تصمیم آمریکا برای «جلوگیری» از اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران

 صندوق بین‌المللی پول همراه با بانک جهانی روی‌هم‌رفته در نظر دارند ۶۲ میلیارد دلار به کشورهای درگیر کرونا وام کم بهره یا بدون بهره بدهند. رادیو فردا :گزارش‌ها حاکی است که آمریکا در نظر دارد مانع از تصویب وام درخواستی پنج میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول شود.
 
چند مقام ارشد آمریکایی که نام آنها فاش نشده است، به روزنامه «وال‌استریت جورنال» گفته‌اند این کشور می‌خواهد مانع از تصویب وام درخواستی ایران از صندوق بین‌المللی پول شود، چون جمهوری اسلامی با این پول می‌تواند به‌جای مبارزه با ویروس کرونا، اقتصاد ضعیف شده خود را تقویت کند یا شبه‌نظامیان مورد حمایتش در خاورمیانه را تامین مالی کند.
 
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز سه‌شنبه به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود ایالات متحده موضع خود را برای صندوق بین‌المللی پول و جهان روشن کرده و مخالفتش را با هرگونه تخصیص وام به ایران اعلام کرده است.
 
خانم اورتگاس پیش از این نیز گفته بود حکومت ایران می‌تواند برای مقابله با کرونا از «میلیاردها دلار» موجود در صندوق‌های وابسته به رهبر جمهوری اسلامی استفاده کند.
 
دولت حسن روحانی برای مبارزه با ویروس کرونا از این نهاد بین‌المللی درخواست وام پنج میلیارد دلاری کرده است.
 
صندوق بین‌المللی پول همراه با بانک جهانی روی‌هم‌رفته در نظر دارند ۶۲ میلیارد دلار به کشورهای درگیر کرونا وام کم بهره یا بدون بهره بدهند که ۵۰ میلیارد دلار آن را صندوق متقبل شده است.
 
تاکنون بیش از ۸۰ کشور خواستار بهره‌مندی از این وام شده‌اند و صندوق بین‌المللی پول در اولین لیستی که از تصویب کمک‌های مالی به کشورها ارائه کرده، نامی از ایران نبرده است. البته، دو نهاد مالی یاد شده تاکنون تنها ۲.۷ میلیارد دلار کمک مالی به کشورها را تصویب کرده‌اند و مذاکرات برای تصویب بقیه تسهیلات مالی ادامه دارد.
 
بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول در جریان است، اما علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، ایالات متحده را متهم کرده بود که مانع موافقت صندوق بین‌المللی پول با این درخواست وام شده است.
 
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز روز چهارشنبه از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی خواست «میان ایران و کشورهای دیگر تبعیض قائل نشوند و به وظایف خود نسبت به مردم ایران عمل کنند».
 
او گفت ایران عضو صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی است و همواره سهمیه‌اش را پرداخت کرده است و بخشی از ذخایر ما نیز در اختیار آنهاست: «اگر بنا باشد میان ایران و کشورهای دیگر تبعیض قائل شوند، برای ما و افکار عمومی جهان قابل تحمل نیست».
 
روحانی گفت ما در طول ۵۰ سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم.
 
او مدعی شد «کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است».
 
صندوق بین‌المللی پول هنوز تصمیم نهایی‌اش را درباره اعطای وام به ایران اعلام نکرده است، اما پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وعده داده بود که این اتحادیه از درخواست ایران برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول حمایت خواهد کرد.
+108
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  دمشون گرم, بسیار هم کار درستی کردن, به این آخوندهای مفتخور یک دلار هم نباید داد چون دسته کرکسها از قبیل بشار ها و حسن خرس الله ها وووووووووو چهار چنگولی نشستن که پول یا مفت برسه دستشون حال کنن و آنوقت یک ریالش هم به مردم ایران نرسه!!!!!!!!
  4
  60
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  با همه مشکل و اختلاف با شما ولی درود و دمتان گرم . نفس داعشیعه به شماره افتاده .
  2
  47
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  همانطور که وسائل پزشکی ژاپن و دیگر کشورها , کیتهای تشخیص کرونا و کمکهای جهانی به مردم اسیب دیده ایران نه اهدا شد و نه کمکی کرد پس میتوان نتیجه گرفت که حق با آمریکاست. از خزانه خامنه ای قاتل دزد پول برداشت کنید. از دیدزیهای میلیونی تو حسابهای شخصی تون و بچه های انگلتون استفاده کنید. چرا ملت ایران را بعد از رفتنتون به درک بدهکار میکنید.
  3
  53
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بد فرم زده تو راه چی چی این ملاهای مفتخور. میگه پول میخواین؟ فعلا این لایک فیسبوکی رو بگیرین، بعد هم برین از عظمی جون قرض کنین. نمیدونین کجا پول داره هم ما بهتون میگیم
  2
  28
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  تصمیم آمریکا بسیار تصمیم خوب ,عالی, و دهن سرویس کن آخوندهای دزد
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  کار آمریکا بسیار ارزنده است. این پولها صرف سلامتی مردم نخواهد شد به عراق و لبنان برای کارهای تروریستی صرف خواهد شد
  1
  21
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  چرا از ۲۰ میلیاردی که قاسم کتلت از بانک موصل بعد از شکست داعش دزدیدند و در یکی از ویلاهای لاریجانی در منطقه پاسداران در انبارش پالت ،پالت روی هم چیدند استفاده نمیکنند.۲۰ میلیارد دلار،حتی شایعه ای است که باعث کتلت شدن قاسم هم لاریجانیها بودند برای بالا کشیدن کامل ۲۰ میلیارد دلار!
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  نظر شما چیست؟