طب اسلامی: دردی به نام کرونا و درمانی به نام «ادرار شتر»

دویچه وله :با شیوع کرونا در ایران، مروجان "طب اسلامی" گهگاه با کشفی تازه‌ برای مبارزه با کرونا خبرساز می‌شوند. پس از تبلیغ روغن بنفشه، حکیمی این‌بار از "ادرار شتر" رونمایی کرده. واکنش‌ها به این خبر از تمسخر تا تأیید در نوسان است.
 
با شیوع کرونا در جهان بسیاری کشورها تمام توان علمی خود را برای یافتن دارو یا واکسنی بر ضد کوید ۱۹ به کار گرفته‌اند و همزمان تلاش‌های دیگر کشورها در این زمینه را نیز به دقت زیر نظر دارند. کمتر روزی سپری می‌شود که در آن خبری در این رابطه منتشر نشود. ایران هم در این عرصه بیکار ننشسته است و گاه و بی‌گاه گزارش‌هایی در رابطه با "آمدن دارویی خاص تا ۳ ماه دیگر" یا "تست موفق" این ماده یا آن ماده اثرگذار بر روی این بیماری منتشر می‌شود.
 
اما در ایران در کنار ‌شرکت‌های دارویی و دستگاه‌های متولی بهداشت و درمان، گاه و بی‌گاه  از "باغ" طب اسلامی هم "بری" می‌رسد.
 
هنوز زمان زیادی از تجویز استعمال "روغن بنفشه" از سوی عباس تبریزیان که با عنوان "پدر طب اسلامی" شناخته می‌شود و جنجال شاگرد او، شیخ مرتضی کهنسال که برای شفای بیماران کرونایی، با انگشت به دهان و دماغ مبتلایان کرونا "عطر پیامبر" می‌مالید نگذشته بود که "حکیم مهدی سبیلی"، یکی دیگر از متخصصین "طب اسلامی" و مدیر "انجمن علمی و آموزشی طب الصادق"، یافته‌اش در مقابله با کرونا را به نمایش گذاشت: نوشیدن ادرار شتر.
واکنش وزارت بهداشت به نوشیدن ادرار شتر برای درمان کرونا
انتشار کلیپی از این "حکیم" در شبکه‌های اجتماعی سر و صدای زیادی به راه انداخته است. کار به جایی رسیده که وزارت بهداشت هم به آن واکنش نشان داده.
 
کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به خوردن ادرار شتر برای درمان کرونا گفته، این‌که هر فردی برود ادرار شتر را مصرف کند ربطی با این وزارتخانه نداشته و وزارت بهداشت ناظر بر حریم خصوصی افراد نیست. رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت، «شاید این موارد برای انبساط خاطر افراد باشد و بیش از آن قابل ارزش نیست.»
از تمسخر تا تأیید ادرار شتر
واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به ویدیوی تبلیغ ادرار شتر زیاد است؛ از تمسخر و تقبیح گرفته تا دفاع از آن و استناد به روایات.
 
حسین باستانی می‌نویسد: « شاید باورش سخت باشد اما هستند عزیزانی که دارند از توصیه به نوشیدن ادرارشتر هم دفاع می‌کنند. می‌فرمایند در آن مواد مفیدی هست. گیریم باشد. در ترکیب چیزهای دیگری که ادب اجازه ذکر نامشان را نمی‌دهد هم ممکن است مواد مفیدی باشد، ولی دلیل نمی‌شود که کسی آن چیزها را در لیوان بریزد و میل کند.» در ماه‌های گذشته "طب اسلامی" به شدت خبرساز شده است، واکنش‌های شدید متخصصان و جوامع علمی ایران را در پی داشته و به معضلی برای مسئولان حوزه بهداشت و درمان تبدیل شده است.
دردسرهای "طب اسلامی" برای جامعه پزشکی و سلامت عمومی جامعه
در دی‌ماه سال گذشته، عباس تبریزیان، پیش از تبلیغ روغن بنفشه برای درمان کرونا، در جمع هوادارانش، کتاب "اصول طب داخلی ‌هاریسون"، یکی از کتاب‌های درسی شناخته‌شده آموزش پزشکی را به آتش کشید. عمل او بازتاب زیادی در محافل پزشکی و فضای رسانه‌ای پیدا کرد. در آن زمان هم کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی‌ وزارت بهداشت، با ابراز نگرانی از "دخالت‌های مکرر این مدعی طلب اسلامی"، از رئیس قوه قضائیه خواست هم در مقام ریاست این قوه و هم به عنوان رئیس دادگاه ویژه روحانیت، با این فرد و جریان حامی‌ او، برخورد کند.
بعد از این ماجرا خبرهایی در مورد بازداشت این روحانی منتشر شد که خبرگزاری میزان، خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه، به نقل از دادستانی ویژه روحانیت این موضوع را تکذیب کرد. در عوض سه پزشک ایرانی به حکم یک دادگاه کیفری در مشهد، به جرم اعتراض به اقدام عباس تبریزیان در سوزاندن این مرجع معتبر پزشکی، هر کدام به تحمل ۶۰ ضربه شلاق محکوم شدند. سخنگوی وزارت بهداشت در آن روزها در پی انتشار این خبر، از "رفتار علیه سلامت عمومی جامعه" توسط این روحانی و جریان "طب اسلامی" در کشور و "دخالت غیرمجاز" آنها در درمان بیماران انتقاد کرد و  حکم صادره علیه سه پزشک را قطعی و نهایی ندانست. 
 
چندی بعد و در پی مرگ یکی از بیمارانی که مرتضی کهنسال از او عیادت کرده و "عطر پیامبر" به دهانش مالیده بود، سازمان نظام پزشکی کشور به این جریان و به حضور این مدعی طب اسلامی بر بالین بیماران مبتلا به کرونا اعتراض کرد و آن را "مصداق بارز تشویش اذهان عمومی" دانست و خواستار برخورد مقام‌های قضایی با این مسئله شد. دادستان بندر انزلی، روز چهارم فروردین خبر داد که دستور بازداشت این فرد با هماهنگی دادستان ویژه روحانیت صادر شده است.
"مشکلات شخصی و اجتماعی” نوشندگان ادرار شتر
به نظر نمی‌رسد در مورد این ویدیو، مانند دو موردی که در بالا شرحشان رفت، "خلافی" صورت گرفته باشد که حکم جلبی صادر شود. رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به ادرارنوشی شتر در این کلیپ می‌گوید، «این افراد ممکن است مشکلات شخصیتی و اجتماعی داشته باشند». 
 
هنوز خبری از سلامت یا ایمنی نوشنده‌ی ادرار شتر در این کلیپ، در برابر کرونا، منتشر نشده است.
+18
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  ادرار شتر تو روح بابای مهدی سبیلی" متخصص "طب اسلامی و خمینی پدر سگ که این‌ها را تربیت کرد
  3
  38
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش این کلیپ می فرماید ممکن هست این فرد مشکل شخصیتی داشته باشه، ایشان یک شیعه کاملا درست هستند و دستور جعفری را اجرا کردند اگر ایشان مشکل شخصیتی و اجتماعی دارند یعنی امام جعفری هم همین مشکلات را داشته که همه می دانند پس یا باید شاش بخورید و پیرو امامان شیعه باشید یا خفه . تفکر ، رزم جو، مسافران لطفا بعد از نوشیدن تجربه هایشان را اینجا بنویسند دیگران استفاده کنند خخخخخ.
  3
  27
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  اتفاقا چقدر هم قیافه مش مهتی سبیلی شاش خور شبیه شترهاست با اون جلیقه مسخرش و ابروهای شتریش . شاش سوسمار و ملخ هم امتحان کن بد نیست به مزاجت سازگاره.
  2
  27
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  هر دینی و هر قومی یه چیزی مثل این داره. تو عربستان شاش شتر. تو ایران مدفوع خر. تو هند شاش گاو. من به این قسمتا میگن محور حماقت. کلا از این سرزمینا دوری کنین
  1
  26
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۳
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  علم تنها ترازویی است که ذره ای خطا نداشته و ندارد و ازمایشگاههای علمی تنها مکانهایی مقدس هستند که هر موضوعی در انجا همانطور که هست دیده میشود و نه همانطور که ما میخواهیم و دانشمندان موجودات مقدسند که علم را که همان زبان خداست یاد میگیرند و با همان زبان وارد اسرار جهان میشوند. یه کورونای فسقلی اومد ادعای هزاران ساله هر زن و مرد مقدسی رو از ادم تا محمد رو به هم ریخت دریغ از یک ذره بخار از این همه روایت و کتابت . مگه علی علم لدونی نداشته یا محمد علم لدونی نداشته پس چس شد این علم لدونی که پوزشو به همه میدهید . اقا روایت و کتابت دیگه پاسخ نمیده چون دروغه با نوشیدن ادرار شتر نمیشه دروغگویی و فریب رو پوشوند.
  2
  5
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۳
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  پس این طب اسلامی چرا در مداوای خود پیغمبر که ادعا داریدیهودیان مسموم و شهیدش کردند مورد استفاده قرار نگرفت و هر وثت ایشون بیماری داشتند از طبیبهای یهودی دعوت میکردن تا بیان و حضرت رو ویزیت بکنن. همه امان شیعه از مرض و یا بیماری از بین رقتن پس این طب اسلامی کجا بود . حتما میخواهید بگید اون موقع نبوده بعدا کشف شده اونم به دست یاران حضرت خجالت هم خوب چیزیه
  2
  14
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  نظر ساندیس خور های این سایت مثل یا زهرا و یا باور عمیق در مورد مصرف شاش شتر چیست.اگر مصرف میکنند در مورد نتیجه و طعمش اطلاع رسانی کنند
  1
  4
  ‌سه شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۶
  نظر شما چیست؟