سرنوشت عبرت‌انگیز دو زن، فیروزه بنی‌صدر و مریم رجوی

اطلاعیه‌ی دکتر فیروزه بنی‌صدر در ارتباط با تجربیات وی از نحوه‌ی درمان بیماران سالمندی که از آن‌ها قطع امید شده و برای مرگ آرامتر به آن‌ها تزریق مرفین تجویز می‌شود مرا به نوشتن این مطلب که نقبی به گذشته است واداشت. 
 

 پژواک ایران :ایرج مصداقی
۳۸ سال پیش مسعود رجوی چند ماه پس از کشته‌شدن همسرش، با به‌کاربستن انواع و اقسام حیله‌ها با فیروزه بنی‌صدر که ۱۸ ساله بود ازدواج کرد. 
 
اعضای دفتر سیاسی و کمیته مرکزی سازمان مجاهدین که در زمان فوق، جملگی به خارج از کشور گریخته بودند در اطلاعیه‌ای که سرشار از حقه‌بازی بود و وانمود می‌کردند در ایران و در حال مبارزه با رژیم هستند در مورد این «ازدواج فرخنده» اعلام کردند:
 
«این تصمیم برحسب یکی از مواد جمع‌بندی سالیانه‌ی سازمان در بهار (۶‍۱) که ضرورت ازدواج‌های مختارانه‌ی خواهران و برادران ما را – چه در داخل و چه در خارج از کشور- توصیه نموده است اتخاذ شده و از سنن متعالی پیامبر اکرم، ائمه‌ی اطهار و همه‌ی انقلابیون الهام می‌گیرد که در گرماگرم حادترین مبارزات سرنوشت‌ساز اجتماعی و سیاسی، به پیوند زناشویی به مثابه‌ی امری ضروری و مقدس و در متن مبارزه‌ی انقلابی و ایدئولوژیکی خود نگریسته‌‌اند. .... ما امیدواریم که پیوند امروز، نمود آموزنده و مبارکی باشد برای ایران دمکراتیک و متحد فردا. ایرانی عاری از قهر و عناد و خونریزی که در آن همه آرزوهای تفرقه‌افکنانه ارتجاعی  توطئه‌های نفاق‌افکنانه‌ی ضد‌انقلابی و امپریالیستی نقش بر آب شده و دیگر از جنگ‌ و جدایی‌های خمینی گرایانه‌ اثری در آن نباشد. به این ترتیب سازمان مجاهدین خلق ایران تصمیم انقلابی برای چنین ازدواجی را در زمره‌ی مهمترین تصمیمات تلقی نموده و همه‌ی الزامات دمکراتیک و انسانی و خانوادگی آن را به مثابه‌ی تکلیف ایدئولوژیک، به مسئول اول و فرماندهی عالی سیاسی – نظامی خود خاطرنشان می‌کند.»
 
(نشریه اتحادیه انجمن‌های دانشجویان مسلمان خارج از کشور شماره ۵۹ مهر ۱۳۶۱ ص ۱ و ۲)
 
در توضیح پیام نوشتند: پیام زیر که از جانب دفتر سیاسی و کمیته مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل کشور انتشار یافته توسط دفتر مجاهدین در پاریس در اختیار ما قرار گرفته است.
 دو سال و چهارماه بعد فیروزه بنی‌صدر پس از نزدیک به یک‌سال جدایی و قهر از مسعود رجوی رسماً طلاق گرفت. بلافاصله مسعود رجوی دوست نزدیکش مهدی ابریشم‌چی را وادار کرد تا همسرش مریم عضدانلو را طلاق دهد تا بتواند با وی ازدواج کند.
 
البته در این میان مجاهدین به رسم معمول‌شان نعل وارونه زدند و مدعی شدند مسعود رجوی به هیچ‌وجه نمی‌خواسته با مریم عضدانلو ازدواج کند و همه تلاش‌‌اش را کرده که این دو  از طلاق منصرف شوند اما مریم و مهدی ابریشم‌چی اصرار داشتند که طلاق بگیرند و وصلت جدیدی بین مریم و مسعود رجوی صورت بگیرد.
 مسعود رجوی در این ماچرا نقش مهمی را به دوش علی زرکش گذاشت. زرکش در اسفند ۱۳۶۳ در حالی که در اتاق بغلی مسعود رجوی در حومه پاریس زندگی می‌کرد به توصیه‌ی رجوی با فریبکاری وانمود می‌کرد در پایگاهی مخفی در دل تهران به سر می‌برد و به عنوان فرمانده نظامی و مسئول مجاهدین در داخل کشور سازمان و تیم‌های عملیاتی آن را فرماندهی می‌کند.
 
او در پیام خود موضوع را به گونه‌ای جلوه داد که گویا از درون پایگاه‌های مجاهدین در تهران همه‌ی هم و غم‌اش ازدواج مسعود رجوی و مریم عضدانلو است:‌
 
«با عمیق ‌ترین و صمیمانه‌ترین تهنیت‌ها و با ایمان و قاطعیتی بیش از بسیاری تصمیم‌گیری‌های تعیین‌کننده‌ی سیاسی و نظامی ضرورت و حقانیت این ازدواج پربرکت و فرخنده را گواهی می‌دهم و آن را بر تارک ایدئولوژی سازمان گرامی می‌شناسم.
 وقتی مسعود رجوی قادر شد از همه اعضای دفتر سیاسی و کمیته مرکزی امضای تأیید برای ازدواجش با مریم عضدانلو بگیرد در اطلاعیه‌ای که با جوهر سبز، رنگ شاخص «بنی‌هاشم» نوشته شده بود همراه با وی این ازدواج را «مشیت الهی» خواند و نوشت:
 
«در مسیر خدا و خلق، با اختیار و رضای خاطر، ضرورت ایدئولوژیک و تشکیلاتی و مشیت انقلاب نوین مردم ایران را که مظهر مشیت الهی است پذیرفته و با مراعات سیره‌ی نبوی و سلسله مراتب شرع محمدی تصمیم به ازدواج گرفتیم»

۹ماه بعد از این اطلاعیه و ۴ ماه و اندی پس از ازدواج رسمی «مسعود و مریم »، این دو که به مراد دل رسیده بودند در مقام قاضی و دادستان، علی زرکش نفر دوم مجاهدین را به جرم خیانت محاکمه و با رأی رفقای علی زرکش در دفتر سیاسی و کمیته مرکزی که نقش «هیأت منصفه»‌‌ی  بی‌دادگاه را بازی می‌کردند به اعدام محکوم کردند. مسعود رجوی با «سعه صدر و رحمتی» که داشت زرکش را عفو کرد و به عراق برد و تا آخر عمر (در عملیات فروغ جاویدان کشته شد) با خفت و خواری در نوعی حبس خانگی نگاه داشت 
 
علی زرکش نویسنده‌‌ی اطلاعیه‌ دفتر سیاسی و کمیته مرکزی مجاهدین در اسفند ۱۳۶۳ بود و در مجیزگویی از رجوی از چیزی فروگزار نکرد با این حال به علت بی‌چشم و رویی مسعود رجوی با مکافات عجیب و غریبی روبرو شد تا بقیه حساب کارشان را بکنند.
 فیروزه بنی‌صدر پس از طلاق از رجوی به تحصیلاتش ادامه داد و به مقام استادی دانشگاه رسید و عهده‌دار مسئولیت بخش عفونی بیمارستان رانس در فرانسه شد و امروز در پاریس به مبارزه با ویروس کرونا و نجات جان انسان‌ها مشغول است و تجربیات خود را در قالب یک اطلاعیه به اطلاع عموم رسانده است.
 
سرنوشت مریم عضدانلو که به فاصله‌ی چند روز از طلاق فیروزه بنی‌صدر و مسعود رجوی، خبر عروج و صعودش در سازمان مجاهدین و «ازدواج فرخنده‌‌ی انقلابی و توحید‌ی‌»‌اش» با مسعود رجوی منتشر شد تأسف‌برانگیز و عبرت‌آموز است.
 
او که در دفتر مسعود رجوی مسئول رتق و فتق امور فیروزه بنی‌صدر بود پس از  تن دادن به خواسته‌ی رجوی ناگهان ارتقای مقام یافت. ابتدا به مقام «رهبری عقیدتی» مجاهدین رسید و اعلام شد مسئولش خدا است. سپس وقتی مسعود رجوی «خدایگان»‌شد و مقام اولوهیت یافت، با یک توسری از سوی وی مواجه شد و مجبور گردید از برج عاج پایین بیاید و رهبری «خاص‌الخاص»‌ را برای مسعود رجوی بگذارد. و بعد از نشان دادن انواع و اقسام «حل‌شدگی»‌ها بشود «رئیس جمهور برگزیده مقاومت».
 
طی سه دهه‌ی گذشته این زن و شوهر همه‌ی زنان و مردان مجاهد را مجبور به طلاق همسران خود کردند و «سنت متعالی پیامبر اکرم، ائمه‌ی اطهار و همه‌ی انقلابیون» تنها برای مسعود رجوی باقی ماند.
 
مریم عضدانلو که نام خانوادگی رجوی یافته بود، در ادامه علاوه بر مشارکت در بسیاری از جنایات صورت گرفته در مناسبات فرقه، مجبور شد زنان مجاهد را راهی حرمسرای شوهرش کند تا «لباس شرک و ریا»‌ از تن درآورده و در حضور او «رقص رهایی» کنند.
 
او همچنین مجبور بود برای نشان‌دادن سرسپردگی و حل‌شدگی‌اش به مسعود رجوی، زنان عضو شورای رهبری مجاهدین را یکی یکی به عقد شوهرش درآورد و به همخوابگی با او راضی کند. مریم رچوی از زنان مزبور می‌خواست همچون او «هوو »‌و «هوو بازی»‌ در نیاورند و  «گیس و گیس‌کشی» نکنند.  
 
مریم عضدانلو پس از ازدواج با مسعود رجوی نیز همچنان با کابوس فیروزه بنی‌صدر روبرو بود. او به منظور آن که نشان دهد چه گوهری را به دست آورده در تشکیلات و مناسبات مجاهدین نزد مشتی بی‌خبر از همه جا به دروغ عنوان می‌کرد که فیروزه بنی‌صدر به‌دلیل عشقی که به مسعود رجوی داشت و می‌‌دانست هیچ مردی نمی‌تواند جایگاه او را پر کند تجرد اختیار کرد و هیچ‌گاه تن به ازدواج مجدد نداد. در حالی که فیروزه بنی‌صدر پس از پایان تحصیلاتش با دکتر مهران مصطفوی ازدواج کرد و صاحب یک دختر ۱۸ ساله است. در زندگینامه‌های‌ مسعود رجوی که از سوی مجاهدین انتشار پیدا می‌کنذ، ازدواج وی با فیروزه بنی‌صدر سانسور می‌شود. 
 
فیروزه بنی‌صدر پس از گذشت ۳۶ سال از جدایی‌اش، پزشکی متخصص و حاذق است و در عالم واقعیت به نجات جان انسان‌ها و کم کردن از دردهایشان مشغول است و مریم رجوی ۲۸ سال است که به خواسته‌ی همسرش که خود را «ولی فقیه علوی» می‌شناسد «زئیس جمهور برگزیده مقاومت»‌ است و ظاهراً تا دم مرگ این عنوان را حفظ می‌کند.
 
از برکات ازدواج با مسعود رجوی، مریم عضدانلو که روزی دانشجوی متالوژی دانشگاه صنعتی آریامهر بود پس از ده‌ها سال زندگی در عراق و کشورهای اروپایی به هیچ‌زبان خارجی نمی‌تواند صحبت کند و نیاز به مترجم دارد.
ایرج مصداقی ۵ آپریل ۲۰۲۰
+67
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  ekman - شیراز، ایران

  وقت خود را با این جفنگیات به هدر دادم .اصلا ارزش خواندن نداره
  27
  140
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  چقدر مری لچکو تو این عکسه اخمالو هست. پیش خودش داره میگه فکر نمیکردم این مسی سیبیل فسیله اینقدر شل و ول باشه. بازم صد رحمت به قبلیه.
  50
  57
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  هر دو خانواده مزدور و نوکر تازی فرقی ندارن .
  17
  91
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  این فرقه مجاهدین از عجایب الخلقه موجودات زمان معاصر هستند. فکر کنم کلت‌ها در طول تاریخ این حرکات ازشون سر میزده اما اینها دیگه نوبر بهار هستند تو قرن بیست و یک ام. البته خود رجوی چی‌ بود که مریم بخواد باشه! زنی‌ که حتا زبان بلد نیست و در سایه رجوی بوده و حالا به اصطلاح رهبرشونه ، باید دید اگر جدی جدی یک بحران پیش بیاد ایشون چقدر توان رهبری داره!!
  16
  84
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  ننگ بر این سازمان مخوف و برادر ناتنی ان ج. ا. که باعث برگشت ایران به صدها سال پیش هستند
  15
  113
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این فرقه هم بدتر از جمهوری اسـ... مسعود رجبی داماد همیشه در حجله
  15
  114
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷
  ۴۰
  2zdO3rghat - آرلون، بلژیک
  متالوژی درست نیست و متالورژی درست است.
  21
  26
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  مسعود وجبی مزدور و نوکر اصلا زن باز بوده و هست مسعود وجبی که وجب وجب زن میگیره حالا هم یا مرده یا قایم شده که شاید بیارنش سر کار نامرد زن باز مزدور
  12
  51
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  واقعا اسلام چه دیکتاتورهاوقاتلان و شیادانی را پرورش میده. به هیتلر گفتند زکی!
  13
  57
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::ekman - شیراز، ایران::]. اتفاقا اطلاعات جالبی در این مقاله راجع به مافیای رجوی،( فرزند ناخلف ج. ا. ) بدستمان رسید، یکی اینکه از دختر بنی صدر خبری نداشتیم، دوم اینکه چگونه در نهایت قاجارها بر این سازمان چنگ انداختند و رهبری انرا بدست گرفتند، این از دید گاه ثبت در تاریخ خیلی مهم است
  12
  31
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  ۴۰
  2zdO3rghat - آرلون، بلژیک
  خدا با چه کسایی طرف هستیم اینجا خوب متالورژی درسته نه متالوژی چرا منفی زدین خوب?
  12
  23
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هر سیستمی بیشتر به عقاید اسلامی بچسبد عقب مانده تر و وامانده تر و درمانده تر میشود و در این میان فرقی بین داعش و اخوندها و مجاهدین نیست و تماما منحوس هستند
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  ۵۱
  آقا فدام - دوسلدورف، آلمان

  مسعود واجبی که میگن سقوط نه ببخشید سقط شده
  7
  36
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد
  [::آقا فدام - دوسلدورف، آلمان::]. بله درست میفرمائید تائید شد که این ا.....ل گوربگور شد. امثال اینا که ننگ بشریت هستند همون بهتر که هر چه زودتر گور بگور شوند
  5
  21
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. مسعود بعثی مثل ولی نعمت تو اون کره سیک ملعون خمینی توانستن مسلک سقط پرستی و منحرف شیعی ۱۲ الاغی(اقتباس از کومنت یکی از دوستان)پلکانی برای جهش و رسیدن به مقام ولی وقیهی یکی با پرچم اجداد سیکش و یکی با پرچم لنین نشان شدند پدر هر دو مجحول، هر دو دوره مزدوریشون را در عراق زیر نظر حزب بعث گذارابدند و برای پروار شدن و رسیدن به ممقام کره صیغگی مطلق راهی فرانسه شدند .هر دو بیهویت و مزدور و عامل نابودی ایران و ملت ایران بودند.پس فرقی بین اون رهبر سیک زاده تو و مسعود بعثی جز طریق نوشتم اسم منحوسشون نیست
  11
  27
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۳
  ۶۰
  Freddy - فرانکفورت، آلمان

  اینها حـ... هایی هستند که صد برابر از این آخوندها بدترن و حاضر هستند به خاطر پست و مقام حتی مادر خودشون را جلوی مردم دار بزنند. اینها وحشیهای افراطی هستند که داعش در مقابل آنها باید لنگ بندازه.
  4
  28
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  تا امروز بدقت بارم این سازمان منفور نگاه نکرده بودم. هم ستاره داره و هم داس؛یعنی کمونیست. ولی از نوع اسلامیش.طرفدارانش واقعا باید احمق باشند
  5
  16
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  فرقه رجبی ورژن ایرانی داعشه. در حقیقت باید گفت داعش ورژن عربی این فرقه ایرانی هست
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  بنی صدر بیشتر از رجوی نقش داشت ، رجوی داخل زندان شاه بود اما بنی صدرباخمینی. بختیار میگه قبل از پیروزی انقلاب می خواسته بره پاریس با خمینی ملاقات کنه تا از انقلاب منصرفش کنه ، جالب اینه که خمینی هم پذیرفته بود اما بنی صدر چون دستیار خمینی بود مخالفت کرد و نگذاشت این ملاقات انجام بشه
  0
  5
  جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
  ۵۹
  سپهری - استرالیای غربی، استرالیا
  عجیب نیست که اکثر نظرات شبیه و در یک راستا ومشترک الهدف هستند؟ عجب رژیم مارموز و زرنگی!!!
  1
  7
  جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
  نظر شما چیست؟