کرونا؛ روحانی آمریکا را به «تروریسم درمانی» متهم کرد

بی بی سی :حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با انتقاد از فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا، ایالات متحده را به "تروریسم درمانی" متهم کرده است.
 
آقای روحانی با اشاره به مخالفت کاخ سفید با اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران، گفته است که آمریکا در مقابله با بیماری جدید هم "روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهد... در تاریخ این مسئله باقی می‌ماند کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است."
 
دولت ایران یک ماه پیش برای مقابله با شیوع کرونا درخواست وامی ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول کرد و هم‌زمان در نامه‌ای به سازمان ملل خواهان لغو تحریم‌های ایران شد.
 
آمریکا از همان ابتدا با دادن وام به ایران مخالفت کرد و گفت که این کمک‌های مالی به دست مردم ایران نخواهد رسید.
 
آقای روحانی امروز چهارشنبه ۲۰ فروردین با انتقاد ضمنی از صندوق بین‌المللی پول گفت "ما در طول ۵۰ سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم. اگر در این شرایط سخت، آنها به وظایف خود عمل نکنند دنیا برداشت دیگری از این مسئله خواهد داشت."
 
او ادامه فشارهای آمریکا علیه ایران را باعث به جا ماندن "ننگ تاریخی" برای این کشور دانست.
 
روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی با تاکید دوباره بر مخالفت آمریکا با کمک مالی به دولت ایران گفت: "ما موضع خود را برای صندوق بین‌المللی پول و جهان مشخص کردیم؛ به عقیده آمریکا هرگونه کمک مالی به رژیم ایران به دست مردم این کشور نخواهد رسید، سابقه آنها روشن است، آنها چنین پولی را در جیب خود می‌گذارند و برای کمک به گروه‌های نیابتی تروریست خود در خاورمیانه صرف می‌کنند."

ایران می‌گوید تحریم‌های آمریکا مانع رسیدن کمک‌های پزشکی و دارویی لازم برای مقابله با شیوع کرونا شده اما آمریکا در مقابل اصرار دارد که این تحریم‌ها شامل چنین مواردی نمی‌شود.
 
پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام آمادگی کرده بود که در صورت تماس مقام‌های جمهوری اسلامی کمک‌های درمانی به ایران ارسال کند، اما وزارت خارجه ایران می‌گوید که ایران برای مبارزه با شیوع کرونا از آمریکا درخواست کمک نکرده و نخواهد کرد.
 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیروز در توییتر نوشت: "ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی، غنی است. ما نیازی به صدقه‌دادن ترامپ نداریم؛ کسی که مجبور است دستگاه تنفس مصنوعی را از منابعی که خودش تحریم کرده بخرد."
 
آمریکا می‌گوید ایران بیماری جدید را بهانه کرده تا با استفاده از این موقعیت تحریم‌های آمریکا لغو شود اما مقام‌های ایران می‌گویند آمریکا قصد دارد از شیوع کرونا برای مذاکره با ایران استفاده کند در حالی که ایران با ادامه تحریم‌ها حاضر به هیچ‌گونه مذاکره‌ای با آمریکا نیست.
+8
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  روحانی بره این وام رو از بابای ساشا سبحانی بگیره که داره با پول ملت در خارج کثافتکاری میکنه
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  واقعاً آدم میمونه چی بگه شما دیگه چه حیوانی هستید
  1
  25
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  آخ که درکت میکنم امروزا خیلی تو فشاری بخاطر همیته که هروز داری چرت و پرت سرهم میکنی و به خورد مردم میدی . دقیقآ همان مثال خرما برنخیل و دست ما کوتاه و..... است
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  ببین کی صحبت از تروریست میکنه؛اشغال هنوز کفن مسعود ولوی خشگ نشده
  1
  24
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  تروریست فقط مختص یک نام هست تازی . خلافت و امامت .
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  اقای رئیس جمهور : زمانی که رهبر معظم شما با در خواست پول از منابع مالی کشور خود داری میکند و از پرداخت ان بدولت کشوری که خود رهبر ان میباشد کوتاهی میکند و مردم بینوای ایران هنوز در زیر چادر و بیغوله ها زندگی میکنند گله گذاری شما از دولت امریکا معنی و مفهومی ندارد . اقای رئیس جمهور زمانی که رهبر معظم شما با در خواست پرداخت پول برای مبارزه با کرونا موافقت نمیکند و در حالیکه پزشکان و پرستارن و بیماران جان خود را از دست میدهند و جناب رهبر هیچگونه احساس مسئولیتی نمیکند گله گذاری شما از دولت امریکا هیچ معنی و مفهومی نخواهد داشت.
  0
  21
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  گردانند گان جمهوری اسلامی بمانند گربه مرتضی علی میمانند هر طور بیاندازی چها ر دست و پا فرود میایند به عبارتی شرایط و موقعیت را درک نمیکنند فقط به فکر قدرت و اندوختن پول هستند .
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  روحانی خودش یک تروریسم درمان نشدنی , فاسد و جانی هست
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  دنیا شما ها را شناخته .هر چی بگید و بلغور کنید کسی براش مهم نیست حتی اربابتوبن پوتین هم گوشش بدهکار رجز خونیتون نیست، تا دیروز میگفتی تحریم شکست خورده، امریکا منزوی شده ،احتیاج به ارو و درمان دکتر ندارید ولی حالا میگید تروریست درمانی، یک علط بخورید که دنیا بهتون نخنده حداقل یکی از التماسهاتون را کمی جدی بگیره. راستی چرا نمیگید امام زمان بره تو گوش ترامپ بخونه تا شاید ترامپ بهتون رحم کنه!
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸
  نظر شما چیست؟