بیلد آلمان: چین باید غرامت ۱۵۰ میلیارد یورویی کرونا را بپردازد

یورونیوز :طرح پرداخت غرامت ۱۵۰ میلیارد یورو برای جبران خسارت‌های نشای از کرونا در یک روزنامه آلمانی، چین را خشمگین ساخت.
 
نشریه آلمانی بیلد در سرمقاله شماره ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) خود چین را عامل شیوع بیماری کووید ۱۹ در جهان خوانده و از این کشور خواستار جبران خسارت‌های وارده شده بود.
 
نویسنده این مطلب جنجالی و تحریک‌آمیز که یولیان رایشلت نام دارد، در این سرمقاله زیر عنوان «آنچه چین به ما بدهکار است»، نوشته بود آلمان باید یک صورتحساب ۱۵۰ میلیارد یورویی برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا را به چین بفرستد. «صورتحساب» مورد نظر این خبرنگار شامل ۲۴ میلیارد یورو ضرر گردشگری آلمان از ماه مارس تا آوریل، ۷.۲ میلیارد یورو خسارت صنعت فیلمسازی، ۱ میلیون یورو خسارت هواپیمایی لوفتهانزا و ۵۰ میلیارد یورو برای سود از دست رفته مشاغل کوچک آلمان بوده است.
 
مقام‌های چینی که از این موضوع به خشم آمده‌اند، در نامه‌ای سرگشاده که در واکنش به سرمقاله رایشلت به سردبیر این مجله فرستادند، ضمن یادآوری این که دولت پکن «خیلی زود در مورد خطر شیوع کرونا را به جهان هشدار داد»، خاطرنشان کردند که چین هرگونه تعهد برای پرداخت خسارت را رد می‌کند. نویسندگان این نامه همچنین نشریه بیلد را به «ملی‌گرایی، پیش‌داوری و دشمنی با چین» متهم کردند.
«میراث سیاسی»
رایشلت در پاسخ این نامه نیز بار دیگر به دولت پکن تاخت و نوشت که رئیس جمهور چین، شی جین‌پینگ «با کنترل و پایش حکومت می‌کند»، چیزی که به نوشته او به معنی «نفی آزادی» است.
 
وی با یادآوری این که مقام‌های چینی در آغاز شیوع کرونا در ووهان به دولت‌های غربی اجازه تحقیق در این زمینه را نداده، خطاب به آنها افزوده است: «چین به عنوان یک حکومت کنترل‌کننده شناخته شده که جهان را به یک بیماری کشنده آلوده می‌کند. این است میراث سیاسی شما».
 
در روزهای اخیر در کشورهای غربی اتهام‌هایی علیه چین مبنی بر اهمال در کنترل ویروس کرونا در سطح رسانه‌ها و حتی مقام‌های رسمی مطرح شده است.
+50
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  فرقی نمیکند که منشا ویروس چی بوده. از چین شروع شده و باید غرامت بپردازه
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اما در ایران ما کشور را دو دستی مستعمره چین کردیم که سفیرش وزرای و مقامات ما را تهدید می کند و کسی هم جرات اعتراض ندارد. در عجبم کسانی که همیشه به قاجارها به خاطر از دست قسمتهای ممالک محروسه نه ایران فحش و توهین می کنند اما نمی دانند انها سالیان سال برای حفظ کشرشان با روسها جنگیدند اما نتوانستند در مقابل ابرقدرت دنیا مقاومت کنند در حالی دنیا تحت اشغال کشورهای اروپایی بود. و فرامو کرده اند که رضاخانشان با کودتا انگلیس به قدرت رسید و تمام دوران پهلوی در خدمت و استعمار انگلیس و امریکا بودند و حتی رضا پالانی نتواست در مقابل نیروهای هندی انگلیس یک گلوله هم شلیک کند و با فرار در اصفهان دستگیر و به افریقا تبعید شد و فراموش می کنند که چطور در حال خاطر ایران کاملا مسعمره چین و روسیه است. این مسایل و سواد و شعور و توهم در بین مردم است که اجازه پیشرفت در ایران را نمی دهد . عامل عقب ماندگی جهالت است نه علم و حکومت
  4
  5
  ‌چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
  نظر شما چیست؟