آیا راز تخم شترمرغ‌های تزئین شده موزه بریتانیا برملا شده؟

دو تخم شترمرغ که در مقبره اشراف آیسیس در شهر وولچی ایتالیا در زمان تمدن اتروسک پیدا شده بی بی سی :پنج هزار سال پیش تخم شترمرغ یک کادوی پر تجمل و زرق و برق بود. در حال حاضر تعدادی از این تخم شترمرغ‌های زیبا در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده‌اند. این تخم شترمرغ ها در ایتالیا پیدا شدند ولی مبدا اصلی آنها هنوز معلوم نیست. شترمرغ بومی اروپا نیست.
 
یک گروه باستان‌شناس از کشورهای مختلف، درباره مجموعه موزه بریتانیا تحقیقاتی انجام داده‌اند که اطلاعات بیشتری درباره تاریخچه این تخم شترمرغ‌ها می‌دهد.
 
پنج هزار سال پیش، یعنی در عصر برنز، مردم در سراسر اروپا، مدیترانه و آفریقای شمالی تجارت تخم شترمرغ می کردند. این تخم‌ها به روش‌های مختلفی تزئین می‌شدند و آنها را با عاج و فلزات قیمتی مزین (راسته و رنگ آمیزی می‌کردند یا رویشان را با سنگ‌های کوچک براق و چیزهای دیگر می‌پوشاندند. پنج تخم شترمرغ مجموعه موزه بریتانیا با طرح حیوانات، گل، طرح‌های هندسی، سربازان و ارابه نقاشی شده‌اند.
دکتر تامار هودوس، رئیس این پروژه از دانشگاه بریستول می‌گوید: "باستان شناسان این تخم شترمرغ‌ها را معمولا در مقبره افراد ثروتمند پیدا می‌کنند و شاید تجملات به حساب می‌آمده‌اند. این تحقیق جدید که به تازگی در مجله "عتیق" منتشر شده، نشان می‌دهد منشا این تخم شترمرغ‌ها می‌تواند جزییات بیشتری درباره تاریخچه آنها فاش کند.
 
دکتر هودوس و همکارانش مشتاقند بدانند این شترمرغ ها از کجا آمده اند و اینکه آیا این شترمرغ ها وحشی بوده‌اند یا اهلی. شترمرغ‌های وحشی بسیار خطرناکند و گزنوفون مورخ یونانی نوشته بوده هیچ کس موفق نشده بوده آنها را شکار کند. چنین اطلاعاتی به ما در شناسایی تمدن باستان و الگوهای تجاری که اساس دنیای مدرن را تشکیل می‌دهد کمک می‌کند.
محققان چه چیزی کشف کردند؟
باستان‌شناسان ایزوتوپ‌های عناصر شیمیایی را در پوسته این تخم شترمرغ‌ها تجزیه و تحلیل کردند. با استفاده از تخم شترمر‌ ها در مصر، اسراییل، اردن و ترکیه ، محققان ایزوتوپ‌های تخم‌های مدرن و قدیمی را مقایسه کردند تا مبدا آنها را شناسایی کنند. یافته‌ها نشان داد که تخم شترمرغ احتملا در دلتای نیل و در مصر شمالی و شام (اردن، سوریه و ترکیه) خرید و فروش می‌شده است.
 
دکتر هودوس و همکارانش بر این باورند که این شترمرغ‌ها وحشی بوده‌اند. این یعنی تجار برای بدست آوردن تخم آنها دشواری‌های زیادی داشتند. دکتر هودوس می‌گوید: "این کار خطرناکی بوده چون شترمرغ بسیار خطرناک است. این افراد باید هم لانه این حیوانات را پیدا می‌کرده و تخم‌هایشان را می‌دزدیده‌اند. "
پژوهشگران درباره تزئینات ظریف این تخم شترمرغ‌ها چه فهمیدند؟
محققان از ابزارها و تکنیک‌های مختلفی استفاده کردند تا بتوانند روش‌های صنعتگران باستان را که این تخم شترمرغ‌ها را تزئین می‌کردند بارشازی کنند ولی در نهایت نتوانستند کار مشابهی انجام دهند.
 
دکتر هودوس می‌گوید: " این نشان می‌دهد این تخم شترمرغ‌ها اسرار دیگری هم دارند که برای فاش شدن آن نیاز به تحقیقات بیشتری داریم."
 
قدم بعدی این باستان شناسان تحقیق درباره نمادشناسی، موارد استفاده از تخم شترمرغ و دلیل محبوبیت آن در حوزه مدیترانه است که شترمرغ بومی آن نیست.
+3
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟