ژل‌های ضدعفونی با میکروبیوم بدن چکار می‌کنند؟

دویچه وله :در حالی که ژل‌های ضد‌عفونی دست در طول دوران همه‌گیری ویروس کرونا پای ثابت زندگی روزمره بسیاری از افراد شده، متخصصان هشدار می‌دهند که این محصولات می‌توانند تهدیدی برای سلامت باشند.
 
به گزارش پاپیولر ساینس، در طول یک دهه گذشته میکروب‌ها نقش جدید و مثبتی در زندگی ما پیدا کرده‌اند و به این نکته پی برده‌ایم که علاوه بر میکروب‌های خطرناکی که باعث بروز عفونت می‌شوند، بدن حاوی باکتری‌های خوبی است که عملکرد دستگاه گوارش را تنظیم می‌کنند، منجر به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شوند و حتی از بسیاری از عفونت‌ها جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که محصولات ضد‌باکتری از جمله ژل‌های ضد‌عفونی‌کننده دست، بین باکتری‌های خوب و بد تمایز قائل نمی‌شوند و تمام آنها را از بین می‌برند.
 
دکتر جاناتان آیزن، میکروبیولوژیست در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «میلیون‌ها باکتری در بدن ما از جمله روی پوست دست و داخل دستگاه گوارش زندگی می‌کنند. اما ضد‌عفونی‌‌کننده‌ها نه تنها تمام میکروب‌ها اعم از خوب و بد را از بین می‌برند، بلکه باعث ایجاد ارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک می‌شوند. مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از بزرگترین چالش‌های بهداشت عمومی زمان ما است. هر سال در ایالات متحده آمریکا حداقل ۲.۸ میلیون نفر به یک عفونت مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک مبتلا می‌شوند و بیش از ۳۵۰۰۰ نفر در پی آن می‌میرند.»
 
او تاکید می‌کند: «مصرف محصولات ضد‌عفونی‌کننده دست باید محدود به مکان‌هایی شود که عفونت در آنجا زیاد است، مثل بیمارستان‌ها. فراموش نکنید که ژل‌های ضد‌عفونی برای دست هیچ‌گونه برتری یا تاثیر مضاعفی نسبت به صابون یا شوینده‌های معمولی ندارند.»
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.