مسئول آستان قدس رضوی از تهیه دستورالعملی برای بازگشایی مکان‌های زیارتی ایران خبر داد

آقای مروی (راست) جانشین ابراهیم رئیسی (چپ) شده بی بی سی :با وجود ادامه شیوع ویروس جدید کرونا در ایران، احمد مروی، متولی آستان قدس رضوی می‌گوید وزارت بهداشت و سازمان اوقاف، با همکاری مدیران نهادهای مذهبی دیگر دستورالعملی برای بازگشایی مکان‌های زیارتی در ایران تهیه کرده‌اند.
 
آقای مروی گفته با "فراهم آمدن مقدمات لازم" و با "رعایت ضوابط بهداشتی" مکان‌های مذهبی به روی زائران باز خواهند شد.
 
دولت ایران پس از تعطیلات نوروزی فعالیت ادارات و برخی کسب‌وکارها را مجاز دانسته و می‌گوید به دنبال "فاصله‌گذاری هوشمند" است.
 
این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی درباره پیامدهای خطرناک پایان محدودیت‌ها هشدار داده و چندین کشور جهان قرنطینه را تمدید کرده‌اند.
 
ده‌ها پزشک ایرانی در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواهان آن شده‌اند که در اجرای قرنطینه و فاصله‌گذاری با "اقتدار" عمل کند و ضمن شفافیت بیشتر درباره ابعاد بحران کرونا جلوی "خرافات" بایستد.
 
احمد مروی خبر تهیه دستورالعمل بازگشایی اماکن مذهبی را در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده و گفته است علاوه بر آرامگاه امام رضا، دستورالعمل بازگشایی شامل حرم حضرت معصومه، شاه‌چراغ، شاه‌عبدالعظیم و مسجد جمکران هم می‌شود.
حرم امام رضا از اواخر اسفند به روی عموم بسته شده متولی آستان قدس رضوی گفته دیدن حرم خالی امام رضا "لحظات بسیار سختی را برای ما رقم می‌زند و هر لحظه بی‌تاب مهیا شدن شرایط حضور زائران و خدمت‌رسانی به این عزیزان هستیم."
 
البته او افزوده حفظ سلامتی زائران اولویت دارد.
 
آرامگاه علی ابن موسی امام هشتم شیعیان در مشهد یکی از بزرگترین مجموعه‌های مذهبی جهان اسلام است.
 
در این مجموعه شخصیت‌های تاریخی دیگری چون هارون الرشید، خلیفه عباسی و عباس میرزا، ولیعهد فتحعلی شاه قاجار دفن شده‌اند و موزه‌ها و مراکز فرهنگی، رفاهی و درمانی نیز در آن وجود دارد.
 
همه ساله میلیون‌ها نفر برای بازدید از آرامگاه امام رضا به مشهد سفر می‌کنند و آستان قدس رضوی تشکیلاتی عظیم و فعالیت‌های گسترده اقتصادی دارد.
 
حرم امام رضا از اواخر اسفند ماه به روی عموم بسته شد و سخنرانی سالانه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم در آن لغو شد.
 
تعطیلی مکان‌های مذهبی و مساجد با مقاومت بخشی افراد نزدیک به حکومت یا قشر مذهبی همراه بود و به اتفاقاتی چون لیسیدن ضریح یا حمله به حرم حضرت معصومه در قم انجامید.
 
احمد علم‌الهدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌‌ای در مشهد، از جمله کسانی بود که با تعطیلی نماز جمعه برای مقابله با ویروس کرونا مخالفت می‌کردند.
 
بنا به آمار رسمی تاکنون نزدیک به پنج هزار نفر با ابتلا به کووید۱۹ در ایران درگذشته‌اند و نزدیک به ۸۰ هزار نفر هم به این بیماری دچار شده‌اند.
 
اولین مورد رسمی مرگ بر اثر کرونا در ۲۹ بهمن و در شهر قم گزارش شد.
 
یکی از انتقادهایی که از مدیریت بحران کرونا در ایران گرفته شده قرنطینه نکردن شهر قم در روزهای نخست است که این شهر کانون همه‌گیری کرونا در ایران بود.
 
سعید نمکی، وزیر بهداشت و دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، می‌گویند از اواخر دی ماه پیش‌بینی‌ها و هشدارهایی درباره شیوع کرونا در ایران داشتند. مشخص نیست که چرا با وجود این هشدارها و پیش‌بینی‌ها اقدام موثری در پیشگیری از شیوع کرونا در ایران انجام نشد.
 
در برخی کشورهای دیگر، از جمله بریتانیا و آمریکا نیز حکومت‌ها با این انتقاد مواجهند که با وجود هشدار متخصصان زودتر برای محدودیت تردد شهروندان اقدام نکردند.
+4
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل
  نسخه برداری و کپی کردن از شیوه امریکا در روزهای اخیر. ای ملای متعفن کثیف.
  1
  18
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  امیدوارم هرچه زودتر باز کنند. ما نیاز مبرمی به ابتلا و فوت تعداد هرچه بیشتری از طیف زیارت برو داریم.
  3
  28
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  امیدوارم روزی را ببینم که در ایران به خرافات پایان داده شده است و تمام این مراکز به کتابخانه هایی مملو از کتابهایی از رشادت ایرانیان در کشتن تازیان و دفاع از فرهنگ و تمدن باستانی ایران زمین تبدیل بشود.
  3
  17
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آیت الشیطان احمد مروی افزود: و از همه بدتر حرم خالی امام رضا باعث خالی شدن جیب های ما شده!
  3
  24
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۵۴
  فرازمینی - گلاسگو، انگلستان
  آنچه که متولی آستان قدس رضوی را بی تاب میکنه دیدن ضریح خالی از پوله نه چیز دیگه. این جانور نه اعتقادی به امام رضا داره نه دلش واسه خلوت بودن حرم سوخته. آخه چند ماهه حشدالشعبی حقوق نگرفتند
  2
  15
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  از شما احمقتر اون ساده دلانی هستند که گول شما ناکسان را می خورند. اتفاقا خوبه چون کشور عزیزمون ایران به شما ابله ها و نادان هایی که فریب شما مکاران را میخورند و به شما گوش میدهند نیاز نداره. کاش زودتر میشد از شر همه تون زودتر خلاص شد. امروز بهتر از فرداست.
  2
  13
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  با این همه افشاگری واضح کرونایی که هیچ امامزاده و حرمی علاوه بر انکه شفا نمیدهد بلکه کور هم میکند.حالا عده ای میخواهند بروند حرم خوب بروند.شاید بهتر باشد،عدو شود سبب خیر
  2
  20
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  متولی آستان قدس رضوی گفته دیدن حرم خالی امام رضا "لحظات بسیار سختی را برای ما رقم می‌زند.اینو هم اضافه کن که دیدن جیبهای خالی ما مفتخورها لحظات بسیار سختی را برای ما رقم می زند .
  2
  13
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۳
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  خالی بودن حرم یا خالی بودن داخل زری؟
  2
  13
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بالاخره هرکس فکر باز کردن دکون خودش هست
  1
  6
  جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
  ۴۰
  fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما
  این قبر هارون الرشیده .امام رضایی در کار نیست
  2
  7
  شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دستورالعمل اینست که این ناندانی ها را باز می کنیم و فلان لق هر کس کرونا بگیرد1
  0
  4
  شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۶
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  بیزینسشون تعطیل شده ناراحتن. امام رضا بهانه اس حجم عظیم پول مهم هستش اینا .....نیست امام رضا کیه و چیکار کرده همه چیز پول پول پوله.
  0
  5
  شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۳
  نظر شما چیست؟