قطع همکاری ثبت احوال با وزارت بهداشت به دلیل «لو رفتن اطلاعات میلیون‌ها ایرانی در غربالگری کرونا»

بی بی سی :وزارت بهداشت از تمامی شهروندان ایرانی خواسته بود که با مراجعه این وزارتخانه و درج اطلاعات شخصی و گزارش سلامت خود در غربالگری الکترونیکی شرکت کنند
 
سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرده است به دلیل "تخلف" وزارت بهداشت در بارگذاری اطلاعات افراد در سامانه غربالگری ویروس کرونا، همکاری خود را با این وزارتخانه قطع می کند.
 
سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران گفته است که وزارت بهداشت با این اقدام از تفاهم همکاری مشترک تخلف کرده و اطلاعات شهروندان ایرانی را در معرض سوءاستفاده قرار داده است.
 
آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران: مرگ ۳ هزار و ۴۵۲ نفر و ۵۵ هزار و ۷۴۳ مبتلا
 
کرونا در خانه؛ چگونه از فرد مبتلا یا مشکوک به کرونا مراقبت کنیم؟
 
جو بایدن خواستار تخفیف تحریم‌های ایران به علت کرونا شد
 
بر اساس گزارش ها از ایران طی روزهای اخیر اطلاعات ثبتی میلیون‌ها ایرانی شامل نام، شماره تماس و کدملی لو رفته و در حال خرید و فروش در بازارهای غیرقانونی است. وزارت ارتباطات ایران وجود اشکالات فنی و امنیتی در این سامانه و خرید و فروش اطلاعات آن را تایید کرده است.
 
آقای ابوترابی گفته لو رفتن همین اطلاعات اولیه برای سوءاستفاده از شهروندان کفایت می کند.
 
به گفته سازمان ثبت احوال ایران "با توجه به مشکل پیش آمده تا اطلاع ثانوی همکاری وزارت بهداشت و ثبت احوال و ارائه اطلاعات افراد به این وزارتخانه متوقف شده است".
 
سازمان ثبت احوال یک نهاد دولتی و زیرمجموعه وزارت کشور است که اطلاعات ثبتی شخصی شهروندان ایرانی را در اختیار دارد و اوراق هویتی صادر می کند.
 
با شیوع ویروس کرونا در ایران که بر اساس آمار رسمی جان بیش از ۳ هزار و ۴۵۰ ایرانی را گرفته، وزارت بهداشت با همکاری سازمان ثبت یک سایت اینترنتی راه اندازی کرد تا افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ را شناسایی کند.
 
شهروندان ایرانی با ثبت اطلاعاتی همچون نام و شماره تماس و کد ملی، گزارش وضعیت جسمی و سلامت خود را مطابق یک راهنمای پزشکی در این سایت وارد می کردند.
 
سازمان ثبت احوال، هک شدن سامانه های خود را رد نکرده اما گفته لو رفتن گسترده اطلاعات شهروندان ایرانی از طریق سایت این سازمان نبوده بلکه حاصل تخلف وزارت بهداشت است و مسئولیت این وضعیت را متوجه این وزارتخانه دانسته است.
 
مشخص نیست قطع همکاری سازمان ثبت احوال چه آثاری بر ادامه آمارگیری از مبتلایان به ویروس کرونا خواهد گذاشت.
 
وزارت بهداشت ایران درباره آنچه سازمان ثبت احوال گفته، اظهارنظری نکرده است.
+14
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  مسئولان بی عرضه و بیسواد نظام اسلامی با فرافکنی رفع مسئولیت میکنند.تمام مسئولان ج.ا با اثبات تعهد به نظام پذیرفته میشوند.تمام مسئولان در کشتار بطور مستقیم دست داشته اند.مدارک علمی تمام مسئولان رانتی بوده ارزش علمی ندارد.مسئول بیسواد که بهتر از این نمیتواند کار کند!؟!
  0
  8
  یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۸
  نظر شما چیست؟