سخنگوی وزارت بهداشت ایران آمار چینی‌ها درباره کرونا را «شوخی تلخ» خواند

 کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید آمارهای دولت چین درباره کرونا یک «شوخی تلخ» است.
 
او که روز یک‌شنبه ۱۷ فروردین در یک نشست خبری ویدئویی با خبرنگاران سخن می‌گفت، با اشاره به آمارهای منتشرشده از سوی مقامات چینی در مورد شمار مبتلایان و درگذشتگان ویروس کرونا گفت: «به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد.»
 
او افزود که «اگر در چین گفته می‌شود دوماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر درباره آن فکر کرد.»
 
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز ۱۶ اسفند دولت چین را متهم کرد که درباره شیوع کرونا اطلاعات اشتباه داده است و این اطلاعات باعث شده که دولت آمریکا «با بسیاری از چالش‌ها مواجه شود».
 
علاوه بر این، در روزهای گذشته رسانه‌ها نیز گزارش‌های متعددی درباره عدم اعتماد به آمارهای مقام‌های دولت چین منتشر کرده‌اند.
 
دولت چین اعلام کرده است که در شهر ووهان، مرکز شیوع ویروس کرونا در چین، ۲۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.
 
روز ۱۲ فروردین، رادیو آسیای آزاد در گزارشی که شامل چند گفت‌وگو با ساکنان شهر ووهان چین بود، نوشت که اهالی این شهر تخمین می‌زنند که ۴۲ هزار تا ۴۶۸۰۰ نفر در این شهر قربانی کرونا شده‌اند.
 
پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در پیامی توئیتری به زبان چینی ضمن «تقدیر و تشکر» از چین به دلیل «اقدامات موفقیت‌آمیز این کشور در مبارزه با شیوع ویروس کرونا» به آمریکا تاخته و این کشور را به «بهره‌برداری از خطرات این ویروس» متهم کرده بود.
+35
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  نه خودتون خیلی رو راستید. چین و روسیه استاد شمه هستند پس انتظار زیاد نداشته باش
  1
  17
  یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷
  ۳۵
  Farhad420 - المیره، هلند
  اینجاست که می گویند دیگ به دیگ میگه روت سیاه
  0
  15
  یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۳
  نظر شما چیست؟