رقابت معدنکاران در ماه؛ روسیه ترامپ را به تلاش برای استعمار فضا متهم کرد

آژانس فضایی روسیه، روسکوموس، با انتشار اطلاعیه‌ای فرمان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با هدف تشویق استخراج تجاری منابع معدنی موجود در ماه و سایر کرات آسمانی را محکوم کرد و دولت روسیه نیز آن را تلاش برای آغاز دوره جدیدی از استعمار بشری در فضای خارج از کره زمین تعبیر کرد.
 
دونالد ترامپ دوشنبه گذشته با صدور فرمانی اجرایی اعلام کرد که آمریکایی‌ها باید حق مشارکت و فعالیت در زمینه اکتشاف تجاری و استفاده از منابع در فضا را داشته باشند.
 
هر چند آقای ترامپ در این دستورالعمل تصریح کرده که پیمان فضایی سال ۱۹۶۷ استفاده از منابع موجود در ماه، مریخ و سایر کرات را امکان پذیر می‌کند ولی روسیه با یادآوری عدم الحاق ایالات متحده به پیمان بین‌المللی سال ۱۹۷۹ با عنوان «پیمان ماه» تاکید دارد که هر گونه بهره برداری از منابع و فعالیت تجاری در فضا باید بر پایه معاهدات بین‌المللی انجام شود.
 
البته همزمان با خیز دوباره آمریکا برای فرود در ماه، روسیه نیز اعلام کرده که در تلاش است تا با تاسیس یک پایگاه ویژه برای دو دهه در کره ماه حضور مستمر داشته باشد. همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز از سازمان فضایی کشورش خواسته تا در اسرع وقت عازم ماموریتی ویژه به مریخ شوند. آژانس فضایی اروپا هم قصد دارد از سال ۲۰۲۵ استخراج منابع از ماه را آغاز کند. چین، هند و کانادا هم برای استخراج منابع موجود در فضا در حال برنامه ریزی هستند.
 
زمین‌شناسان معتقدند ارزش سنگ آهن، نیکل و برخی فلزات گرانبهای موجود در اجرام آسمانی تریلیون‌ها دلار ارزش دارد و ذخایر آنها در فضا بسیار بیش از منابع شناسایی شده در کره زمین است.
 
این نخستین باری نیست که دولت آمریکا با صدور دستوری به دنبال آغاز معدنکاری در فضاست؛ در سال ۲۰۱۵، باراک اوباما با تایید مصوبه کنگره قانونی را نهایی کرد که به شرکت‌ها و شهروندان اجازه می‌داد هرگونه مواد معدنی فضایی را تحت مالکیت درآورند و پس از استخراج به فروش برسانند.
 
دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود علاقه زیادی به قدرت فضایی آمریکایی نشان داده و سال گذشته نیز با صدور فرمانی دستور تشکیل نیروی فضایی را در ارتش آمریکا صادر کرده بود.
+4
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  حالا شما آخوندهای ابله پلشت هم بزنید تو سرتون زود بپرد برید انجا یه قدس افتتاح کنید و کلی از تو خشتکتون ایه و حدیث در بیارید وصلشون کنید به امام و امامزاده های خیالی تون که حضرت فرمودند کره ماه بخش شرقیش عتیق داره بخش غربیش فیروزه ونقطه مرکزیش که جمهوری اسلامیه انبار ......
  0
  6
  دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  آخوندا تو این کشور تپه ی سالم نذاشتن بمونه . ترامپ و بقیه ی برو بچه ها هم تپه های ماه و مریخو میخوان قهوه ای کنن . کرونا جون تو رو خدا نرو . بزن هممونو لت و پار کن . شهاب سنگ دیگه الان وقتشه زودتر بیا .
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۹
  نظر شما چیست؟