سناریوی جدید شیوع ویروس کرونا در ایران/ ماجرای حضور تیم وزنه برداری چینی در گیلان چه بود؟

رویداد۲۴ شادی مکی: در روزهایی که ویروس کرونا به ایران وارد شده، هیات وزنه برداری از چین به ایران می‌آیند. گفته شده این افراد به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند اما با این حال ممانعتی از حضور آنها در ایران نشده است. در افکار عمومی مردم رشت این شائبه پیش آمده که اداره ورزش گیلان با اقدام خود جان شهروندان را به خطر انداخته است؛ آنها مدعی هستند که این سازمان ویروس کرونا را جدی نگرفته و همین باعث شده استان گیلان به کانون شیوع ویروس کرونا تبدیل شود. رویداد۲۴ در گزارشی به قلم شادی مکی این موضوع را بررسی کرده که ماجرای این شایعه‌ها چیست.

 اما و اگر‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در استان گیلان از جام بین‌المللی وزنه‌برداری نامجو شروع شد، مسابقاتی که از ۱۳ تا ۱۶ بهمن در استان گیلان برگزارشد. برگزاری این مسابقات مصادف بود با بحران ویروس کرونا در کشور چین؛ مساله‌ای که باعث شد فدراسیون وزنه‌برداری چین برای پیشگیری از انتقال این ویروس به سایر کشور‌ها از حضور در این مسابقات انصراف دهد.
 
مریم بخشی مدیرکل ورزش و جوانان گیلان روز ۱۲ بهمن ماه در نشست مطبوعاتی خود اعلام کرد دو مدرس بانوی چینی وارد رشت شده‌اند تا در کلاس‌های تدریس وزنه‌برداری حین انجام رقابت‌های بین‌المللی شرکت کنند.
 
او در پاسخ به نگرانی خبرنگاران نسبت به حضور این دو فرد اطمینان خاطر می‌دهد که این افراد در فرودگاه تهران نیز مورد معاینه قرار گرفته و به هیچ وجه مشکلی ندارند.
 
در آن زمان نه اطلاعات درست و دقیقی درباره ویروس کرونا در کشور وجود داشت و نه اینکه کیت‌های تشخیص ویروس کرونا موجود بوده است. سعید نمکی چندی پیش اعلام کرد که کیت‌های تشخیصی کرونا درست دو هفته بعد از شناسایی این ویروس در ایران (یعنی حدودا نیمه اسفند)، توسط سازمان جهانی بهداشت وارد کشور شد.
 
این سخن وزیر بهداشت به معنای آن است که کیت‌های تشخیصی در اسفند ماه وارد کشور شده است؛ مساله‌ای که این سوال را ایجاد می‌کند که مدیرکل ورزش و جوانان گیلان از کدام معاینه تشخیصی کرونا درباره بانوان چینی و همراهان‌شان در تاریخ ۱۲ بهمن سخن گفته است؟
 
به گزارش رویداد۲۴ درست ۲ هفته پس از حضور هیات چینی یعنی ۲۹ بهمن ماه دکتر رضا کوچکی‌نیا جان خود را از دست می‌دهد و چند روز بعد علت فوت او ابتلا به ویروس کرونا عنوان می‌شود. بنا به گفته برخی منابع محلی این فرد و دخترش با هیات چینی در ارتباط بوده‌اند؛ خبری که درباره صحت و سقم آن مستنداتی وجود ندارد.
 
در این مدت گیلان با آمار بالا و روبه افزایش ابتلا به ویروس کرونا به عنوان یکی دیگر از کانون‌های شیوع کرونا بعد از قم معرفی می‌شود. در تاریخ ۶ فروردین دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت اعلام می‌کند که منشا ویروس کرونا در کشور دو استان قم و گیلان بوده‌اند او احتمال می‌دهد که بازگشت تعدادی دانشجویان ساکن ووهان چین به زادگاهشان گیلان سرمنشا شیوع ویروس در این استان بوده است.
 
در واکنش به سخنان رئیسی، روز ۷ فروردین جبار کوچکی‌نژاد نماینده گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در حساب توییتری خود می‌نویسد: آقای معاون وزیر بهداشت آدرس غلط نده! اولین شهید خدمت دکتر کوچکی‌نیا با دانشجویان چینی ارتباط داشت یا با هیات وزینه‌برداری چین؟
۱۹ فروردین ماه نمکی وزیر بهداشت عنوان می‌کند که ۲۳ تیم اپیدمیولوژیست در حال کار روی این موضوع هستند که منشا اول بیماری کجا بود. آنچه در گیلان اتفاق افتاد با آنچه در قم اتفاق افتاد، دو مقوله جداگانه است. همه این موارد را بررسی کردیم و در یک جلسه غیرعلنی مواردی را مطرح می‌کنیم.
 
در این مدت بسیاری از خبرنگاران محلی گیلان معترض مدیرکل ورزش و جوانان استان شده و از او می‌خواهند که در اینباره شفاف‌سازی کند، اما در نهایت پاسخ این سازمان به اعتراض خبرنگاران شکایت از آنهاست. صاحب مقصودی صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریه خط اول در گیلان یکی از افرادی است که به دلیل اعترضاتش در این خصوص مورد شکایت سازمان ورزش و جوانان قرار گرفته است.
 
اخطار دادم که کرونا در گیلان باعث نسل‌کشی می‌شود صاحب مقصودی به رویداد۲۴ می‌گوید: دی ماه بود که مشخص شد تیم کدام کشور‌ها در مسابقات جام نامجو گیلان شرکت می‌کنند. این مساله مصادف بود با بحران کرونا در کشور چین؛ که البته در نهایت تیم این کشور در مسابقات حاضر نشد.
 
او با اشاره به حضور دو بانوی مدرس چینی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی وزنه‌برداری در رشت ادامه می‌دهد: از آنجایی که ویروس کرونا در همان زمان تبدیل به مساله‌ای جهانی شده بود و البته هنوز در ایران خبری از آن نبود یادداشتی نوشته و عنوان کردم این سهل‌انگاری باعث نسل‌کشی می‌شود. بلافاصله خانم بخشی کنفرانس مطبوعاتی ترتیب داد و اعلام کرد که تمام معاینات کامل و لازم را از این دو مربی چینی به عمل آوردیم و آن‌ها سالم هستند که با توجه به زمان ورود کیت‌های تشخیص ویروس کرونا به ایران مشخص می‌شود که منظور خانم بخشی از معاینات کامل و لازم یک تب سنجی و معاینه ساده بوده است.
 
مدیرمسئول نشریه خط اول اظهار می‌کند: دوره‌های این دو مربی با حضور حدود ۵۰ نفر برقرار شد، اما دو هفته بعد یعنی ۲۹ بهمن ماه اولین فوتی کرونایی گیلان یعنی دکتر کوچکی‌نیا جان خود را از دست داد. این در حالی است که دوره کمون این بیماری هم دو هفته است. چند روز بعد هم علت فوت ایشان ابتلا به ویروس کرونا اعلام شد.
 
مقصودی با بیان اینکه ما مدرکی نداریم که دکتر کوچکی‌نیا را به مسابقات ربط دهیم، می‌گوید: اما دختر ایشان در هتل محل اقامت این افراد که یکی از بهترین هتل‌های گیلان است حضور داشته و در موضوع گیلان‌گردی به عنوان تورلیدر یا مترجم با این گروه همراه بوده است. ما حدس می‌زنیم خود این خانم به دلیل جوانی توانسته این ویروس را تحمل کند، ولی گمان ما براین است که او عامل انتقال ویروس به پدرش بوده و پدر به دلیل سن و سال بیشتری که داشته است شاید مبتلا شده باشد.
 
او خاطرنشان می‌کند: من اسنادی درباره گیلان‌گردی چینی‌ها ندارم، اما هتل کادوس به صورت خودکار برای تمام مهمانان خود خارجی یا ایرانی تور ماسوله‌گردی، قلعه‌رودخان و چمخاله را می‌گذارد آن زمان هم هنوز موضوع کرونا در ایران مطرح نبود که بگوییم مراعات کرده و این افراد را به تور نبر‌ده‌اند.
 
این خبرنگار با بیان اینکه تا کنون نتوانسته‌ایم با دختر دختر دکتر کوچکی‌نیا صحبت کنیم اضافه می‌کند: هتل کادوس که محل اقامت هیات چینی بود، متعلق به آقای خلیل‌زاده رئیس هیات مدیره استقلال است که همسر ایشان هم در همین ایام فوت کرده است و به همین دلیل هم کسی پاسخگو نیست.
 
وی تصریح می‌کند: بعد از فوت دکتر کوچکی‌نیا به عنوان اهالی رسانه مرتب از وزارت ورزش و جوانان این سوال را مطرح می‌کردیم که مشخصات افرادی که با این گروه در ارتباط بودند را اعلام کنند تا مطمئن شویم که افراد دیگری بیمار نشده باشند. همچنین خواستیم که ماجرای ورود این افراد به کشور را پیگیری کند، اما پاسخی به ما ندادند. ما هم خطاب به خانم بخشی عنوان کردیم که اگر اتفاقی در گیلان بیفتد و تعداد فوتی‌ها و مبتلایان بیشتر شود استعفا که هیچ باید محاکمه شود.
 
مقصودی خاطرنشان می‌کند: قبول دارم که لحن ما با این اداره و این فرد تند بوده است، اما وقتی به مطالبه‌گری رسانه پاسخی داده نمی‌شود قطعا لحن رساله هم تغییر می‌کند. به هر حال اداره کل سازمان ورزش و جوانان از من و دو نفر دیگر یعنی سعید علیپور خبرنگار و نقی هدایتی رئیس سابق هیات کشتی شکایت کرد، اما روابط عمومی این اداره اعلام کرد که شکایت از دو فرد دیگر ارتباطی به موضوع کرونا ندارد و این موضوع تنها مرتبط با من است.
 
او با اشاره به سخنان معاون وزیر بهداشت مبنی بر اینکه احتمالا بازگشت دانشجویان ساکن در ووهان چین باعث شیوع کرونا در این استان بوده، می‌گوید: ما این موضوع را برررسی کردیم و مشخص شد تنها دانشجوی گیلانی ساکن ووهان آقای دانیال میرمیران بوده است. او به ما گفت که آقای رئیسی ۲۴ ساعت قبل از اظهار نظرش با وی صحبت کرده و او هم پاسخ داده است که ۵۷ روز قبل به گیلان برگشته و تست هم داده است و تا کنون هم نه خودش و نه هیچیک از افراد خانواده‌اش به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند به همین دلیل هم نمی‌تواند عامل انتقال باشد.
 
مقصودی اضافه می‌کند: آقای میرمیران از این موضوع ناراحت شد که با وجود صحبت‌هایی که با رئیسی داشته است باز هم او در رسانه‌ها چنین سخنانی داشته است. گمان می‌کنم در حال حاضر هم آقای میرمیران شکایتی را در این خصوص مطرح کرده است.
 
وی با اشاره به سخنان نمکی در صحن علنی مجلس درباره شیوع کرونا در قم و گیلان تصریح می‌کند: وقتی وزیر بهداشت اعلام کرد که در کمیسیون بهداشت درباره این موضوع صحبت می‌کند ما پیگیر این مساله از کمیسیون بهداشت شدیم، اما به گفته شد این مسائل محرمانه است، اما به صورت غیررسمی مطالب وحشتناکی به گوشمان رسید حتی گفته شد که یکی از چینی‌های حاضر در جام نامجو هم به دلیل کرونا فوت کرده است که البته این‌ها شایعاتی است که نمی‌خواهم به آن‌ها دامن بزنم چون آن افراد در ایران نیستند و ما اطمینانی از این صحبت‌ها نداریم.
 
مدیرمسئول خط اول خاطرنشان می‌کند: شکایتی مطروحه از من مربوط به قبل از عید و با عنوان نشر اکاذیب در فضای مجازی بوده، اما به دلیل موضوع ویروس کرونا هنوز دادگاه‌ها برگزار نشده است.
کاش در گیلان ریسک نمی‌کردیم با توجه به اهمیت موضوع رویداد۲۴ با ذبیح‌الله نیکفر نماینده لاهیجان در مجلس تماس گرفته و درباره صحت و سقم این موضوع از وی سوال می‌کند، اما پاسخ او این بود که نمی‌خواهد در باره این موضوع صحبت کند.
 
حیدرعلی عابدی عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این ماجرا به رویداد۲۴ می‌گوید: متاسفانه کمیسیون هنوز جلساتی در این زمینه نداشته است، اما این موضوع را بررسی کرده و گزارشی از وزارتخانه درباره این موضوع می‌گیرم و نظرات‌شان را می‌پرسم، اما اگر چنین مسابقاتی بوده باید حتما اطلاعات کافی درباره آن به دست بیاوریم.
 
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی دیگر نماینده گیلان در مجلس به رویداد۲۴ می‌گوید: آن زمان اعلام کردند که چینی‌هایی که وارد ایران شده‌اند هیچ مشکلی ندارند و به هر صورتی بود از این افراد آزمایش‌های هم گرفته شد. به دلیل نگرانی‌هایی که ایجاد شدف آنچنان که اطلاع دارم نسبت به این افراد سختگیری‌های بیشتری اعمال شد تا حدی که اسباب دلخوری آن‌ها نیز فراهم شد.
 
وی ادامه می‌دهد: تعداد این افراد نسبت به هزار خانوار چینی که در یکی از مناطق مسکونی قم سکونت داشتند یا کارگران چینی راه‌آهن بسیار کمتر بود.
 
جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه این موضوع بار‌ها در گیلان مورد بحث قرار گرفت، می‌افزاید: تقریبا یکی از پایه‌های اصلی تمام جلسات ما در استانداری گیلان همین موضوع بود ما قصد لاپوشانی نداریم و اگر موردی وجود داشته باشد برخورد می‌کنیم، اما تا به امروز به هیچ نتیجه مثبتی درباره ارتباط این موضوع با شیوع کرونا در گیلان نرسیده‌ایم.
 
وی می‌گوید:‌ ای کاش همان زمانی که ویروس کرونا در چین شیوع پیدا کرد هر گونه ورود و خروج چینی‌ها به ایران و هرگونه پروازی به مقصد و مبدا این کشور لغو می‌شد و هیچ ریسکی درگیلان و کل ایران نمی‌کردیم، زیرا شرط عقل بود. آنچنانکه وقتی این ویروس در ایران شیوع پیدا کرد ترکیه اتوبوس‌های ما را به کشور خود راه نداد و افغانستان مرزش را به روی کشور ما بست و حتی پناهنده‌های خود را نپذیرفت.‌ ای کاش چنین تدابیر سختگیرانه‌ای هم از سوی ایران انجام می‌شد، اما متاسفانه نشد.
 
او می‌گوید: همان زمان به سازمان ورزش و جوانان تذکرات لازم داده شد که از این افراد استفاده نشود اما پاسخ دادند که این افراد مهمان هستند و ما هم آزمایش‌های پزشکی لازم را از آن‌ها گرفته‌ایم و هیچ علائمی ندارند.
 
نماینده گیلان در مجلس اضافه می‌کند: من پیگیر حضور هیات چینی در گیلان بودم و تا جایی که دوستانم به من اطلاع داده‌اند تنها یک بار برای خرید ماسک و لوازم بهداشتی از هتل خود بیرون رفته‌اند و گیلان‌گردی نداشته‌اند. به هر حال من در این‌باره اطلاعی ندارم یا به من نگفته‌اند. درباره فوت دکتر رضا کوچکی‌نیا و حضور هیات چینی، دو جلسه ویژه در استانداری تشکیل و موضوع بررسی شد، اما استاندار گیلان، مدیرکل دادگستری و معاون دادستان گفتند که همه جواتب موضوع را بررسی کرده‌اند. به هر حال اگر مدارکی وجود دارد ما کوتاه نخواهیم آمد، اما تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و نمی‌توانیم کسی را متهم کنیم.
 
او خاطرنشان می‌کند: ما آن زمان اطلاعات دقیقی درباره این ویروس نداشتیم. ما کی فکر می‌کنیم ساعتی ۵ نفر کشته بدهیم. ما طی دو هفته گذشته به طور متوسط ساعتی ۵ کشته ناشی از ویروس کرونا داده‌ایم درحالیکه آن زمان فکر نمی‌کردیم به این نقطه برسیم. ای کاش آن زمان وارد هیچ ریسکی نمی‌شدیم و وزارت ورزش دور این هیات را خط می‌کشید.
+18
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  خب خلاصه مطلب از این مثنوی ۴۰ کاغذ نوشتن میخواهید به اسحاب کهف در ایران چی بگید؟
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  نظر شما چیست؟