کرونا؛ انتقاد تند ایران از مجارستان به خاطر اخراج ۱۷ دانشجوی ایرانی

بی بی سی :وزارت خارجه ایران اخراج ۱۷ دانشجوی ایرانی از مجارستان "به اتهام غیرقابل توجیه نقض پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا" را باعث تاسف خواند و گفته این دانشجویان به "نقض شرایط نامناسب قرنطینه" از سوی بیمارستان بوداپست اعتراض داشتند.
 
به گفته عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مجارستان "نخست حکم به اخراج ۳ دانشجو و متعاقبا ۱۴ دانشجوی دیگر داد".
 
او گفته "متاسفانه ۳ دانشجوی اشاره شده در شرایط بسیار نامناسب به کمپ پناهندگان منتقل شدند که به دلیل بیم ابتلا به کرونا، به درخواست خانواده‌هایشان و با تسهیل سفارت جمهوری اسلامی ایران به کشورمان بازگشتند".
 
بنابر اعلام وزارت خارجه ایران، ۱۴ دانشجوی دیگر در حالی که در تدارک دفاع بودند با حکم دادگاه اداری مهاجرت مجارستان با استناد به قوانین دوره اضطراری اداره کشور، اخراج شدند.
بازتاب گسترده اخراج خارجی‌هااز مجارستان
وزارت کشور مجارستان در بیانیه‌ای گفته این دانشجویان در بیمارستان سنت لیزلی بوداپست قرنطینه بودند اما بدون تجهیزات محافظ اتاق خود را ترک کرده‌اند و با کادر درمانی رفتاری تهاجمی داشتند.
 
رسانه‌های داخلی مجارستان می‌گویند دو دانشجوی دیگر نیز پیش از این به دلیل مشابه اخراج شده بودند.
 
مجارستان از دانشجویان خواسته تا قلمروی اتحادیه اروپا را ترک کنند و ایران خواهان تجدید نظر مجارستان در این تصمیم شده است.
 
اخبار مربوط به برخورد با اتباع خارجی‌ و به طور ویژه پرونده دانشجویان ایرانی در رسانه‌های مجارستان بازتاب گسترده‌ای داشت.
 
بنابر گزارش رسانه‌های مجارستانی، دانشجویان ایرانی که برای احتیاط ایزوله شده بودند، اعتراض داشتند که مسئولان آنها در کنار افرادی با علائم مشکوک و در اتاق‌هایی با در قفل شده قرنطینه کرده بودند. مقامات مجارستان اما این موضوع را رد کرده‌اند.
 
انتقادات این دانشجویان پس از آن به رسانه‌ها کشیده شد که یک دانشجوی ایرانی- سوئدی در پستی در اینستاگرام شرایط قرنطینه را نشان داده بود اما بعد از یک روز آن را حذف کرده بود..
 
به گزارش رسانه‌های مجارستان، پلیس مجارستان این دانشجو را در شبکه‌های اجتماعی تحت فشار قرار داده‌ بود.
 
مجارستان می‌گوید نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا مربوط به دو دانشجوی ایرانی بوده که در اواخر ماه فوریه از کشورشان به بودابست سفر کرده بودند. پس از آن، تست چند تن از شهروندان دیگر کشورهای خارجی که از ایتالیا و اسرائیل به بوداپست آمده بودند نیز مثبت اعلام شد.
 
دولت مجارستان پس از شناسایی این افراد قصد داشت کسانی که با آنها در ارتباط بودند را قرنطینه کند.
نخست وزیر مجارستان: خارجی‌ها کرونا را به این کشور کشانده‌اند
پس از این اتفاقات ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان گفته بود "مهاجران کرونا را به این کشور کشانده‌اند".
 
او در اظهار نظری دیگر گفته بود رابطه واضحی بین مهاجران غیر قانونی و بیماری کرونا برقرار است.
 
نخست‌وزیر مجارستان و حزب راستگرای او (حزب فیدز) به دلیل سیاست‌های ضد مهاجرت با انتقاد شدید گروه‌های طرفدار حقوق بشر رو به رو هستند.
+2
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟