موسوی درباره مذاکره با آمریکا پس از انتخابات: تا وقتی فشار اقتصادی هست مذاکره نمی‌کنیم‎

 عباس موسوی تاکید کرد که در صورت ادامه تحریم، ایران هیچ گفتگویی با آمریکا نخواهد داشت رادیو فردا :سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان دونالد ترامپ مبنی بر قصد جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا، پس از پایان احتمالی دوره ترامپ، گفت که جمهوری اسلامی به دنبال مذاکره دوباره با آمریکا نیست.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز یک‌شنبه ۳۱ فروردین، در نشست خبری خود گفته بود که مقامات جمهوری اسلامی منتظرند تا شاید او در انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد و آنها بتوانند دوباره از ایالات متحده امتیاز بگیرند.
 
آقای ترامپ گفته بود:‌ «آنها احتمالا فکر می‌کنند که می‌توانند صبر کنند تا شاید بایدن پیروز شود و آنها آمریکا را صاحب شوند».
 
وی تاکید کرده بود که رهبران جمهوری اسلامی «باید خـِرد پیشه کنند و با ما به توافقی برسند».
 
جو بایدن از حزب دموکرات، که نامزد انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری در آمریکا است پیش از این با اشاره به بحران کرونا خواستار کاهش تحریم‌ها علیه ایران شده است. ​
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۱ اردیبهشت، در نشست خبری خود در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ تاکید کرد: «تا زمانی که آمریکا فشار‌های اقتصادی را ادامه دهد، ایران هیچ گفت‌وگویی با آمریکا نخواهد داشت».
 
وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد این‌که دونالد ترامپ گفته است که ایران قصد مذاکره دارد و منتظر است ترامپ بازنده انتخابات بشود، گفت: «ترامپ مدت‌هاست چنین ادعایی دارد، وی دنبال جلب نظر به سمت خودش است».
 
آقای موسوی تاکید کرد که ایران پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها به دنبال مذاکره دوباره با آمریکا نیست.
 
وی در ادامه این‌گونه اظهار نظر کرد که مقامات آمریکا با ادامه فشار بر جمهوری اسلامی و «استفاده از شرایط کرونایی» امیدوارند که ایران به مذاکره با آن‌ها تن بدهد.
 
در همین روز، دوشنبه یکم اردیبهشت، علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز در واکنش به سخنان دونالد ترامپ گفت: «هر کسی از هر جناحی مادامی که ما را تحقیر کند خبری از مذاکره نیست، ما گفتیم تحریم‌ها را بردارید و به میز مذاکره ۱+ ۵ باز گردید».
 
مقامات جمهوری اسلامی پیش از این سخنان متناقضی را درباره مذاکره با آمریکا مطرح کرده‌اند.
 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در بهمن ماه ۹۸ گفته بود که حتی از پس کشته‌ شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، هم مذاکره با آمریکا «غیرمتحمل» نیست و تنها شرط مذاکره برداشته‌ شدن تحریم‌ها توسط آمریکاست.
 
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، پیش از کشته شدن قاسم سلیمانی چند بار برداشته شدن تحریم‌ها را شرط مذاکره با آمریکا ذکر کرده بود و در عین حال در سخنرانی‌های دیگری گفته بود که با دولت دونالد ترامپ مذاکره نخواهد کرد.
 
اما، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که حرف آخر را در سیاست‌های حکومت ایران می‌زند، پیشتر گفته بود که مذاکره با آمریکا «سم» و مذاکره با دولت دونالد ترامپ، «سم مضاعف است».
 
ایران و آمریکا از زمان خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با تهران در اردیبهشت پارسال، وارد یک دوره تنش‌آلود شده‌اند و این تنش‌ها سال گذشته پس از کشته شدن قاسم سلیمانی به اوج خود رسید.
+11
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  ولی یواشکی پشت پرده مذاکره می‌کنیم.
  0
  5
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این ملیجک هم در قد قد کردن مثل اخوندها هست. اوباما که 150 بیلیون دلار به شما داد که بعد به او لگد زدید و نصف بیشتر پول ها را بالا کشیدید و بقیه را هم خرج انصار حزب الله کردید. حالا هم دست شما رو شده است و بی جهت حرف های مفت خنده اور بروز ندهید
  0
  4
  دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
  نظر شما چیست؟