مشاجره بر سر داروی ژاپنی کرونا: وزارت بهداشت ایران یک پزشک را به تخلف متهم کرد

رادیو فردا :به دنبال اظهارات یکی از پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص اثربخشی داروی «فاوی‌پیراویر» برای بیماری کرونا، معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد که تاثیر این دارو بر کرونا هنوز تائید نشده است.
 
این مقام همچنین پزشک متخصص را به دلیل انجام مصاحبه در این باره به «تخلف» متهم کرده است.
 
محمدرضا هاشمیان که وب‌سایت خبرآنلاین او را یکی از «سرشناس‌ترین» پزشکان در عرصه مبارزه با کرونا معرفی کرده، روز سیزدهم فروردین از وزارت بهداشت برای جلوگیری از استفاده از داروی فاوی‌پیراویر به ایران انتقاد کرده بود.
 
به گفته رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، «۲۷ مریض از ۳۰ مریضی که داروی ضد ویروس ژاپنی فاوی‌پیراویر را دریافت کردند بهبودی قطعی داشتند.»
 
در پی این اظهارات که بازتاب‌ گسترده‌ای در فضای مجازی داشت، قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، به نمایندگی از کمیته علمی مستقر در معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام کرد که این دارو تنها در یک «کارآزمایی بالینی» به کار گرفته شده است.
 
به گزارش روز ۱۵ فروردین در خبرگزاری مهر، داروی فاوی‌پیراویر «در اختیار چند مرکز درمانی از جمله بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته و تاکنون نتایجی از این تحقیق به این کمیته گزارش نشده است.»
 
این مقام وزارت بهداشت در ادامه هشدار داد که «انجام هرگونه مصاحبه و ارائه هر نوع گزارش به عنوان تأیید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تأیید کمیته نبوده و تخلف محسوب می‌شود.»
 
وی تاکید کرد: «تاکنون از هیچ گزارش مکتوبی از اثربخشی این دارو از مراکز درمانی از جمله مرکز مسیح دانشوری چاپ نشده و یا به وزارت بهداشت ارائه نشده است.»
 
با وجود اظهارات این مقام وزارت بهداشت، محمدرضا هاشمیان در یک گفت‌و‌گو با یورونیوز گفت که وی معتقد به «درمان قطعی» کرونا با استفاده از این دارو نیست، اما بر اثربخشی این دارو بر بیماران دچار کرونا تاکید دارد.
 
وی انتقادهای وزارت بهداشت را ناشی از تمایل این وزارتخانه به معرفی این دارو از کانال خود عنوان کرده و افزود: «وزارت بهداشت می‌گوید ما باید اجازه دهیم. ولی ما می‌گوییم خیر؛ ما پزشک درمانگریم، ما تشخیص داده‌ایم و داریم درست عمل می‌کنیم.»

این پزشک در ادامه مشکل وزارت بهداشت و پزشکان بر سر واردات این دارو را چنین توضیح داده است: «وزارت بهداشت همیشه از دارو عقب است. در مسائل دارویی، وزارت بهداشت کلاً از پزشکان عقب‌تر است.»
 
به گفته آقای هاشمیان، ۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری با استفاده از این بیماری، سلامت خود را بازیافتند و به علت تمام شدن دارو، بیماران دیگری که نتوانستند از آن استفاده کنند، جان باختند.
 
پیش از این نیز کانال خبری پزشکان در تلگرام نوشته بود: «براساس اطلاعات موثق، داروی فاوی‌پیراویر وارد شده به کشور در بیشتر موارد برای مسئولین کشور مورد استفاده قرار گرفته و پاسخدهی مطلوبی نیز داشته است.»
+6
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  دکتر جون توکه استادی بابا درصد و بده تک‌خوری نکن در این زد و بند ! ببین این رژیم سفاک چه دلال‌هایی پرورش دادند! همشون از زمان احمدی نژاد سر از تخم‌در آوردن با دلالی میلیارد ر شدن بی وجدانها!
  26
  16
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اگه این داروی ژاپنی می خواست جواب بده که ایتالیا اسپانیا امریکا اینقدرکشته نمی داد. شاید موردی جواب بده ولی حریف اپیدمی نمیشه
  5
  4
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  ولایتی مزدور بنگی مفنگی حیف اون یه پنی ای که خرجش بشه . اخه این زنده اش چه سودی به حال ملت ایران داره. هی مفت میخوره دزدی میکنه و با پول باد آورده بنگ میکشه و پا منقله. بگذارید زودتر زحمت کم کنه بره تو بغل حوریهای بهشتی. کثافت از وجودش میباره, خائن. اگه بعد از کرونا شما آخوندهای مزدور پلشت از این ملت نجیب جان سالم بدر بردید من سیبیل محسن بیناموس را می تراشم. این خط این نشون.
  5
  18
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۶
  ۳۰
  kurosh sh - شیراز، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. این دکتر در مصاحبه کامل خودش با ذکر دقیق امار و سیرِ درمان گفته که با استفاده از این دارو درمان قطعی انجام نمی شه ولی حداقل جلوی مرگ بیمار گرفته میشه و بهبودی تا حدی حاصل میشه که بیمار میتونه مرخص بشه و به زندگی عادی برگرده ولی خامنه ای خونخوار و سپاه جنایتکارش هدفشون بیمار و نابود کردن حداکثری مردم ایران هست و برای همین جلوی این دارو رو هم گرفتند و عمدا با ماهان ویروس رو اوردن و طائب جنایتکار جلوی وزرات بهداشت برای قرنطیه کردن قم رو گرفت و بر خلاف دعوت وزارت بهداشت پزشکان بدون مرز رو اخراج کرد و جلوی اطلاع رسانی رو هم گرفته . ولی همزمان به مزدورهای خودشون دستور دادند باید مردم و کادر پزشکی رو مقصر کنید مثل همین مزدور تلخ که دائم به کادر پزشکی و مردم فحاشی میکنه و الان مجبور شده با حکم تقیه به رهبر خونخوار و رژیمش بگه سفاک تا مثلا مزدور سپاه بودن خودش رو ماله کشی کنه و به فحاشی و مقصر کردن کادر پزشکی و مردم ادامه بده . وزارت بهداشت هم مثل سایر نهادها هیچ اختیاری از خودش نداره همگی باید مطیع دستورات اون رهبر خونخوار و سپاه کفتاران روسیه اون باشند.
  5
  6
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۹
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::kurosh sh - شیراز، ایران::]. بی اثر بودن یا نبودن این دارو ربطی به ایران نداره یه موضوع جهانی است ، گوگل کنین ببینین این دارو انواع مارک داره امافقط مارک آویگان رو میگن موثربوده مارک اویگان که تحت پشتیبانی فوجی فیلم ژاپن هست فقط همین مارک، و آنهم مال ابولا وانفولانزا فوجی فیلم داره تبلیغش رو میکنه تا بفروشه. این تنها مورد نیست شرکتهای دیگه هم دارند تبلیغ مارک خودشون رو می کنن برای فروش ، کرونا فرصت خوبی برای پولسازی به این شرکتها داده ، ولی نه سی دی سی و نه بهداشت جهانی تایید نکرده . الان نروژ و کره بسیار موفق شدند چون از همه آزمایش گرفتن ، تشخیص و جداسازی از همه از همون ابتدای بیماری
  0
  2
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
  نظر شما چیست؟