
  شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
  نظر شما چیست؟