خواص کره محلی و تهیه شده از شیر گاو علف خوار برای بدن و سلامت سیستم قلب و عروق

پیام سلامت : با توجه به مقدار چربی اشباع شده در کره، بسیاری از افراد از مصرف آن اجتناب می کنند. زیرا بر این باورند که چربی اشباع شده می تواند موجب افزایش کلسترول، تنگ شدن سرخرگ ها و حمله قلبی شود. بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در جهان هستند. در پایان سال ۱۹۷۰، متخصصان تغذیه تصمیم گرفتند که مواد غذایی دارای چربی اشباع شده مانند کره را عامل اصلی بیماری های قلبی قلمداد کنند. با این وجود مطالعات علمی نشان داده اند که کره محلی و کره تهیه شده از شیر گاوهای علف خوار دارای چربی مفید برای قلب است.
 
دلیل اینکه کره توسط متخصصان تغذیه یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی قلمداد شده است این است که این ماده چربی اشباع شده زیادی دارد. با این حال، محتوای چربی اشباع شده در کره، عامل اصلی نگرانی نیست.
 
مطالعات پزشکی نشان داده اند که هیچ شواهد قابل توجهی برای تایید این ادعا وجود ندارد که چربی اشباع موجود در غذا با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد. بررسی تجربیات پزشکی هنوز نتواسته است که بین مصرف چربی اشباع (به طور کلی) و بیماری های قلبی ارتباطی را کشف کند.
 
در واقع، مصرف چربی اشباع می تواند سطح HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهد، که با خطر کمتر بیماری قلبی همراه است.
 
همانطور که می بینید، افسانه ای که درباره ارتباط چربی اشباع شده و بیماری های قلبی وجود دارد، با مطالعات پزشکی اثبات نشده است. بنابراین وجود چربی اشباع شده در کره، نباید دلیل امتناع شما از مصرف این ماده غذایی باشد.
خواص کره محلی برای بدن
کره ای از گاوهای علف خوار تهیه شده است حاوی مواد مغذی مفید برای قلب می باشد کره همان چربی شیر است که به عنوان پروتئین شیر نیز شناخته می شود. دانشمندان دریافته اند که کره حاوی حدود ۴۰۰ اسید چرب مختلف و مقدار مناسبی ویتامین محلول در چربی است.
 
یکی از اسید های چرب موجود در کره اسید لینولئیک (CLA) است. بسیاری از افراد از CLA به عنوان مکمل کاهش وزن استفاده می کنند، و مطالعات پزشکی نیز نشان داده اند که این اسید چرب می تواند برای سلامت بدن بسیار مفید باشد. مجله Dietary Sciences گزارش داد که کره محلی حاوی ۵۰۰ درصد CLA بیشتری از کره های صنعتی است.
 
کره ای که از شیر گاوهای علف خوار تهیه می شود حاوی ویتامین K2 است که کلسترول بدن را تخلیه می کند. ویتامین K یکی از مواد مغذی بسیار مهم برای سلامت قلب است.
 
دو نوع ویتامین K به شرح زیر وجود دارد:
 
  •     ویتامین K1 (فیلوکینون) که در غذاهای گیاهی مثل سبزیجات برگ دار و کلم بروکلی یافت می شود
  •     ویتامین K2 (مناوینون) که در غذاهای حیوانی مخصوصا در گوشت ارگان های داخلی بدن حیوانات و محصولات لبنی یافت می شود.
تاثیر این ویتامین بر روی سیستم قلب و عروق
ویتامین K1 در لخته شدن خون نقش مهمی دارد. ویتامین K2 به جلوگیری از کلسیفیکاسیون عروق کمک می کند. کره محلی یکی از بهترین منابع تامین کننده ویتامین K2 است. زرده تخم مرغ، جگر گاو و ناتو نیز منبع خوبی از ویتامین K2 هستند.
 
مجله Nutrition یک مطالعه در مورد اثرات ویتامین K2 بر روی بیماری های قلبی منتشر کرد. این مطالعه به مدت ۷ الی ۱۰ سال بر روی ۴۸۰۷ نفر انجام شد. در ابتدا هیچ کدام از این افراد حمله قلبی نداشتند. شرکت کنندگان در این مطالعه که بیشترین میزان ویتامین K2 را مصرف کرده بودند، با کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی مواجه شدند.
 
مطالعه دیگری که شامل ۵۶۲ زن یائسه بود نشان داد که ۶۲٪ از زنان دارای شواهدی از کلسیفیکاسیون کرونر هستند. با این حال، زنانی که بیشتر ویتامین K2 استفاده می کنند، خطر کلسیفیکاسیون عروق کرونر در بدنشان به طور قابل توجهی کاهش می یاید.
 
یک مطالعه سه ساله کنترل شده با پلاسبو که بر روی ۲۴۴ زن یائسه انجام شد، بهبود سفتی شریان را فقط با مصرف ۱۸۰ میکروگرم ویتامین K2 در روز اثبات کرد.
 
مطالعات فوق نشان می دهند که ویتامین K2 یک ماده مغذی مهم برای سلامت قلب است، بنابراین اجتناب از مصرف کره و تخم مرغ برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی توصیه نمی شود.

کره محلی حاوی اسید چرب امگا ۳ است که به جلوگیری از حمله قلبی کمک می کند کره ای که از شیر گاوهای چمن خوار تهیه می شود، نسبت به کره ای که از شیر گاوهایی که در گاوداری های صنعتی زندگی می کنند درست می شود، حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتری است.
 
تحقیقات نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا ۳ به طور قابل توجهی موجب کاهش خطر مرگ ناگهانی ناشی از نامنظم شدن ضربان قلب و نرخ مرگ و میر بین بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروق کرونری می شوند. اسیدهای چرب امگا ۳ برای درمان فشار خون بالا و چربی خون بالا نیز استفاده می شود.
 
همانطور که می بینید، مصرف کره محلی به خاطر اسیدهای چرب امگا ۳ برای بدن مفید است. مصرف کره محلی با کاهش چشمگیر خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه است.
 
در کشورهایی که گاوها عمدتا پرورشی هستند، افرادی که از محصولات لبنی پرچرب استفاده می کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند. بر عکس این موضوع نیز صادق است.
 
مثلا یک مطالعه که بر روی افرادی که محصولات لبنی پرچرب در استرالیا مصرف می کردند نشان داد که خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی در این افراد ۶۹٪ کمتر از افرادی است که کمتر از محصولات لبنی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که گاوها در استرالیا بیشتر به شیوه سنتی پرورش یافته و در مراتع تغذیه می شوند.
 
مطالعات متعددی در کشورهای اروپایی انجام شده است که نشان می دهند مصرف زیاد محصولات لبنی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی مرتبط است. در این کشورها نیز گاوها عمدتا علف خوار بوده و به شیوه سنتی پرورش پیدا می کنند.

مصرف متعادل کره برای بدن مفید است علیرغم تبلیغات بد گذشته، شواهد نشان می دهند که کره محلی می تواند برای بدن سودمند باشد. اما این بدان معنا نیست که اجازه دارید حجم زیادی کره مصرف کنید. کره کالری زیادی دارد و مصرف بیش از اندازه آن باعث افزایش وزن می شود. استفاده از کره محلی برای پخت و پز در حد اعتدال، به شما توصیه می شود.
 
در کنار تمام این موارد باید مطمئن شوید که از علائم حمله قلبی مطلع هستید، زیرا این اطلاعات می تواند زندگی شما را نجات دهد. در ادامه به شایع ترین دلایل حمله قلبی نگاهی خواهیم انداخت.
علائم هشدار دهنده حمله قلبی که ممکن است یک ماه قبل از حمله اتفاق بیافتند
 علائم هشدار دهنده ای حمله قلبی می توانند به علت سوزش سر دل، گرفتگی عضلات، آنفولانزا و دیگر علل غیر قلبی نیز رخ دهند. اما این به این معنی نیست که باید این علائم را نادید بگیرید.
 
عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عبارتند از:
 
  •     سن
  •     کلسترول بالا
  •     فشار خون بالا
  •     دیابت
  •     سیگار کشیدن
  •     اتخاد شیوه ناسالم برای زندگی
  •     چاقی
  •     سابقه خانوادگی
یک ماه قبل از حمله قلبی این علائم را تجربه خواهید کرد
به نظر می رسد که نشانه های حمله قلبی در زنان نسبت به مردان کاملا متفاوت است.
 
مجله Circulation در سال ۲۰۰۳ یک مطالعه که شامل ۵۱۵ زن دارای سابقه حمله قلبی بودند را منتشر کرد. محققان در این مطالعه نشان داده بودند که شایع ترین نشانه های اولیه حمله قلبی که یک ماه قبل خود را نشان می دهند عبارتند از:
 
    خستگی غیر عادی
    اختلال در خواب
    تنگی نفس
 
فقط ۲۹٫۷٪ از زنان درد قفسه سینه که یکی از علائم رایج در مردان است را گزارش کردند. شایع ترین نشانه های حاد، ضعف تنفسی، ضعف و خستگی است. درد حاد قفسه سینه در ۴۳٪ از بیماران وجود ندارد.
۱۰ نشانه حمله قلبی که نباید آن ها را نادیده بگیرید
اضطراب
درست قبل از حمله قلبی، بسیاری از افراد احساس اضطراب و نگرانی شدید می کنند.

درد قفسه سینه
این علامت کلاسیک ترین نشانه حمله قلبی است. این درد در مرکز قفسه سینه و کمی متمایل به سمت چپ، احساس می شود. بسیاری از افراد این نوع درد قفسه سینه را با کلمه “انگار یک فیل روی قفسه سینه ام نشسته است” توصیف می کنند.

ضعف تنفسی
یکی دیگر از علائم معمول حمله قلبی، تنگی نفس است. دقیقا مانند زمانی که به مدت طولانی دویده اید. در این حالت کشیدن نفس های طولانی و عمیق دشوار می شود.

عرق سرد
یکی دیگر از علائم رایج حمله قلبی، عرق سرد است. اکثر افراد مبتلا به حمله قلبی، فشار یا درد قفسه سینه، تنگی نفس و عرق سرد را همزمان تجربه می کنند.

گسترش درد
بیشتر درد ناشی از حمله قلبی در سینه شروع می شود و به شانه ها، کتف، بازوها، آرنج، کمر، گردن، فک و شکم گسترش می یابد. درد بیشتر به سمت چپ بدن سرایت می کند.

تجمع مایعات
نارسایی قلبی می تواند موجب تجمع مایعات در پا و شکم شود. تورم شکمی می تواند منجر به کاهش اشتها شود. این مایعات همچنین می توانند در ریه ها نیز جمع شده و باعث سرفه یا خستگی مداوم شوند. بعضی افراد حتی سرفه خونی دارند.

نامنظم شدن پالس قلب
بی نظمی در ضربان قلب یا آریتمی همراه با سرگیجه، ضعف و تنگی نفس می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد.

سرگیجه
سرگیجه و از دست دادن هوشیاری می تواند در طول تجربه سایر علائم حمله قلبی، رخ دهد.

خستگی و ضعف
خستگی و ضعف غیر عادی ممکن است در روزها یا هفته های قبل از حمله قلبی رخ دهد.

تهوع و استفراغ
شایع ترین نشانه حمله قلبی و به ویژه در زنان در معرض حملات قلبی، تهوع و استفراغ است.

حمله قلبی و سطح CPK
یکی دیگر از ابزارهای تشخیص حمله قلبی، بررسی میزان کراتین فسفوکیناز آنزیم (یا CPK) در خون است. پزشکان معمولا آزمایش خون CPK را در شرایط اضطراری تجویز می کنند. در صورتی که فرد مبتلا به حمله قلبی، آسیب عضلانی دیده باشد، سطح CPK بدنش زیاد می شود.
 
البته همه افراد مبتلا به حمله قلبی علائم معمول مانند درد قفسه سینه، تعریق و تنگی نفس را ندارند. به خصوص زنان استفراغ و سرگیجه بیشتری دارند و به همین دلیل اغلب تصور می کنند که دچار آنفولانزا یا سرماخوردگی شده اند.
 
این علائم ممکن است در عرض چند ثانیه یا به آرامی در طول چند روز و حتی چند هفته ایجاد شود. یادتان نرود که اقدام سریع می تواند زندگی شما را نجات دهد. بنابراین اگر این علائم را داشتید با اورژانس تماس بگیرید و سعی کنید آرام باشید و آرام نفس بکشید. همچنین اگر به آسپرین حساسیت ندارید، تا رسیدن اوژانس یک آسپرین بخورید.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟