قدردانی جهانپور از چین پس از «شوخی تلخ»: بیگانگان ذوق زده نشوند

یورونیوز :انتقاد کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران از آمارهای دولت چین در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در این کشور واکنش های زیادی را برانگیخت.
 
سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه آمار دولت چین از میزان مرگ و میر بر اثر شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را «یک شوخی تلخ» دانست. وی در بخشی از سخنان خود در نشست خبری روز یکشنبه گفت: «به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد.»
 
کیانوش جهانپور یکشنبه شب در صفحه توئیتر خود نیز نوشت: «مباحث علمی را هیچگاه نه می توان و نه باید با سیاست آمیخت. همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات اپیدمیولوژیک و گزارش محققین چین، حداقل آنفلوانزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم تر قلمداد کردند. امروز یافته ها خلاف این را نشان می دهد. به یافته های خودی اطمینان بیشتری داریم.»
 
چانگ هوا، سفیر چین در ایران در پاسخ به این توئیت سخنگوی وزارت بهداشت ایران نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز نشست خبری برگزار می کند. پیشنهاد می کنم برای نتیجه گیری اخبار آنها را با دقت بخوانید.»
 
کیانوش جهانپور نیز به چانگ هوا پاسخ داد: «بسیار عالی! وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هم روزانه دو کنفرانس خبری، نشست تخصصی ساعت ۱۱:۳۰ و نشست سخنگو ساعت ۱۴:۳۰ هر روز با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار می کند که تقریبا کم نظیر هست و برای سفرای محترم و اصحاب رسانه و همه کشورها بویژه کشورهای دوست قابل استفاده خواهد بود.» سفیر چین نیز در پاسخی دوباره به سخنگوی وزارت بهداشت ایران نوشت: «آقای عزیز، بنابراین امیدوارم که شما به حقایق و تلاش های بزرگ مردم چین احترام بگذارید.»
 
این مشاجره توئیتری واکنش عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران را بر انگیخت. او بدون اشاره مستقیم به سخنان کیانوش جهانپور در صفحه توئیتر خود نوشت: «شجاعت، فداکاری و عملکرد حرفه ای چین در مهار کووید ۱۹ را باید تائید کرد.» وی همچنین تاکید کرد که ایران قدردان پکن در این «شرایط دشوار» است.
 
سخنان روز یکشنبه سخنگوی وزارت بهداشت ایران واکنش های زیادی را نیز در میان کاربران فارسی زبان توئیتر برانگیخت. گروهی از کاربران کیانوش جهانپور را به همراهی با آمریکا و عدم توجه به کمک های پکن به تهران متهم کرده اند. ایالات متحده پیش از این آمار چین از مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در ووهان را زیر سوال برده بود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه در توئیتی که تا حدودی نوعی عقب نشینی از مواضع روز قبل محسوب می شد نوشت: «حمایت های چین از ملت ایران در این روزهای سخت، هکذا فراموش ناشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند.»
 
روزنامه واشنگتن پست چند روز پیش گزارش داده بود که بنا به اسناد به دست آمده شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در شهر ووهان ۴۲ هزار نفر تخمین زده می شود. این رقم ۱۶ برابر آمار رسمی ارائه شده از سوی پکن است. بنا به آمار دولت چین بیماری «کووید ۱۹» جان ۲۵۶۳ نفر را در ووهان گرفت.
+4
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  دو تا دزد کلاش خوردند به تور هم. از حالا به بعد بالای سر در وزارت امور خارجه تون بنویسید. نه غربی! مستعمره چین و روسیه!
  1
  34
  دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  هم سفیر چین در ایران و هم کیانوش جهانپور غلط زیادی کردند که برای هم نوشابه باز کردند.این چینها با خوردن سگ و گربه و موش و مار و انواع کرم و خفاش و غیره,دنیا را بنابودی کشیدن و بلای بر سر اقتصاد دنیا آوردند که دنیا حداقل تا 20 سا بسر جای اولش بر نخواهد گشت,حالا کثافتخورها انتظار تشکر هم دارند؟ با خبر شدیم که در بعضی از ایالات آمریکا بندرت تو خیابان چینی میبینی.این گونه رکود اقتصادی در آمریکا از جنگ جهانی اول تا امروز , سابقه نداشته و مانند سال2008 اثرات آن گریبان تمام جهانیان را خواهد گرفت.
  2
  32
  دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  منظور جهانپور از امار شوخی چی هست؟!؟ایا در ایران در صد فوتی مبتلایان خیلی بیشتر از دو الی چهار در صد است؟
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۶
  نظر شما چیست؟