معاون صادق لاریجانی در زمان ریاست او بر قوه قضائیه اردیبهشت محاکمه می‌شود

صادق لاریجانی رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و اکبر طبری معاون او در زمان ریاست قوه قضائیه
بی بی سی : قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که محاکمه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رییس سابق قوه قضائیه در اردیبهشت ماه محاکمه می شود.
 
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده که این پرونده دست کم ۲۳ متهم دارد.
 
آقای اسماعیلی گفته "پرونده بررسی‌های دادسرایی را تمام کرده و الان در دادگاه است اما به لحاظ همین شرایط شیوع ویروس کرونا محاکمه به تاخیر افتاده است".
 
مقام های قضایی پیشتر اتهام اکبر طبری را "فساد مالی" عنوان کرده بودند.
 
سخنگوی قوه قضائیه در تازه ترین اظهارات خود درباره پرونده آقای طبری گفته "از منزل ایشان برخی از مدارک خاص که اثبات مراودات را می‌کرد، پیدا کردیم، اما از برخی مرتبطینی که با ایشان کار می‌کردند در حوزه‌های مختلف اسناد و مدارکی را به دست آوردیم که گویای ارتباطات این افراد و روابط ناسالم و سوءرفتارهایی است که بعضا در موارد درون قوه و بخش عمده در بیرون قوه قضائیه اتفاق افتاد، با اسناد و مدارک برملا شد".
 
آقای اسماعیلی گفته "با زدودن و پاکسازی این معدود افراد و پای کار آمدن جدی همکاران سالم و پاک‌دست ما، برخورد با سایر مظاهر فساد در بخش‌های دیگر جامعه را تقویت کرده‌ایم و بیش از آن، استحضار دارید که سراغ مفاسد کلان، دانه‌درشت‌ها، یقه سفیدها و مفاسدی که به نوعی کسی وارد حوزه آن‌ها نمی‌شد، رفتیم و پرونده‌های فراوانی در این حوزه رسیدگی شد".
 
اکبر طبری معاون اجرایی حوزه ریاست و مدیرکل امور مالی قوه قضائیه در زمان صادق لاریجانی است. آقای لاریجانی اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
 
چهار ماه پس از آغاز به کار ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضائیه، آقای طبری توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. گفته می‌شود بازداشت او با دستور مستقیم آقای رئیسی انجام شده است.
 
مقام های قوه قضائیه در دوره آقای رئیسی گفته اند که برای برخی از بازداشت ها با دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای مشورت شده است. از جمله خود آقای رئیسی هم بارها در سخنرانی‌هایش پس از شروع ریاست قوه قضائیه گفته بود که به دستور آقای خامنه‌ای، "مبارزه با فساد" را در دستور کار خود قرار داده است.
 
پس از شروع ریاست آقای رئیسی اعلام شد که "۶۰ قاضی فاسد" از قوه قضائیه کنار گذاشته شده‌اند.
اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درباره مرخصی نازنین زاغری و حسین فریدون
غلامحسین اسماعیلی در اظهارات تلویزیونی خود همچنین توضیحانی درباره نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی-بریتانیایی داده که در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا در مرخصی از زندان به سر می برد.
 
آقای اسماعیلی گفته "ایشان به مرخصی رفته و الان هم در مرخصی است. مرخصی ایشان هم تمدید شده، منتهی به تناسب شخصیت مجرمین، برای دوران آزادی برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفته ایم. برخی از این‌ها را با ضمانتی که آمده بودند، مرخصی دادیم و مطمئن بودیم بیرون اتفاقی رخ نمی‌دهد و برخی از این‌ها را بعد از اعطای مرخصی اسم و آدرس و مشخصاتشان را به ضابطین دادیم، تا تحت رصد و پایش قرار گیرند و برخی را لازم دانستیم که در ایام مرخصی تحت مراقبت‌های الکترونیک و پابند الکترونیک قرار دهیم و به این طریق این‌ها را تحت رصد و مراقبت داشته باشیم و از جمله خانم زاغری از کسانی است که در ایام مرخصی تحت کنترل و مراقبت‌های الکترونیکی قرار دارد".
 
به گفته مقام‌های قضایی ایران پس از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در اول اسفند ۱۳۹۸، با مرخصی ۸۵ هزار زندانی موافقت شد.
 
به گفته سخنگوی قوه قضائیه برادر یکی از سران سه قوه هم در بین افرادی است که مرخصی گرفته است. به نظر می‌رسد این فرد حسین فریدون برادر حسن روحانی رئیس جمهور است که به اتهام فساد مالی محکوم به زندان شده است.
+4
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟