مواجهه «غیرحرفه‌ای» جنگنده روسی با هواپیمای آمریکایی بر فراز دریای مدیترانه

 سوخو اس‌یو-۳۵ روسیه رادیو فردا :مقامات ارتش ایالات متحده می‌گویند که یک جنگنده روسی به‌طرز خطرناکی به هواپیمای شناسایی آمریکا بر فراز دریای مدیترانه نزدیک شده است، امری که دومین رخداد مشابه طی چهار روز گذشته در منطقه محسوب می‌شود.
 
نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه روز یکشنبه ۳۱ فروردین خود توضیحی درباره مکان دقیق رخداد نداده و صرفا عنوان کرده که بر فراز آب‌های بین‌المللی بوده است.
 
با این حال بسیاری از وبسایت‌هایی که ترافیک هوایی را گزارش می‌کنند می‌گویند که این حادثه در شرق مدیترانه و نه چندان دور از سواحل سوریه رخ داده است.
 
نیروی دریایی آمریکا در بیانیه خود عنوان کرده که جنگنده اس‌یو-۳۵ روسی روز یکشنبه دو بار به هواپیمای پی-۸ای نزدیک شد و حتی بار دوم به ۸ متری آن رسید.
 
در این بیانیه آمده است که دومین تلاش جنگنده روسی برای رهگیری هواپیمای آمریکایی «غیرحرفه‌ای» و «غیرایمن» بوده است.
 
نیروی دریایی آمریکا همچنین گفته که چنین حادثه‌ای چهار روز قبل از آن نیز در همان منطقه رخ داده است.
 
وزارت دفاع روسیه نیز روز دوشنبه با انتشار پستی در فیس‌بوک تایید کرد که این حادثه رخ داده است. این وزارتخانه گفته که جنگنده سوخو از پایگاه هوایی حمیمم در سوریه برخاسته و به سمت هواپیمای آمریکایی رفته است.
 
روسیه یک پایگاه دریایی بزرگ در بندر طرطوس سوریه دارد که از عملیات‌های هوایی و زمینی آن در سوریه حمایت می‌کند.
 
هواپیماهای ایالات متحده، ناتو و روسیه مدام برخوردهایی با یکدیگر در اقصی نقاط دنیا دارند. برای مثال بمب‌افکن‌های روسی به طور معمول نزدیک به مرزهای کشورهای عضو ناتو پرواز می‌کنند و هواپیماهای شناسایی آمریکا تا نزدیکی آب‌های روسیه در دریای سیاه و دریای بالتیک می‌روند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟