شاهدخت سعودی از ملک سلمان خواست آزادش کند

شاهزاده بسمه بنت سعود در سال ۲۰۱۶ از فعالان اصلاحات قانون اساسی بود بی بی سی :یکی از شاهزاده‌های شناخته‌شده سعودی در اکانت توییتر رسمی‌اش از عمویش ملک سلمان، پادشاه عربستان، خواسته تا او را آزاد کند.
 
در این توییت،‌ که بعدا حذف شده است،‌ شاهدخت بسمه بنت سعود نوشته "در زندان حائر در بازداشت" و "وضعیت سلامتیش رو به وخامت" است.
 
او در توییت دیگری از ملک سلمان، پادشاه عربستان، و محمد بن سلمان،‌ ولیعهد، درخواست کرده: "پرونده‌ام را بازبینی کنید و مرا آزاد کنید چون من هیچ کار اشتباهی نکرده‌ام."
 
مقام‌های عربستان هنوز به این درخواست واکنشی نشان نداده‌اند.
شاهدخت بسمه کیست؟
شاهدخت بسمه بنت سعود، ۵۶ ساله، کوچک‌ترین دختر سعود بن عبدالعزیز است که از ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۴ پادشاه عربستان بود.
 
فعالیت‌های چندین ساله‌ بسمه بنت سعود در زمینه حقوق بشر، رفع تبعیض علیه زنان و اصلاحات قانونی او را به چهره‌ای شناخته شده در زمینه فعالیت‌های مدنی در میان خانواده سلطنتی عربستان تبدیل کرد.
 
پارسال گزارش‌های تایید نشده‌ای منتشر شد مبنی بر اینکه او و یکی از دخترانش در حبس خانگی هستند.
 
رسانه آلمانی دویچه وله هم از قول یک منبع نزدیک به او گزارش داد که ماه مارس سال ۲۰۱۹ او را هنگامی که قصد داشته برای درمان پزشکی به سوئیس برود، به اتهام تلاش برای فرار از عربستان سعودی بازداشت کرده‌اند.
 
چندین ماه است که کسی شاهدخت بسمه را ندیده و خبری از او منتشر نشده است.
این توییت بعدا حذف شده است او چهارشنبه عصر در یکی از توییت‌هایش خطاب به پادشاه عربستان نوشت:‌ "ممکن است مطلع باشید (؟) که من بدون هیچ جرمی و برخلاف میلم در زندان حائر هستم."
 
"وضعیت سلامتم به شدت رو به وخامت است و ممکن است به مرگم منجر شود. خدمات درمانی دریافت نکرده‌ام و حتی به نامه‌هایی که از زندان به دادگاه عالی فرستاده‌ام جوابی نگرفته‌ام. من را بدون هیچ توضیحی به همراه یکی از دخترانم ربودند و به زندان انداختند."
 
دفتر رسانه‌ای رسمی شاهدخت بسمه این توییت او را بازنشر کرده و لینک‌هایی هم از مقاله‌های مختلف درباره ادعای بازداشت او در سال گذشته منتشر کرده است.
 این توییت بعدا حذف شده است در سال‌های اخیر تعدادی از شاهزاده‌های سعودی که اغلب منتقد دولت عربستان بوده‌اند بازداشت و یا ناپدید شده‌اند.
+15
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟