آمریکا پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه را به شورای امنیت می‌برد

مورگان اورتگاس گفت آمریکا از شورای امنیت خواهد خواست که درباره این پرتاب تحقیق کند بی بی سی :سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این کشور قصد دارد پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه پاسداران را به شورای امنیت ببرد.
 
مورگان اورتگاس به بی‌بی‌سی فارسی گفت که پرتاب این ماهواره از نظر ایالات متحده نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
 
خانم اورتگاس گفت آمریکا از شورای امنیت خواهد خواست که درباره این پرتاب تحقیق کند و اطمینان حاصل کند که اقداماتی که کشورها در سرپیچی از قطعنامه‌های سازمان ملل انجام می‌دهند برای آنها عواقبی خواهد داشت.
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه سوم اردیبهشت اعلام کرد که اولین ماهواره نظامی خود با نام نور را با موشک ماهواره‌بر قاصد "با موفقیت" به فضا پرتاب کرده و در مدار قرار داده است. ساعاتی پیش مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره پیامدهای این اقدام به ایران هشدار داد و گفت ایران باید به خاطر پرتاب این ماهواره مسئول شناخته شود و پاسخگو باشد.
 
آمریکا برنامه ماهواره‌ای ایران را پوششی برای آزمایش‌های موشکی می‌داند و بارها از آن انتقاد کرده است.
قطعنامه ۲۲۳۱
آقای پومپئو ساعاتی بعد از انتشار خبر پرتاب ماهواره گفت که اظهار نظر درباره جزییات این پرتاب را به عهده وزارت دفاع آمریکا می‌گذارد اما افزود: "وقتی درباره قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حرف می‌زنیم، به نظرم همه کشورها متعهدند که به این سازمان رجوع کنند و ببینند آیا این پرتاب با قطعنامه سازگار است یا نه. من فکر می‌کنم به هیچ وجه این طور نیست و ایران باید پاسخگوی اقداماتش باشد."
 
اشاره آقای پومپئو به قطعنامه مصوب شورای امنیت در سال ۲۰۱۵، بعد از توافق هسته‌ای ایران است که در آن از جمهوری اسلامی درخواست شده از هرگونه فعالیت مربوط به توسعه موشک‌های بالیستیک قادر به حمل کلاهک اتمی خودداری کند. ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش دفاعی است و قابل مذاکره نیست.
اولین ماهواره نظامی سپاه با موشک ماهواره‌بر قاصد پرتاب شد ساعاتی قبل از هشدار وزیر خارجه آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده هم گفته بود که به نیروی دریایی کشورش دستور داده قایق‌های ایرانی را که برای کشتی‌های آمریکایی "مزاحمت ایجاد می‌کنند "، هدف قرار دهند و نابود کنند.
 
این دستور یک هفته بعد از تازه‌ترین رویارویی قایق‌های سپاه با ناوهای آمریکایی در خلیج فارس صادر شد.
برنامه فضایی نظامی؟
وزیر امور خارجه آمریکا گفت پرتاب امروز "ثابت کرد که هر آنچه در تمام این مدت درباره ایران می‌گفتیم، درست بود."
 
او گفته سپاه درحالی "ماهواره نظامی" به مدار زمین فرستاده که ایران قبلا گفته بود برنامه ماهواره‌ایش نظامی نیست و صرفا جنبه اقتصادی دارد.
 
حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، گفته است که با پرتاب ماهواره نور "سپاه امروز فضایی شد".
 
آقای سلامی تاکید کرده که پرتاب ماهواره مختص مسائل دفاعی و نظامی نیست و "دستاوردی راهبردی" برای ایران به شمار می‌آید.
 
او گفته "امروز ما می توانیم جهان را از فضا رویت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است."
+42
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند
  اصلا معلوم نیست امریکا چه خبره؟ ترامپ میگه ماهواره تلویزیونی بوده پمپئو میگه نظامی بوده این دوستمون هم میگه پرونده رو میبریم شورای امنیت. ایران هم میدونه تو شورای امنیت چین و روسیه وتو خواهند کرد. امریکا دوران ترامپ بسیار ضعیف تر از امریکا دوران اوباما هست. ترامپ فقط حرف میزنه فقط تهدید میکنه و هیچ کاری نمیکنه این طوری جمهوری اسلامی گستاخ تر و بی پروا تر شده.
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۸
  نظر شما چیست؟