رسانه‌های اسرائیل: آمریکا در آبان سال گذشته تل‌آویو را از آغاز «بیماری ناشناخته» در چین آگاه کرد

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که منابع اطلاعاتی آمریکا در ماه نوامبر سال گذشته و به‌ طور همزمان، دولت اسرائیل و سازمان ناتو را از آغاز «یک بیماری ناشناخته» در چین آگاه کرده بودند.
 
به نوشته تایمز اسرائیل به نقل از گزارش شبکه ۱۲ تلویزیون این کشور که شامگاه ۲۸ فروردین پخش شد، با توجه به این‌ که اسرائیل متحد آمریکا محسوب می‌شود، گزارش محرمانه جامعه اطلاعاتی آمریکا در اختیار اسرائیل نیز قرار گرفته است.
 
به گفته این شبکه تلویزیونی، جامعه اطلاعاتی آمریکا، هفته دوم ماه نوامبر، از آغاز بروز یک بیماری در شهر ووهان چین آگاهی یافت و سندی محرمانه در این باره تهیه کرد.
 
اسرائیل نیز در نیمه نوامبر از این گزارش محرمانه مطلع شد.
 
سند منابع اطلاعاتی آمریکا در آن زمان ظاهراً به نام ویروس کرونا اشاره نکرده و از پدیدار شدن یک نوع بیماری با ویژگی‌هایی که تا آن زمان ناشناخته مانده بود، در این بخش چین سخن گفته و افزوده که به رصد وضعیت ادامه می‌دهد.
 
بر اساس این گزارش، منابع اطلاعاتی آمریکا در روزهایی گزارش محرمانه خود را تهیه کردند که مردم چین از وجود بیماری بی‌اطلاع بودند و ظاهراً تنها خود مقامات دولت پکن از این امر آگاهی داشتند.
 
برخی مقامات اسرائیلی که نام‌شان در گزارش تلویزیون اسرائیل برده نشد، گفتند که سند نهادهای اطلاعاتی آمریکا پس از آن‌که به دست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، رسید، در اختیار ناتو و اسرائیل قرار گرفت.
 
بر پایه این گزارش، سران نظامی اسرائیل نخستین بار در ماه نوامبر درخصوص احتمال بروز این بیماری در منطقه خاورمیانه و اثرات احتمالی آن بر اسرائیل و کشورهای همسایه بحث کرده‌اند.
 
مقامات دولتی اسرائیل نیز به این اطلاعات دسترسی داشتند، اما به گزارش تلویزیون این کشور، وزارت بهداشت اسرائیل در آن زمان «هیچ اقدامی انجام نداد».
 
دولت یا ارتش اسرائیل گزارش شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل را رد نکرده‌اند.
 
از سوی دیگر، شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی هفته گذشته گفته بود که مقامات اطلاعاتی آمریکا از طریق گزارشی که ماه دسامبر توسط مرکز اطلاعات پزشکی وابسته امور نظامی ملی آمریکا تهیه شده بود، نسبت به ویروس کرونا هشدار داده‌اند.
 
به نوشته تایمز اسرائیل، مشخص نیست گزارش مورد اشاره ای‌بی‌سی همان سند هشداردهنده‌ای است که پیشتر در اختیار اسرائیل قرار گرفته بود یا نه.
 
ده روز پس از آن‌ که شی جین‌پینگ، رئیس‌ جمهوری چین، برای نخستین بار علناً از وجود ویروس کرونا سخن گفت و پس از آن‌که یک اپیدمیولوژیست ارشد آسیایی برای اولین بار گفت ویروس کرونا از انسان به انسان هم منتقل می‌شود، اسرائیل به شدت نگران شد و ابتدا پروازهای کشورش به چین و بالعکس را متوقف کرد.
 
پیش از آن، سازمان بهداشت جهانی در آغاز بحران ویروس کرونا ادعا کرده بود که کرونا از انسان به انسان منتقل نمی‌شود.
 
تصمیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، ابتدا در قطع پروازها میان چین و تل‌آویو و بلافاصله منع ورود گردشگران از کشورهای آسیایی درگیر با کرونا و برگرداندن پروازها از کره جنوبی، اولین تصمیمات از این نوع در میان دولت‌ها در ماه ژانویه بود.
 
اما حتی آن زمان، برخی نهادهای اسرائیل، از جمله وزارت خارجه این کشور در آغاز، تصمیمات آقای نتانیاهو را «شتاب‌زده» ‌نامیدند و آن را باعث تخریب مناسبات با کشورهای آسیایی عنوان کردند.
 
با وجود آن‌ که «مقامات اسرائیلی» به تلویزیون ۱۲ این کشور گفته‌اند وزارت بهداشت کشورشان پس از رسیدن سند هشداردهنده جامعه اطلاعاتی آمریکا در ماه نوامبر، «هیچ اقدام بازدارنده انجام نداد»، دولت اسرائیل از ماه ژانویه با برداشتن گام‌های به شدت سختگیرانه، ضمن همکاری مردم خود، در مهار کرونا موفقیت زیادی داشته است.
 
تا روز شنبه، ۳۰ فروردین، ابتلای ۱۳۱۰۷ تن در اسرائیل به ویروس کرونا تأیید شده و از این تعداد ۱۵۸ نفر فوت کرده‌اند.
+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟