مسیح علی نژاد: در محاکمه برادرم به عملکرد من پرداخته شده

علی رضا علی نژاد از هشت ماه قبل در بازداشت موقت است بی بی سی :مسیح علی نژاد، روزنامه نگار و فعال سیاسی می گوید بخش عمده ای از جلسه محاکمه برادرش، علی رضا علی نژاد به عملکرد او اختصاص داشته است.
 
خانم علی نژاد با اشاره به پست اینستاگرامی سعید دهقان، وکیل علی رضا علی نژاد، دستگاه قضایی ایران را به "گروگانگیری و شکنجه روانی برادرش" متهم کرد.
 
علی رضا علی نژاد که نویسنده و ویراستار است، دوم مهرسال گذشته در خانه اش دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت موقت به سر می برد و در بند ۲ الف زندان اوین زندانی است.
 
سعید دهقان، وکیل آقای علی نژاد در اینستاگرام از برگزاری نخستین جلسه دادگاه او پس از هشت ماه بازداشت خبر داده است.
 
آقای دهقان نوشت: "در جلسه اول دادگاه بخشی از وقت دادگاه به عملکرد خواهر موکل، مسیح علی نژاد اختصاص یافت و تذکر و تحذیر ما مبنی بر تمرکز بر روی پرونده اتهامی شخص موکل، حریم خصوصی و یا نامربوط است، خیلی هم تاثیر نداشت و جز تجدید جلسه دادگاه و ادامه بلاتکلیفی در شرایط برزخی و سخت بازداشت موقت."
 
به نوشته آقای دهقان جلسه دوم دادگاه دوم تیر برگزار می شود.
 
مسیح علی نژاد در گفت و گو با بی بی سی، "اقدام قاضی مقیسه در پرداختن به عملکرد او در دادگاه برادرش را وقیحانه و ظالمانه" دانست.
 
خانم علی نژاد با اشاره به نوشته وکیل علی رضا علی نژاد گفت:‌ "برادر بی گناه من را به خاطر خواهرش بازداشت کرده اند."
 
خانم علی نژاد گفت: "این ظالمانه است که یکی از اعضای خانواده یک خبرنگار ایرانی مقیم خارج از کشور برای مدتی طولانی زندانی بوده که هیچ، به خاطر عملکرد این خبرنگار دادگاهی هم شده است."
عفو بین الملل پیش تر از سوال و جواب مادر مسیح علی نژاد خبر داده بود این نخستین بار نیست که یکی از اعضای خانواده مسیح علی نژاد به خاطر عملکرد او مورد اقدام قضایی قرار می گیرد. به گزارش سازمان عفو بین الملل، زرین بادپا، مادر مسیح علی نژاد نیز قبلا به مدت دو ساعت مورد بازجویی قرار گرفته بود.
 
خانم علی نژاد از سازمان های حقوق بشری و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد خواست "این اقدام را که به مثابه گروگان گیری است، به شدت محکوم کنند وگرنه سکوت آنها خطر تکرار این نوع اقدام را برای دیگر خبرنگاران و فعالان مدنی ایرانی ساکن خارج از کشور را به همراه خواهد داشت که چون حکومت به آنها دسترسی ندارد به سراغ اعضای خانواده هایشان برود."
 
خانم علی نژاد می گوید از وضع برادرش در زندان بی خبر است ولی نگران ابتلای او به ویروس کرونا است "و تمام وجودش از این نگرانی می لرزد."
 
پیش از این خواهر سام رجبی، از ابتلای این فعال زیست محیطی زندانی در ایران به کویید-۱۹ و انتقال او به بیمارستان خبر داده بود.
 
مسیح علی نژاد همچنین گفت مقام های ایرانی با بازداشت و محاکمه برادرش فقط در پی ساکت کردن او نیستند، "بلکه می خواهند افرادی را که از داخل ایران به مسیح علی نژاد اعتماد دارند و برایش تصویر و اخبار می فرستند را خفه کنند."
+15
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  هرچند حرفهای این خانم کوچولو برای آزادی زنان بسیار فریبنده است ولی باید از کسانی که تنشون به تن آخوند خورده دوری کرد.
  9
  11
  ‌پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۲
  نظر شما چیست؟