پزشکی قانونی ایران: مرگ بیش از ۷۰۰ نفر بر اثر مسمومیت با الکل در کمتر از دو ماه

العربیه :در پی شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن افزایش مصرف ترکیبات الکلی در ایران؛ طی ماه‌های اسفند و فروردین بیش از 700 نفر بر اثر مسمومیت با الکل جان خود را از دست داده‌اند.
 
بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی ایران از ابتدای اسفند ماه سال 1398 تا 19 فروردین ماه سال جاری 728 نفر به دلیل مسمومیت ناشی از مصرف الکل به این سازمان ارجاع شده اند،
 
خبرگزاری کار ایران «ایلنا» روز چهارشنبه 8 آوریل 2020، در گزارشی نوشت «مطابق بررسی‌های صورت گرفته از 471 نفر مرگ قطعی بر اثر مصرف الکل در کشور که اکثریت آن در اثر مصرف متانول بوده است، ۴۲۲ نفر مرد و ۴۹ نفر زن بودند. همچنین از میان ۲۵۷ مورد تحت بررسی، ۲۰۵ نفر مرد و ۵۲ نفر زن بوده‌اند.»
 
بر اساس این گزارش تنها در پنج استان خراسان شمالی و جنوبی، لرستان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد، مرگ بر اثر مصرف ترکیبات الکلی در دو ماهه اسفند 98 و فروردین سال جاری ثبت نشده است.
 
در پایان این گزارش آماده است «بیشترین تعداد ارجاعات نیز مربوط به استان تهران با 192 مورد بوده؛ همچنین سن درگذشتگان ناشی از مسمومیت با الکل در دو ماهه اخیر بین 14 تا 78 سال بوده است.»
 
آمار تلفات ناشی از مصرف الکل در مدت مشابه سال قبل (اسفند 97 و فروردین 98) در ایران 66 نفر بوده است.
 
گفتنی است شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش نگرانی‌ها از گسترش این بیماری، با این ذهنیت که نوشیدن الکل باعث حفظ جان آن‌ها از کرونا می‌شود؛ برخی افراد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به نوشیدن الکل روی آورده‌اند. اما مصرف الکل تقلبی باعث جان‌باختن تعدادی از افراد در شهرهای مختلف ایران شده است.
+14
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  الکل ،سم ، سشوار کرونا رو می کشه ! اینها شایعاتی که حکومت بجای اینکه جلوش رو بگیره خودش یه پای شایعه پراکنی شده از جن تا حمله بیولوژیک
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  [::Chokam - ری، ایران::]. حکومت؟!! من مخالف سر سخت هر حکومت غیر دمکراتیک از جمله حکومت ایران هستم ولی‌ خدا وکیلی این دیگه چه ربطی‌ به حکومت داره!! مگه نمیگید ایرانی‌‌ها همه از جد کوروش داریوش هستند؟ مگه نمیگید تمام دانشگاه‌های دنیا کتاب ابو علی‌ سینا که سوادش اندازه یه بچه ۶ ساله هم نبود تدریس می‌کنن؟ مگه نمیگید ناسا بدون ایرانیا لنگ میمونه؟ مگه تمام دانشمند‌های دنیا ایرانی‌ نیستن؟! خوب این ملت با فهم و شعور چطوری اطلاعات علمی‌ در حد یه بچه دبیرستانی‌ هم نیست که بفهمن الکل صنعتی ادم رو مسموم میکنه؟ امیدوارم یه روزی ما ایرانی‌‌ها هر چیزی رو گردن اینو اون نندازیم و بفهمیم هیچی‌ نیستیم، حتا از کشور‌های عرب همسایه هم عقب افتادیم نه بخاطر آخوند بخاطر شعور و سواد کم خودمون که آخوندا رو بهشون سواری میدیم. ایرانی‌‌های اریایی بیاید فش بدید که حقیقت مثل زهر مار تلخه.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۷
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. گل گفتی
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. تو عزیز کی بودی که عین واقعیت رو هر چند بر ضد خود،بیان کردی
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  [::Chokam - ری، ایران::]. امیدوارم از دستم ناراحت نشده باشی‌.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۴
  ۱۰۳
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. ایرانیان نیازی ندارند که به نادانان "فش" (فحش) بدن. چوب رو که برداری دزده خودش رم میکنه دوست اونور خلیج فارسی من!. اول از همه, طریقه مسموم شدن این روزها را مطالعه بفرمایددوست دانشمند من. بعد دم از نادانی و نفهمی هشتاد میلیون انسان بزنید. الکل سفید سالهاست که در مغازه ها بفروش میرفته و چون بخاطر کرنا کم یاب شده بعضی از سودجویان کمی وایتکس به الکل صنعتی اضافه میکنند و این محلول بی رنگ میشود. البته آنها هم نمیدانند کسانی آن را خواهند خورد. ولی از اوایل انقلاب طبقه محروم ان را با نوشابه مخلوط و میخورند بدون اینکه متوجه فرق آن شوند.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::بادبادک - زوریخ، سوییس::]. این جمله ( ابو علی‌ سینا که سوادش اندازه یه بچه ۶ ساله هم نبود ) را نگو، چون ابن سینا رو بعنوان فیلسوف می شناسند،توی فلسفه ذهن ، «انسان معلق» مال ابن سینا هست ، ابن سیناتنها فیلسوف ایرانی ، بخاطر انسان معلق یا flying man . ایران یه فیلسوف دیگه بنام «مانی» هم داره مال قبل از اسلامه ،که جهان می شناسدش ، اما ما نمی شناسیمش و درحالیکه افغانستان وترکیه این سینا رو مصادره کردن
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  نظر شما چیست؟