استقبال ظریف از طرح «گذرگاه سبز» روسیه

رادیو فردا :محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در رشته‌توئیت‌هایی به زبان روسی از طرح جایگزین روسیه در برابر تحریم‌های آمریکا، موسوم به طرح «گذرگاه سبز»، استقبال کرد.
 
او در توئیت‌های خود نوشت: «کشورهای مختلفی برای کنترل ویروس کرونا مرزهای جغرافیایی خود را بسته ولی مرزهای کمک‌رسانی خود را باز کرده‌اند. دونالد ترامپ همچنان در مقابل خواسته جهانی برای رفع تحریم‌های ایران به منظور مقابله با کرونا مقاومت می‌کند. کرونا ممکن است به کشورهای همسایه ایران سرایت کند. ایران از ایده روسیه مبنی بر ایجاد گذرگاه سبز به جای جنگ اقتصادی و تحریم استقبال می‌کند.» تفاهم‌نامه گمرکی گذرگاه سبز میان ایران و روسیه به منظور تسهیل تبادل کالاهای تجاری بین دو کشور در سال ۱۳۹۵ امضا شده بود.
 
در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، مقام‌های روسی از تحریم‌های آمریکا علیه خود و کشورهای هم‌پیمان روسیه انتقاد کرده و در پی طرح‌هایی برای کاهش فشار این تحریم‌ها بوده‌اند.
 
روز هفتم فروردین امسال نیز روسیه، چین، ایران و پنج کشور دیگر با ارسال نامه‌ای از سازمان ملل خواستند تحریم‌های تجاری را که می‌تواند مانع مبارزه با ویروس کرونا شود، لغو کند.
+8
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  منوچهری - کرمان، ایران

  آفرین گل پسر, هرچی اربابات (چین و روسیه) میخوان تائید کن.
  1
  25
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  کمونیست پست فطرت
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  فکر کنم ظریف معاون لاوروف هست، نه وزیر خارجه ایران! اونوقت یه سری ملنگ بعد از برجام گفتن امیر کبیر ایرانه!
  0
  21
  جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  والا این ماله کش اعظم رو همه فکر میکردیم فهم و شعورش از روابط دنیا بیشتر از بقیه مسئولان فاسد و بیسواد حکومت ولایت فقیه باشه ولی با این ذوق زدنهاش و اظهارنظرهای خام و ناپخته اش کم کم مشخص میشه اینم هیچی نمی فهمه ولی ادای فهمیدن رو درمیاره و برجام هم محصول خود آمریکایی ها بوده نه تلاش این احمق. گذرگاه سبز هیچ چیزی بیشتر از نفت دربرابر غذا نیست یعنی نفت و پولش رو بگیرند و اجناس بدهند و این دقیقا همون چیزیه که آمریکا میخواد و آخرشم به همانجا خواهد رسید و به نظر میرسه روسها میخوان اونا هم سهمی از پولهای نفت ایران داشته باشند و نفت و گاز بگیرن و بجاش کالاهای تایید شده آمریکا رو به حکومت ولایت بدهند کاری که الان چینی ها با قیمت فوق پایین نفت ایران دارند میکنند.
  0
  17
  جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  سوراخ موش بهتره شما زر بزن گسی گوش میکنه. خفه بشی مردم خوشحال میشن
  0
  3
  جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۷
  نظر شما چیست؟