دیوان محاسبات: با ارز دولتی چوب بستنی وارد کرده‌اند

دویچه وله :گزارش تفریغ بودجه ۹۷، گوشه‌هایی از حیف و میل کلان ارز ۴۲۰۰ تومانی، حقوق‌های نجومی مدیران، انحراف ۶۸درصدی در اجرای احکام بودجه را برملا می‌کند. به ازای ۷/ ۴ میلیارد دلار ارز دولتی کالایی وارد نشده است. 
 
سه‌شنبه ۲۶ فروردین، گزارش تفریغ بودجه ۹۷ با حدود دو ماه تاخیر در مجلس قرائت شد. این گزارش ۱۸ صفحه‌ای از اسفند آماده ارائه بود و عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات، دلیل تعویق انتشار را شرایط شیوع کرونا عنوان کرد. 
 
گزارش یاد شده، حیف و میل گسترده‌ای در نحوه مصرف ارز دولتی، اجرای ناقص اصل ۴۴ قانون اساسی و دستمزدهای نجومی و غیرقانونی مدیران دستگاه‌ها را عیان می‌کند؛ تا آنجا که رسانه‌ها آن را "شوکه کننده" خوانده‌اند.
 
رئیس دیوان محاسبات، فهرستی تفکیکی از نحوه مصرف ارز دولتی ارائه کرد که فساد آشکار دریافت کنندگان و اهمال دستگاه‌‌های نظارتی را نشان می‌دهد. گزارش از جمله مشخص می‌کند که:
 
● از میان ۳۷ شخص حقیقی و حقوقی که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند، ۳۲ مورد با وجود دریافت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، هیچ وارداتی نداشته‌اند.
 
● از ۴۸ شخص حقیقی و حقوقی که ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار دولتی گرفته‌اند، ۳۱ فرد یا شرکت، ۸۵۲ میلیون دلار گرفته‌اند اما چیزی وارد نکرده‌اند.
 
● از ۳۸۵ شخص حقیقی و حقوقی که بین ۱۰ تا ۵۰میلیون دلار ارز دریافت کرده‌اند، ۲۱۲ شخص و شرکت به رغم گرفتن یک میلیارد و ۲۳۷میلیون دلار، وارداتی نداشته‌اند.
 
بررسی بانک مرکزی از اقلام وارداتی نشان داده که دو میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار از ارز دولتی دریافتی برای نخ دندان، غذای سگ و گربه، عروسک و اسباب بازی، در قوطی، خاک یا چوب بستنی هزینه شده است. این در حالی است که قرار بود ارز ۴۲۰۰تومانی برای واردات کالاهای اساسی، ملزومات بخش صنعت و مواد اولیه ضروری مصرف شود.
دستمزد ۵۲ میلیون تومانی
بر اساس قانون، حقوق و مزایای مدیران دولت نباید بیش از ۲۳میلیون تومان باشد، اما بنا بر گزارش دیوان محاسبات، مجموع دریافتی ماهانه ۲۴۱ مدیر دولتی، ۵۷ میلیارد تومان بوده و یک مدیر دولتی حقوق ۵۳ میلیون تومانی گرفته‌ است. 
 
عادل آذر گفت که پس از شناسایی متخلفان، ۲۹میلیارد تومان دریافتی‌ها برگشت داده شده‌اند و هم‌زمان، اشاره کرد که برخی قوانین مانند قانون خدمات کشوری یا قانون حداقل حقوق هیات مدیره بانک‌ها و شرکت‌ها باعث می‌شود که در سال ۹۹ هم مدیران حقوق ۵۰ میلیون تومانی دریافت کنند. او از نمایندگان مجلس خواست بر اساس شرایط کشور حقوق‌های نجومی را تعدیل کنند.
 
رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت که گزارش تخلف‌ها به سران سه قوه فرستاده شده است: «گزارش به دادسرا رفته و دادستان دادخواست داده و در هیات‌های مستشاری در حال رسیدگی است. پرونده حدود ۱۵ نفر از متخلفان را به دادسرا دادیم و در اولویت رسیدگی قرار دارد.»
واگذاری‌های ناموفق
عادل آذر تاکید کرد که مهم‌ترین محور تفریغ بودجه سال ۹۷، حسابرسی عملکردی آن است و واگذاری تصدی‌گری‌های دولتی به غیردولتی، خصوصی‌سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ناکام بوده‌اند. او از کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، ماشین سازی و ریخته‌گری تبریز و توسعه گردشگری به عنوان مصادیق ناکام واگذاری‌ها نام برد و گفت: «خوشبختانه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه و توسعه گردشگری و ماشین سازی و ریخته گری تبریز با ورود دیوان محاسبات برگشت خورد اما وضعیت کشت و صنعت مغان در دست رسیدگی است که نتیجه به زودی اعلام می‌شود.»
 
رئیس دیوان محاسبات یادآور شد که حدود ۶۸درصد احکام بودجه دچار انحراف شده‌اند: «به ویژه حدود ۱۸رصد احکام بودجه عملکردی نداشته‌اند اما از سال ۹۶ تا ۹۸  انضباط امور مالی و دخل و خرج کشور رو به بهبود بوده است.»
+20
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  هر کاری که دلتون می خواد با این گوسفند ها بکنید هیچ‌کس صداش در نمیاد
  3
  25
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این گزارش صددرصد کار سپاه هستش. سال 97 سال رشد سریع قیمت ارز بود خوب حالا کسی که مثل قبل از گران شدن درخواست ارز برای واردات برای کارخانه اش کرده (کارخانه تولید بستنی) بعد فک کنید یهو قیمت ارز نجومی بالا رفته حالا شما باشید چکار میکنید؟ دوتا کار میشه کرد که عمدتا همین کارا رو کردند یا ارز رو نگه دارن و واردات نکنند( که عموما به اخلال در سیستم ارزی متهم و دستگیر و مجبور به پس دادن ارز شدن) یا طبق روال خرید و وارداتشون رو انجام بدهند. آخه وارد کردن چوب بستنی چیزی نیست برای اهتکار یا چیزی که بشه در داخل ایران ساخت. همه میدونیم ایران کشور خشکی هستش و مشکل چوب داریم و خوب کارخانجات تولید بستنی و کیم نیاز به این چوب بستنی دارند وگرنه باید خط تولیدشون رو عوض کنند و کلی دستگاه رو کنار بذارن. خیلی روشنه فقط میخوان با این خبرسازی ها حواس مردم رو پرت کنند از حجم دزدی ها و فسادهای سپاه. الان این نیروهای عراقی که مثلا برای کمک وارد ایران شدند مجانی میان و میرن؟ وقتی میرن چی با خودشون می برند؟مشخصه سپاه از طریق اینا پول و حقوق مزدورهای خودش رو می فرسته عراق.
  1
  10
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  دست بالا دست بسیار است. بس که نادان, بی استعداد و کودنید بعد از ۴۰ سال هنوز سرتون کلاه میگذارند. اصول مدیریت را هنوز یاد نگرفتید. فکر کردید فقط شما آخوندها میتونید سر ملت را کلاه بگذارد؟ کار هر "بز" نیست خرمن کوفتن "آخوند ابله و بی خاصیت" میخواهد و مرد کهن.
  2
  12
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این ننه من غریبم ها در آوردن ها برای گیج کردن ملت هست و هیچگونه اقدام اساسی صورت نخواهد گرفت
  0
  17
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  ارز دست عمه من نبوده,رئیس کمرکات هم عمو من نبوده درضمن هیچ فامیل من در اتاق بازرگانی منصبی نداشته.پس میماند الاغ زادگان و اشخاص پر نفوذ سپاه .درست مثل مهمانی ملا نصرالدین بود که بادی از او در رفت و باهراس دادمیزد کی بود کی بود ,من نبودم ,راستی اون 450 میلیارد دلاری که زمان اوباما گرفتید چی شد؟همه دادیدبچین و چوب بستنی وارد کردید؟ امان از دست این ملت بستنی خور
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
  ۳۵
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  کدوم دیوانه ای میره از خارج جنس بیاره و به عبارتی بعد از 6 ماه تجارت شاید 50 درصد سود کنه در صورتی که همین ارز رو بده بازار آزاد و دو روزه 300 درصد سود میکنه . مشکل اونا نیستن که دلار دولتی گرفتن مشکل این سیستم هست که چنین شرایطی رو بوجود آورده.به عبارت دیگه این کار مثل اینه که یه گوسفند رو بندازی بین یه گله گرگ و انتظار داشته باشی تا شب بهت صد سیخ کباب کوبیده تحویل بدن. این رو هر بچه ای میفهمه که طرحی احمقانه هست ولی در کمال وقاحت قانون ش کردن و اجرا چون اینایی که دلار گرفتن همه از خودشون و فک و فامیلاشونن. این بابایی هم که صداش در اومده احتمالا بهش سهمی ندادن. یه صد میلیونم به این و دار و دستش وام بدن میان همینجا به طرفداری از این طرح سخنرانی میکنه.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۹
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  انوقت با این همه دزدی تازه دست گدایی بسوی صندوق بین المللی پول دراز میکنند به پاپ نامه ننه من غریبم میفرستند که شاید حرفهایه این فسیل عقل بشینه تو دل ترامپت و تحریمها کمتر شه آقا زاده هاشون که عکسهایشان بارزهمین حقایق است که با پول دزدی از ایرانیان پارتی هایه آنچنانی در کشورهایه دوست میگیرند حتما به اسم ارشاد مردم اون کشوراست که پولها را خرج میکنند من جای ترامپت بودم هر چی آخوندزاده در امریکا هشت بیرون میکردم تا برن ور دست دزدایه دیگه.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  نظر شما چیست؟