وزیر بهداشت: اولین بیمار مبتلا به کرونا ۳۰ بهمن شناسایی شد، توصیه کردند قبل از انتخابات اعلام نکنیم

رویداد۲۴ : سعید نمکی روز سه شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی افزود: آمار ویروس کرونا اگر در کشور ما رو به افزایش است، به این علت است که ما بیماریابی را فعال کردیم. یعنی به جای این‌که بنشینیم و ویروس کرونا به سراغ ما بیاید، ما به سراغ آن رفتیم و غربالگری کردیم. اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مشاهده کردند که در گیلان زیر فشار تخت بیمارستانی داشتیم له می‌شدیم. در حال حاضر ۷۱ میلیون نفر از مردم کشور را با اتکا به سامانه سیب و پرونده الکترونیک سلامت و سامانه ۴۰۳۰ غربالگری کرده و مواردی که در مرحله اولیه بیماری هستند را شناسایی کردیم. این پروتکل تایید شده در جهان است.
چه زمانی موارد اولیه کرونا در ایران تشخیص و اعلام شد؟ وزیر بهداشت بیان کرد: بلافاصله پس از اخذ گزارش کرونا از ووهان، ترتیبی برای مقابله با ویروس دادیم. برای ما مشخص بود که ویروس جدید با رفتاری متفاوت، ما را گرفتار می‌کند.
 
وی ادامه داد: اولین مورد ویروس کرونا در سال ۲۰۰۳ در چین دیده شد و در سال ۲۰۱۲ کرونای جدیدی در منطقه خاورمیانه با عنوان مرس بروز کرد که اولین فوتی در جده عربستان اتفاق افتاد. کرونا جدید رفتار کاملا متفاوتی از قبلی‌ها داشت و در چین قتل عامی در ووهان اتفاق افتاد و بعد به سایر مناطق این کشور سرایت کرد.
 
نمکی افزود: در روز اول برای پرواز‌های مستقیم از چین تصمیم گرفتیم و به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم. از اوایل بهمن، دانشگاه‌ها برای تخت خالی و امکانات و آزمایشگاه آماده شدند. زیرا کیت تشخیصی کرونا درست بعد از دو هفته که در ایران تشخیص داده شد، توسط سازمان جهانی بهداشت وارد شد. ولی در همان روز‌های اول در انستیتو پاستور، کیت تشخیصی کرونا جدید را طراحی کرده بودیم و دو آزمایشگاه در کشور آماده تشخیص بود.
 
وی بیان کرد: ما پیک پاییزه آنفلوآنزا را داشتیم و منتظر نوع B آنفلوآنزا بودیم و گزارش‌هایی در این رابطه پس از بارش برف گزارش داده شد. پس از آن، دو مورد در روز ۲۹ بهمن به ما گزارش دادند که در شهر قم علایم دارند. در همان لحظه اعلام کردم که این گزارش متفاوت است و باید به آن شک کنیم.
 
وزیر بهداشت گفت: بلافاصله تست کردیم و صبح روز ۳۰ بهمن که چهارشنبه بود در دولت اعلام کردم که ما دو مورد دیشب در قم داشتیم که علائم بیماری کرونا را دارند. آزمایش اول مثبت شده بود و باید دو آزمایش دیگر هم انجام می‌شد. همان روز ظهر این موارد اعلام شد. هرچند برخی دوستان توصیه داشتند که اعلام آن قبل از انتخابات درست نیست، اما معتقدم درست‌ترین کار، صداقت و راست‌گویی به مردم است.
منشا کرونا در ایران نمکی اظهار کرد: ۲۳ تیم اپیدمیولوژیست در حال کار روی این موضوع هستند که منشا اول بیماری کجا بود. آنچه در گیلان اتفاق افتاد با آنچه در قم اتفاق افتاد، دو مقوله جداگانه است. همه این موارد را بررسی کردیم و در یک جلسه غیرعلنی مواردی را مطرح می‌کنیم. البته این به این معنی نیست که با مردم بیگانه باشیم و با مردم به صراحت حرف نزنیم.
 
وی ادامه داد: امروز زمان ریشه یابی بیماری و منشا آن نیست و وقت مبارزه با بیماری است. در حال حاضر همه کشور درگیر این ویروس است و باید با همدلی و مشارکت همگانی، این ویروس را مهار و ریشه کن کنیم.
+59
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  چرا دروغ میگی؟ اوایل بهمن برادرم که پزشک است گفت افرادی با علائم کرونا در بیمارستان رازی رشت فوت شدند حداقل از همان روز شبی دو تا سه نفر مراجعه با تشخیص علائمی ناشناخته ( بعد فوت و آمدن نتایج خون معلوم شد کرونا است) مراجعه میکردند ضمن اینکه رئیس دانشکده پزشکی گیلان محرمانه دستور داده بود که نتایج تست خون مستقیم به دفتروی ارسال شود تا پزشکان مطلع نباشند . در مدت حدود یکماهه بهمن تعدادی از افراد با درج مشکل تنفسی در برگه فوت دفن شدند....چرا دروغ میگی ؟! خیانت بزرگتراین بود که اقوام کشته ها که ناقل بودند را بی اطلاع رها کردید ....بله مردک خائن ، کشته های بهمن ماه بدون طی مراسم خاص تدفین برای افراد کرونایی و بصورت عادی دفن شدند..! میدانی یعنی چه؟ یعنی شیوع دانسته و مخفیانه بود تا مبادا انتخابات فدای کرونا شود، اما برعکس شد و مردم فدای انتخابات و پنهان کاری شدند...سند و مدرک قطعا موجود است . ۳۰ روز بهمن وپرونده های فوت با درج علت فوت: مشکل تنفسی، ایست قلبی ، مشکل عفونت ریه ......به اندازه کافی هست. پس دروغ نگو .خیانت تو حتی بدترازجاسوسی است چون تو از داخل زدی ، به خودی زدی وبدتر از همه ح
  1
  50
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
  ۳۶
  MehranIrani - وین، اتریش

  امیر عباس هویدا یک وزیر نمونه که روز و شب برای کشورش خدمت کرد و ماشینش خودرو پیکان تولید داخل بود رو اعدام کردید الان بعد از تغیییر رژیم وزرایی مثل شماها که عمرا تا حالا سوار پراید شده باشید رو چکار باید کرد؟
  0
  41
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
  ۳۵
  پاک طینت - کجنگ، مالزی

  مطمئنا خیلی قبل از 30 بهمن از شیوع کرونا اطلاع داشته اند. صداقت و شفافیت مسئولین جمهوری اسلامی با مردم همان چیزی است که ندارند و مرتب تاکید می کنند که دارند. متاسفانه اسم دروغگویی به مردم مسلمان را هم خدعه می گذارند. می گویند خدعه کرده ایم. کسی که با مسلمین خدعه کند منافق است.
  0
  37
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  هنوز هم دارن دروغ میگن !! اولین بیمارها اول بهمن و قبل از دهه زجر شناسایی شده بودند ! دقیقا قبل از ویدیویی که محمود شهریاری در مورد این بیماری در ایران و پنهان کردنش بخاطر دهه زجر و انتخابات داد بیرون
  0
  40
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  چیزی که همیشه در این رژیم دنبالش هستن نگاه و فکر کردن به گذشته هاست . هزار و چهارصد سال پیش یکی تو صحرا به درک واصل شد هنوز هم ما داریم به خاطرش فکر میکنیم و اشک میریزیم . این کار ادامه داشته تا الان که نوبت به کرونا رسیده . آقایونه بی سواد و عوضی کرونا یا بهمن ماه اومده یا اردیبهشت ماه چه فرقی میکنه . الان که هست چه غلطی دارین میکنین ؟ به جای اینکه دردو درمان کنیم همش میگین من نبودم اون بود اون نبود اون یکی بود . عح عح عح خاک تو سره اون رهبرتون بعلاوه ی شما تفاله های بو گندو.
  0
  35
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اعلام هم می کردی فرقی نداشت ، چون مهم تست هست ، شما که قبل از مریض شدن تست نمی گیری، میذاری بیمار به مرگ بیفته بعد تست میگیری، آن دیگه فایده نداره .الان قبل از مریض شدن تست می گیرن اما شما فقط برای نورچشمی هات اینکار رو می کنی . تست از همون ابتدا راحتتر میشه درمان کرد، نروژ فقط ۵۰ کشته داده چون از ۸۰ هزارنفر تست گرفته، هر کشوری بیشتر تست گرفته کمتر کشته داده.
  0
  17
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
  ۴۶
  ناگفته - استکهلم، سوئد

  کثافت مگه اون پرستار بیچاره که بعدا ناچار شد حرفش رو پس بگیره نگفت ما از ۶ بهمن درگیرش هستیم در بیمارستانمون؟ مثلا اومدی بگی تو خوبی؟
  0
  21
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  نمکی یک آشغال است
  0
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۴۳
  sakura - توکیو، ژاپن
  میگه دوستان اعتقاد داشتند که اعلام این خبر تا انتخابات درست نیست!! همین نشون میده که دوستان شما دشمنان این ملت هستند!
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۸
  نظر شما چیست؟