نماینده مجلس ایران: اگر نظامی عمل کنیم صد درصد مردم بیرون نمی‌آیند

العربیه :یک نماینده مجلس ایران با اشاره به عملکرد نظامی چین برای مهار یک میلیارد و 400 میلیون نفر در این کشور جهت رعایت قرنطینه خانگی، ادامه روش فعلی برای مهار کرونا را باعث ایجاد استرس در جامعه دانست و تاکید کرد که اگر «نظامی» عمل شود صد در صد مردم بیرون نخواهند آمد.
 
بر اساس گزارش خبرآنلاین، سه‌شنبه 7 آوریل 2020، عبدالرضا عزیزی، به کارگیری روش‌های نظامی با الگوبرداری از چین را برای قطع زنجیره شیوع کرونا، پیشنهاد داد.
 
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران در جلسه علنی امروز مجلس، با بیان اینکه «نمی‌توانیم شل‌کن سفت‌کن داشته باشیم»، گفت: «باید رفتاری که در ووهان شد در ایران هم بشود تا زنجیره شیوع کرونا قطع شود».
 
او تاکید کرد که ایران در مسیر مقابله با کرونا می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد و با یادآوری عملکرد نظامی چین در ووهان برای جلوگیری خروج مردم از قرنطینه خانگی خواستار الگوبرداری از این کشور شد تا ایران نیز معیشت کارگران و مردم را تامین کند و هم با کسانی که از قرنطینه خارج می‌شوند برخورد نظامی کند.
 
این در حالی است که عملکرد دولت چین پس از انتشار ویروس کرونا، انتقاداتی نیز به همراه داشت. برخی کارشناسان نسبت به احتمال پنهان کردن واقعیت درباره تعداد واقعی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در چین ابراز نگرانی کردند.
 
از سوی دیگر، این کشور در زمان شیوع کرونا، فضای رسانه‌ای را به شدت محدود کرد و به هیچ‌کدام از شهروندان چینی امکان و اجازه مصاحبه با رسانه‌های خارجی داده نشد و شبکه‌های اجتماعی نیز به‌ شدت توسط دولت کنترل شد.
 
عزیزی در ادامه گفت: «اگر نظامی عمل کنیم صددرصد مردم بیرون نخواهند آمد. در سیزده به در پلیسی عمل شد و موفق بودیم اگر نظامی عمل کنیم می‌توانیم زنجیره شیوع را قطع کنیم».
 
به گفته او ادامه به کارگیری وضعیت فعلی، استرس ایجاد خواهد کرد که نتیجه آن افزوده شدن روزانه 1000 تا 2000 نفر به تعداد مبتلایان کرونا در ایران است.
 
این نماینده مجلس ایران پیش‌بینی کرد که با روش فعلی این ویروس تبدیل به وضعیت مزمنی خواهد شد که «اشتغال، تولید کارخانه‌ها و ... را دچار آسیب خواهد کرد».
 
او همچنین تامین مخارج زندگی مردم برای یک ماه را خواستار شد، زیرا به گفته او «پیشگیری مقدم بر درمان است و هزینه آن یک‌سوم درمان است، در حالی که راندمان آن هم 11 تا 30 برابر است».
 
گفتنی است، رهبر ایران پیش از این فرماندهی مقابله با کرونا را به نظامیان سپرد. او روز پنج‌شنبه، 22 اسفند، همزمان با ادامه بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، با صدور فرمانی خواستار تشکیل یک قرارگاه از سوی نیروهای مسلح برای مقابله با شیوع کرونا و همچنین آمادگی آنها برای «دفاع بیولوژیک» شد.
 
او در نامه‌ای که خطاب به محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، نوشته بود، از احتمال «حمله بیولوژیکی» به ایران سخن گفت که منجر به شیوع ویروس کرونا شده است.
+8
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  این دیگه کدوم کره خره ؟
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  دقیقاً با گلوله بزنی تو سرشون بعدش نگی چند تا را کشتید یا بندازمش تو رودخونه
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  تنها چیزی را که شما بلدید دست بردن به اسلحه است. فکر، تعقل، مشورت، کنفرانس، تحقیقات، الگوبرداری، همکاری، اینا را اصلا نمیفهمید چیه!!!! خاک بر سر اول تا آخرتون.
  3
  22
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
  ۳۶
  ناباور - تهران، ایران
  اگر چین نظامی عمل میکنه در عوض به مردمش میرسه، توی ۹ روز یک بیمارستان تمام اتومات ساخت،.
  7
  17
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
  ۴۷
  Rayanco - تهران، ایران
  انکتار تا الان چطوری اداره کردند...حمله کردن به دختران این مرز و بوم در خیابان به اسم ارشاد..زدن هواپیمای مسافری.با تک تیرانداز زدن مردم و زدن از پشت سر و .قتل های زنجیره ای و کشتار سال 88 و کوی دانشکاه و آبان ماه و اعدام های دسته جمعی و بمب گذاری ها و و و و و و اینها به غیر نظامی گری شما در خارج از کشور در جهت ترور مخالفان و حمایت از اسد و حماس و حسن تپل و حوثی ها و و و و ..تازه میگه نظامی گری کنیم بهتره....
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  چه قیافه خفنی. اگه حرف نزنی که بهت نمیگن لال. اربابت اینها را بهت گفته؟ اینها را از تو کدوم دکان عطاری پیدا کردند؟ این اصلا نماینده کیه که از ننه اش قهر کرده؟
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اقای عزیزی . من اطمینان دارم که مامور ثیت احوال ادم بیسوادی بوده که نام فامیل ترا عزیزی انتخاب نموده.!! اخر مرد نا حسابی نظامی عمل کردن یعنی چه؟؟ برو کشور داری را از مدیران کشور های مترقی مانند المان . ایتالیا . اسپانیا و امریکا ببینید و یاد بگیرید زمانی که مسئولان کشور بمردم خود اعلام میکنند که از فردا کسی وارد خیابان نشود انگاه تمام مردم بدون هر گونه مقاومتی از دولت اطاعت میکنند .میدانید چرا؟؟ برای اینکه دولتمردان انکشور با مردم خود صادق هستند . برای اینکه دولتمردان انها دروغ نمیگویند . برای اینکه دولتمردان انها دزد نیستند . برای اینکه دولتمردان انها را مردم انتخاب میکنند . اقای عزیزی نا عزیز نگهداشته شده برو چشم های نا بینای خودت را باز کن . برو یاد بگیر و بعد بیا اظهار نظر کن . اقای عزیزی نا عزیز نگهداشته شده نظامی عمل کردن یعنی چه ؟؟ تو اصلا نمی فهمی و حرف میزنی
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
  ۵۰
  saeed scotland - گلاسگو، نیواسکاتلند
  نه اینکه تا حالا با فکر و درایت عمل میکردید . شما از چهل سال پیش با نظامی گری و وحشیگری کشور را به اینجا رسوندید
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  نظر شما چیست؟