برادر «علی یونسی» دانشجوی بازداشتی در ایران: برادرم را ۱۲ مامور با پیشانی خون‌آلود به خانه آوردند

صدای آمریکا :در ادامه بی خبری از وضعیت «علی یونسی» فعال دانشجویی و از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف که در تهران بازداشت شده‌ است، برادر علی یونسی جزئیاتی از بازداشت او و تفتیش خانه از سوی ماموران را تشریح کرد.
 
رضا یونسی، برادر علی یونسی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در رشته‌ توئیت‌هایی اعلام کرد که برادرش به همراه «امیرحسین مرادی» دیگر دانشجوی دانشگاه شریف، جمعه شب ۲۲ فروردین،‌ با ضرب و شتم بازداشت شدند و «علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه» آوردند. در ادامه برادر علی یونسی افزود که «ماموران علی را به شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بوده. ماموران تمام خانه را به هم ریخته و در نهایت تمامی موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند. پدر و مادرم را برای بازجویی برده و پس از ۴-۵ ساعت آزاد کردند، ، اما علی از همان زمان بازداشت است.»
 
او با بیان این که این ماموران برای تفتیش خانه حکمی ارائه ندادند افزود: پس از پیگیر‌های خانواده مشخص شد که برادرم و هم دانشگا‌هی او توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند و پرونده به شعبه ۶ دادسرای اوین به بازپرس جعفری ارسال شده است.
 
پیش از این کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرده بود که علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
 
این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است.
 
همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند.»
+50
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ۱۲ تا مامور برای چی فرقه خیلی کثیف این جمهوری اسـ...
  2
  38
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  ما ایرانی های قدیمیتر همیشه فکر میکردیم که کشورمون ایران یه جلگه سبز و زیباست که واقعا هست یا شاید هم بود ولی فکرشم نمی کردیم زیر این جلگه زیبا لجنزار سیاهی هست که توش یه همچین زالوهایی زندگی میکنن. در کویری سوت وکور. در میان مردمی با این مصیبت ها صبور. صحبت مرگ محبت مرگ عشق. گفتگو از مرگ انسانیت است...
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  بابا واسه آرنولد هم ۱۲ تا محافظ نمیذارن این چه جور خالی بندی کردن هست ?
  29
  5
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  فعلا که این حکومت به تروریست بودن خودش افتخار میکنه چون دینشون یک دبن وحشی و تروریستیه
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] . آقای محترم اولا اینها (محافظ) نبودن لباس شخصی های حکومت بودن. ثانیا شما ازکجا اطلاع داری که خالی بندیه. مگر اینکه اطلاع داشته باشی که اینها چطور کار میکنن و چند نفری برای تفتیش میرن خونه مردم.
  2
  15
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
  نظر شما چیست؟