کووید ۱۹ در طولانی‌مدت با بدن چکار می‌کند؟

دویچه وله :به گفته کارشناسان بیماری کووید ۱۹ حتی بعد از بهبودی، ممکن است باعث آسیب‌های طولانی‌مدت شود.
 
به گزارش هافینگتون پست؛ محققان بعد از آنکه با بررسی نشانگرهای بیولوژیکی بیماران بهبود‌یافته، شاهد ضعف عملکرد کبد و آسیب‌های شدید قلبی و ریوی برخی از آنها بودند، اعلام کردند که با از بین رفتن عفونت کووید ۱۹، مشکلات بهداشتی ناشی از این بیماری پایان نمی‌یابد.
 
هنگامی که بدن در معرض عفونت کووید ۱۹ قرار می‌گیرد، دچار التهاب بسیار شدید ناشی از مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس می‌شود. واکنش‌های التهابی در برخی افراد آنقدر شدید است که منجر به فیبروز ریوی می‌شود. کووید ۱۹ همچنین استرس شدیدی بر قلب تحمیل می‌کند. متخصصان دانشگاه هاروارد می‌گویند التهاب ایجاد شده توسط ویروس کرونا باعث ضعف عملکرد قلب و افزایش خطر لخته شدن خون می‌شود.
 
دکتر لن هوروویتز، متخصص داخلی بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید: »برخی از افراد که با یک دوره شدید کووید ۱۹ مبارزه کرده‌اند، ممکن است به آریتمی قلبی، نارسایی احتقانی قلب و میوکاردیت (التهاب عضله قلب) و همچنین آسیب‌های عصبی مانند اختلال هوشیاری، سردرد، سرگیجه و ... مبتلا شوند.«
 
علاوه بر این، ویروس کرونا به طور مستقیم به کلیه‌ها حمله می‌کند. مطالعات نشان داده این ویروس با اتصال به یک نوع گیرنده بر روی سلول‌ها به نام ACE2 به بدن نفوذ می‌کند. این گیرنده نه تنها در سلول‌های قلب و ریه، بلکه در کلیه ها نیز یافت می‌شود.
 
محققان دانشگاه جان هاپکینز نیز تاکید می‌کنند که استراحت در بستر می‌تواند عواقب جدی برای بدن داشته باشد و منجر به تحلیل عضلات و ضعف استخوان‌ها شود.
 
به گفته کارشناسان حوزه بهداشت، اگرچه بسیاری از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود می‌یابند، اما به دلیل این که ماهیت این بیماری و عوارض طولانی‌مدت آن هنوز به درستی درک نشده، بهتر است که با جدی گرفتن نکات پیشگیرانه، هیچ‌وقت به آن مبتلا نشویم.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟