مفتی پاکستان: مساجد در ماه رمضان باز می‌مانند

خیابانی در کراچی دویچه وله :دولت پاکستان نماز جماعت و اجتماع در مساجد را برای پیشگیری از شیوع کرونا ممنوع کرده است. این مقررات تا کنون به درستی رعایت نشده‌اند. حال مفتی منیب‌الرحمن می‌گوید هیچ مسجدی در ایام روزه‌داری تعطیل نخواهد بود.
 
وزارت بهداشت پاکستان آمار ابتلا به ویروس جدید کرونا را ۶۰۰۰ نفر و میزان مرگ و میر ناشی از آن را ۱۰۰ نفر اعلام می‌کند. این ارقام به نسبت جمعیت ۲۵۰ میلیونی پاکستان بسیار اندک هستند و کارشناسان در درستی آنها تردید دارند. 
 
دولت پاکستان تصمیم گرفته پاره‌ای از محدودیت‌های اجتماعی را به تدریج رفع کند. عمران خان، نخست وزیر این کشور اعلام کرده که فعالیت در بخشی از حوزه‌های اقتصادی از سر گرفته می‌شود، اما مدارس و دانشگاه‌ها بسته می‌مانند و سینماها، ورزشگاه‌ها و کلیه اماکن محل اجتماع مردم نیز تا دو هفته دیگر تعطیل خواهند بود. 
 
با وجود این تاکید، بیشتر رهبران مذهبی و امامان جماعت پاکستان با ادامه ممنوعیت تجمع در مساجد مخالفت کرده‌اند. ماه رمضان کمتر از دو هفته دیگر شروع می‌شود و مفتی منیب الرحمان، عالی‌ترین مرجع دینی پاکستان اعلام کرده که هیچ مسجدی در ایام روزه‌داری بسته نخواهد بود.
 
او در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «پنج نوبت نماز یومیه، نماز جمعه و سایر مناسک دینی در مساجد برقرار خواهند بود. مومنان قول داده‌اند که فاصله لازم را رعایت کنند.»
منیب الرحمان (وسط) مفتی پاکستان پلیس پاکستان در هفته‌های گذشته بارها کوشیده جمعیت حاضر در داخل یا مقابل مساجد را متفرق کند. آصف سرفراز، فرمانده انتظامی کراچی می‌گوید که ماموران اغلب در این کار ناموفق بوده‌اند: «ما پیوسته از امامان جماعت تقاضا می‌کنیم که مردم را توجیه کنند که اجتماع در مسجد یا بیرون از آن چقدر برای انتقال ویروس خطرناک است. حتی به آنها می‌گوییم با جان خودتان، خانواده‌تان، همسایه‌ها و دوستان‌تان بازی می‌کنید؛ اما کمتر کسی به این هشدارها اعتنا می‌کند.» 
 
وقاص احمد، یکی از اهالی کراچی به خبرگزاری آلمان می‌‌گوید: «ما مسلمانیم و خدا پشت و پناه ماست. کسی که عبادت روزانه‌اش قطع نمی‌شود، از پاندمی و بیماری مصون می‌ماند.»
 
احمد بر همین اساس، نه ماسک می‌زند و نه از دستکش استفاده می‌کند. به نظر او فقط "کافران" از بیماری و پاندمی وحشت دارند: «مرگ و زندگی دست خداست. هر چه خدا بخواهد.»
 
در سطوح دولتی اما مقامات پاکستان از پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری بیم دارند. عمران خان از کشورهای ثروتمند خواسته که قروض پاکستان را ببخشند، وگرنه این کشور از عهده چالش‌های پاندمی کرونا بر نخواهد آمد.  
 
نخست‌وزیر پاکستان گفته که نظام سلامت این کشور توان و بودجه کافی برای مقابله با کرونا را ندارد و توقف معیشت می‌تواند بحرانی انسانی ایجاد کند: «نگرانی اصلی ما این است که مردم از گرسنگی بمیرند. ما در یک دو راهی قرار داریم. یا جلوی مرگ و میر ناشی از کرونا را بگیریم یا بگذاریم که شکم آدم‌ها با محدودیت کسب و کار خالی بماند.»
 
بانک جهانی در این میان ۲۰۰ میلیون دلار به پاکستان داده تا صرف مبارزه با شیوع کرونا کند. صندوق بین‌المللی پول هم از اختصاص یک بسته حمایتی شش میلیارد دلاری به این کشور خبر داده است.  
+15
رأی دهید
-64

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  خوب بذارید بروند. روزی ۵ بار در مسجد. و روزی ۵ بار. "..." خود را به خالق کاهنات نشان دهند. هرچه بیشتر کرونا از ویروس‌ها ببرد. بهتر برای پاکستان. ایران هم همینطور. تمامی‌ پاسداران و بسیج را جم .آنقدر حرم بلیسند. تا بپوکند. مثل بادبادک. همه چی‌ هم بلیسند. تصور کنید. ۲ میلیون مفت خور بی‌ ارزش. که تمام روز همدیگر را می‌‌لیسیدند. و یا حسین می‌‌گویند. بیچاره ویروس کرنا. این‌ها که بیند. از ترس زرد می‌‌کند. من چطور دوباره از بدن این‌ها بیرون بیام.
  7
  35
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  عالیه. بلکه کرونا بگیرید و این دنیا را ترک کنید.عصر جدید نیاز به آدمهای دامی و متعصبی مثل شما نداره. از همین امروز شروع کنید و با هم معاشرت کنید و شیوعش بدید بلکه کرونا بگیرید. زمین نیاز داره که خلوت تر بشه.
  7
  35
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
  ۵۲
  kapta - دوسلدرف، آلمان
  دمتون گرم باز کنید مساجدرو همه روهم جمع کنید هرچه انگل کمتر زندگی بهتر
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  مفتی خطاب به ویروس کورونا: داداش توقف بیجا مانع کسب است. بد جوری وایستادی جلوی در مغازه ما نمیذاری دوزار کاسبی کنیم ها! ولی بدون ما یه سری خل و چل داریم که باز هم میان . خلاصه دکان ما بی مشتری نیست تا احمق در جهان است
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
  ۵۴
  gholi.irani11 - ایران، ایران
  شما نه دلتون برای خدا سوخته نه احکامش چون دکانتون بسته میشه کک افتاده توی تنبانتون . مفت خور های بی شعور خاطرت جمع باشه اینقدر مردم گاگولی زیاده برای گوش کردن چرندیات شما میایند
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::Alphabet - پترس، یونان::]. کوروش جون تو ننگ بشریتی ننگ خلقتی هاهاها یه بار شد صاف و صادق بیای کج بشینی ولی راست و حسینی مثل ..... حرف بزنی؟اگه زمین بخواد خلوت بشه شهین و مهین نمیشناسه که یه دفعه دیدی به جای پری رخ دیوعزراییل نصیبت شد هاهاهافکر نون باش که صدمن گوشت شکار به یک.... نمی ارزه هاهاها
  6
  0
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  آقا چه کار داری ؟شاید مشیعت الهی با این کرونابکمک مردم دانا آمده تا شر این بی فایده ها از سر انسانهای فهیم کم کم ,کم شود
  5
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  اتشی که در پیدایش این دین عصر حجری در عرعرستان افروخته شد و جهانی را به نابودی کشاند از جمله میهن ما. و میرفت که بتدریج گورش را گم کند که تعدادی بیوطن عاشق قدرت انرا با همکاری غرب دوباره شعله ور ساختند و انقدر وقیح که بروی خود نمی اورند.
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  احسن به ذکاوت شماخوبه نون خور کمتر زندگی برای شما ی مفت خور مفتی بهتر.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  افراطی ترین مسلمان در پاکستان وجود دارد
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۸
  نظر شما چیست؟