یک مرجع تقلید شیعه: سود وام یک میلیون تومانی دولت ایران شرعا جایز نیست

العربیه :سید محمد علی علوی گرگانی، یکی از مراجع تقلید شیعیان در پاسخ به استفتایی پیرامون وام 1 میلیونی دولت ایران با سود 12 درصد گفت که «دریافت سود از این وام شرعا جایز نیست.»
 
براساس استفتائی که در وبگاه این مرجع تقلید ساکن قم منتشر شد، از او پرسیده شده که « با توجه به اعطای وام یک میلیونی دولت با سود 12 درصد، تحت عنوان تسهیلات و کمک به معیشت مردم برای تامین نیازهای روزمره در ایام کرونا، فروش وتوزیع وام توسط دولت (و نه هیچ موسسه مالی ای) انجام می گیرد لذا نمی توان آن را تحت هیچ یک از عقود شرعی بازتعریف کرد و سود 12 درصد گرفت. آیا با وجود این تفاسیر و اختصاص این وام به 23 میلیون خانوار یارانه بگیر آن هم به عنوان کمک، این وام ربوی نیست؟»
 
علوی گرگانی در پاسخ به این استفتاء نوشت: « چون این وام به عنوان بهبود وضعیت معیشتی مردم می باشد لذا در قالب عقود مضاربه و مشارکت و وکالت قرار نمی گیرد لذا دریافت سود از این وام شرعا جایز نیست. لازم به ذکر است که عقد جعاله را در این نوع وام ها قبول نداریم.»
 
پیش از این رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در تشریح جزئیات وام یک‌میلیون‌تومانی به خانوارهای یارانه‌بگیر گفت که این وام به 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر با نرخ 12 درصد و بازپرداخت 24 ماهه با تنفس 4 ماهه پرداخت می‌شود.
 
عبدالناصر همتی روز دوشنبه 6 آوریل در یادداشت اینستاگرامی ضمن تشریح جزئیات برخی سیاست‌های کرونایی دولت اعلام کرد: «بانک مرکزی از طریق کاهش 250 هزار میلیارد ریالی ذخیره قانونی بانکها و با همراهی بانک‌ها امکان تأمین اعتبار 750هزار میلیارد ریالی با نرخ 12 را فراهم ساخته است.»
 
او همچنین در خصوص جزئیات وام یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه‌بگیر گفت: «پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اعطای وام یک میلیون تومانی اعتبار خرید به 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر با نرخ 12 درصد و بازپرداخت 24ماهه با تنفس 4 ماهه به‌تصویب ستاد اقتصادی دولت رسید که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.»
 
در همین رابطه وب‌سایت «عصر ایران» در گزارسی انتقادی نوشت «قاعدتا اگر دلار 15 هزار تومان نبود و قیمت‌ها سر به فلک نمی‌گذاشت و کرونا می‌آمد، این یک میلیون، عدد قابل تاملی بود اما الان یک میلیون تومان بیشتر شبیه به یک شوخی است تا کمک مالی.»
 
عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز گفت: «اگر همین یک میلیون تومان را به بچه رییس بانک مرکزی بدهند قهر می‌کند.»
+17
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  این یه میلیون پول پفک و قاقا لی لی چند ساعت دختر چاقالوی قالیباف هم نمیشه. در ضمن سگ و سوتک را بزن مرجع تقلید می . ری . نه. اینقدر هم شکر خدا مثل قارچ زیادند که کسی نمیشناسدشون! حالا کی به حرف این بوزینه گوش میده؟ کسی تا حالا اسم اینو بعنوان مرجع تقلید شنیده؟
  1
  12
  دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  توی این جمله این مرتیکه پت پتو کلا ترکیب "سود وام یک میلیون تومانی" اضافه است. فقط همون چند کلمه اخر کافیه
  1
  11
  دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  وقتی حلال میشه که ۲۵ درصدش یعنی خمس ان به حساب ریش تو ریخته بشه. تو تو اون ریشت شیطان رژیم
  1
  12
  دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  کجای کاری حاجی 40 سال که تا24درصد هم گرفتند,شاید هم بیشتر.صبحها تا لنگ ظهر نخواب بیا تو اجتماع چرخی بزن ببین اسلامتان چه بروز مردم آورده.پیشگوئی مادر بزرگم بواقعیت پیوست هر وقت صدای اذان میآید مردم گوشهایشان را میگیرند و قدمهای تندتری برمیدارند
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۵
  نظر شما چیست؟