سردار حسن عراقی‌زاده: مراکز علمی ایران احتمال بیولوژیک بودن کرونا را بررسی می‌کنند

العربیه :رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره بیولوژیک بودن «کرونا» گفت که این موضوع در مراکز علمی در حال بررسی است، اما تایید آن کار آسانی نیست.
 
سردار حسن عراقی‌زاده یکشنبه 12 آوریل 2020، در گفت‌وگو با «خبرگزاری مهر» درباره مسائل مطرح شده پیرامون اینکه ویروس کرونا یک اقدام بیولوژیک و دست ساز است، گفت: «این موضوع مشکوک است نه اینکه به صورت قطعی کسی بتواند آن را مطرح کند؛ اما با توجه به قرائن به عنوان یک تردید و شک مطرح شده و همه کشورها در حال بررسی موضوع هستند. در مراکز علمی ایران نیز این موضوع در حال بررسی است، اما تأیید این خبر از لحاظ علمی و قطعی کار آسانی نیست.»
 
برغم اینکه ویروس کرونا دامن ایالات‌متحده آمریکا را نیز مانند دیگر کشورهای جهان گرفته اما مقامات ایران هر از چند گاهی طی اظهاراتی به احتمال حمله بیولوژیک آمریکا به وسیله ویروس کرونا اشاره می‌کنند و برخی از آنها آمریکا را مسئول انتشار این ویروس میدانند.
 
در همین رابطه حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ایران، شیوع کرونا را «حمله بیوتروریستی» علیه ایران و چین دانسته بود. چند تن دیگر از مقامات ایران هم اظهارات مشابهی در مورد منشا‌‌ء این ویروس داشته‌اند.
 
امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس نیز از نخستین چهره‌هایی بود که این احتمال را مطرح کرد، او در توئیتی مدعی شد «شاید بعدا مشخص شود کرونا جنگ بیولوژیک آمریکا علیه رقبایش بوده است.» ادعایی که غلام‌علی جعفرزاده، رئیس فراکسیون مستقلین مجلس که از قضا حوزه انتخابیه‌اش به شدت درگیر بحران کرونا شده است، هم بر آن مهر تایید زد و گفت: «روند همه‌گیر شدن ویروس کرونا در سایه تحریم ظالمانه عادی نیست و آن را نوعی حمله بیولوژیک از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانم.»
 
سردار غلام‌رضا جلالی رئیس پدافند غیر عامل ایران نیز کرونا را حاصل جنگ بیولوژیک دانسته‌، جلالی در مصاحبه‌ای گفت: «منشاء توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی و بعضی نکات خبری به دشمن ارجاع میشود، اما اثبات تخصصی آن نیاز به بررسیهای آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه بر روی ژنومهای جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.»
 
حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ایران هم در این باره گفت: «این ویروس ممکن است محصول تهاجم بیولوژیکی آمریکا باشد که در ابتدا به چین و سپس به ایران و سایر نقاط دنیا شیوع پیدا کرده است.»
 
در این میان برخی از کارشناسان سیاسی ایرانی با این تئوری موافق نبوده و آن را به باد مسخره گرفته‌اند از جمله صادق زیباکلام استاد دانشگاه علوم سیاسی تهران، او ابتدا در تویتی نوشت ای کاش می‌شد این کرونا را هم به عهده آمریکا بگذاریم !!.
 
زیباکلام با اشاره به طرح «بیوتروریسمی» بودن شیوع کرونا که از سوی حشمت‌الله فلاحت‌پیشه مطرح شد، گفت: «حالا امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود، اما اگر یادمان باشد درباره طالبان، داعش، القاعده و حادثه یازده سپتامبر هم تئوری‌های توطئه مطرح بود.»
 
گفتنی است سید محمد جزایری رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران روز یکشنبه 15 مارس طی مصاحبه‌ای گفت که برخلاف تصور بسیاری از مردم و حتی سیاستمداران در برخی کشورها، ویروس کرونا حاصل دستکاری ژنتیکی نیست.
 
این متخصص بیماری ویروسی تاکید کرد، تئوری دستکاری ژنتیکی ویروس کرونا هنوز از نظر علمی تایید نشده و برخی دانشمندان بزرگ دنیا نیز این تئوری را رد کرده‌اند.
 
با این حال مقامات ایران، ایالات متحده را به حمله «بیولوژیکی» علیه چین و ایران متهم کرده و ویروس کرونا را نتیجه و حاصل این هجوم دانسته‌اند.
+7
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  بله حرف شما، یک عملیات بیولوژیکی از طرف دشمنان شماست. فقط بررسی نکنیدش،چون نه ابزار و نه دانششو دارید و نه از ویروس سرتون میشه و ، جز اینکه خرابکاری بیشتر کنید و عده بیشتری رو بیمار کنید.
  1
  25
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  در رژیم چقدر احمق ,مصدر امورهست. دیگه نباید بدنبال علل پس رفت وحشتناک مملکت باشیم.یادم زمانیکه سفارت آمریکا را اشغال کردند,یک افشاگری مسخره ائی براه انداخته بودند ,بدین ترتیب که رژیم از هرکسیکه خوشش نمی آمد یک سند همکاری آن شخص را با آمریکا,برملا میکرد بطوریکه 24ساعت مانده به رای گیری ریاست جمهوری,یک سند بیرون آمد که احمد مدنی,کاندید ریاست جمهوری از عوامل آمریکا ست. چون میدانستند که او رای بیشتری از بنی صدر خواهد آورد.حالا هم با هرکشوری که با آن مخالف باشند آن کشور را مسبب کرونا میدانند.جالب اینجاست که میگویند آمریکا چین را به ویروس کرونا مبتلا کرده ,در حالیکه تمام دنیا میدانند این سومین بار است که چین در شیوع ویروس عامل بوده .اصلا آزمایش ایجاد انواع بیولوژیک در وهان چین است.
  3
  21
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۶
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  ایران افتاده دست چه گاوهایی
  2
  18
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دو حالت داره ته دار جون! یا سلاح بیولوژیک هست یا نیست. أولًا در هر دو صورت هیچ غلطی نمیتونین بکنین. دوما اگر هم باشه، محصول ارباب های خودتون چین و روسیه است. شما فقط عکس رییس جمهور چین رو ببینین که فقط با یه ماسک ساده رفته وسط معرکه ووهان. یا اینکه هیچ کیس توی پکن گزارش نشده. نکن ته دار! تف سر بالااست
  3
  20
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
  ۴۲
  Salabat - تهران، ایران
  خانه از پای بست ویران است، خواجه در بند نقش ایوان است!
  2
  18
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  احتیاج به بررسی تو نیست. دنیا داره برسی میکنه که چطور این بو گندو های لاشه خور را مجازات کنه. تو به دل و دزدیت برس.
  2
  23
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  عراقی زاده!!! اون پاسدارها و آخوندهایی که اسمشون پسوند شهرهای ایرانو داره عراقی و افغانی از کار درمیان. اینی که اسمش عراقی زادس چه شود. عراقچی!! هم داریم.
  2
  19
  یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اشتباه چاپیست، احتمالا باید .....باشه!
  0
  3
  دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۸
  نظر شما چیست؟