معاون روحانی: ایران از واردات تجهیزات مقابله با کرونا بی‌نیاز است

از راست سورنا ستاری، حسن روحانی و محمدجواد ظریف. مقام ها در ایران اظهارات متناقضی درباره نیازهای دولت برای مبارزه با ویروس کرونا دارند بی بی سی :سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری حسن روحانی، گفته است که ایران نیازی به واردات تجهیزات مقابله با ویروس کرونا ندارد.
 
در حالی که رئیس جمهور، وزیر خارجه و سایر مقام های ارشد ایران می گویند تحریم های آمریکا مانع تامین نیازهای ایران برای مقابله با ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ شده است، آقای ستاری گفته است که "تمامی نیازهای کشور در این زمینه در داخل تامین می شود."
 
آقای ستاری گفته که دو شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به دریافت تاییدیه های لازم برای تولید کیت تشخیص ویروس کرونا شده اند و تا پایان فروردین ماه یعنی دو هفته دیگر ۲۵۰ هزار کیت تحویل می‌ دهند.
 
بر اساس گفته های این مقام ارشد دولت ایران، شرکت‌های ایرانی ظرفیت ساخت ۱۰۰ هزار کیت در هفته را دارند.
 
از زمان اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران به گفته مقام های وزارت بهداشت، ۳ هزار و ۴۵۲ ایرانی به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند و وضعیت جسمی بیش از ۳ هزار نفر هم وخیم اعلام شده است.
 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از این گفته بود آمریکا با ادامه دادن به تحریم های ایران "شادمانه از کشتن ایرانیان در نوروز و سال نوی ایرانی احساس غرور می کند".
 
ایران از کشورها خواسته تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را اجرا نکنند. به تازگی سفیر ایران در بروکسل مقر اتحادیه اروپا در نامه به جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه از او خواسته رسما با تحریم های ایالات متحده مخالفت کند.
 
آمریکا می گوید ورود تجهیزات پزشکی و دارو به ایران تحریم نیست و دونالد ترامپ هم گفته ایالات متحده آماده است تا در صورت تماس مقام های ایرانی برای مبارزه با ویروس کرونا کمک کند. ایران گفته است که به کمک های آمریکا احتیاج ندارد.
 
وزارت خارجه آمریکا گفته است که نهادهای تحت اختیار رهبر جمهوری اسلامی ایران ثروت و دارایی مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا را دارد.
 
پیش از این آیت الله علی خامنه ای این فرضیه را قابل دفاع دانسته بود که آمریکا می خواهد با سوءاستفاده از این کمک ها از اثر ویروس کرونا بر ایرانیان اطمینان کسب کند. آقای خامنه ای احتمال داده که این ویروس با استفاده از اطلاعات ژنتیکی مردم ایران از سوی آمریکا ساخته شده باشد.
 
پیش از این دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبر در سطح جهان، پس از آزمایش ویروس و تحقیق درباره آن فرضیه ساخت ویروس کرونا در آزمایشگاه را رد کرده بودند.
+2
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  نوچه های بازمانده از عرعرهای متجاوز به میهن ما در ۱۴۰۰ سال پیش از اینکه شورش ننگین چپولها مجاهدین و فداییان اسلام انها را بر ثروت و جان و ناموس مملکت حاکم کرد مست پیروزی چرا که نه. پس از سیر وحشت اور سقوط فرهنگ و هر چیز مثبت. اکثریتی هنوز در راه تجلیل و افرین گفتن به ان متجاوزان گور بگور شده با زیارت و مراسم مذهبی در تجلیل انها در مورد اکثریت می گویم نه اقلیتی که اسیر انهاست بلای هر اسپانیایی و یونانی که با اردنگی هم ایده هم حمله کنندگان به کشورشان را به فاضلاب انداختند بر سر این وحشیها..
  0
  8
  یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
  نظر شما چیست؟