هشدار زالی درباره مدیریت بحران کرونا: اگر تصمیم اشتباه بگیریم، «جنگ اُحُد» می‌شود

رادیو فردا :علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، در هشداری دوباره گفت که «کاهش مراجعات بیماران در روزهای اخیر» نشانه «تسلط بر اوضاع» نیست و اگر مسئولان اشتباه راهبردی در تصمیم‌گیری داشته باشند، وضعیتی همانند «جنگ احد» در صدر اسلام رخ خواهد داد.
 
اشاره او به جنگی است که اشتباه مدیریتی سپاهیان تحت نظر پیامبر مسلمانان در جنگ با مخالفان منجر به غافلگیری آنها و کشته شدن تعداد زیادی از آنها شد.
 
در روزهای گذشته، حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، با ابراز خوشحالی از کاهش مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها، وضعیت را در ۲۳ استان کشور قابل قبول دانسته بود.
 
در همین حال دولت ایران طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را برای مقابله با شیوع کرونا تا ۲۰ فروردین تمدید کرده است.
 
آقای زالی هشدار داده است که از اجرای این طرح چند روز بیشتر نگذشته و «هنوز ما با تکانه‌های بازگشت مسافران نوروزی روبه‌رو نشدیم».
 
او گفته است که در تهران «هنوز به ثبات و پایداری مورد نظر از نظر گسترش بیماری» نرسیده‌ایم و «نباید تصمیماتی اتخاذ شود که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را مخدوش کند».
 
رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران آماری از تعداد مبتلایان در این استان ارائه نداده، ولی گفته است که در شهر تهران «هنوز در تب و تاب استمرار بیماری قرار داریم».
 
مسئولان وزارت بهداشت ایران تاکنون آماری درباره قربانیان کرونا در شهر تهران نداده‌اند. همین رفتار گمانه‌زنی درباره بالا بودن آمار ابتلا و قربانیان در این شهر را تشدید کرده است.
 
بر اساس آماری که رادیوفردا از منابع بیمارستانی محلی گردآوری کرده، حداقل ۱۶۱۰۰ نفر در استان تهران بستری و ۱۰۶۷ جان باخته‌اند.
هشدار یک نماینده مجلس درباره عادی‌نمایی وضعیت
در همین حال علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، هم گفت که «عادی جلوه دادن موضوع کرونا» می‌تواند «تلفات وسیع انسانی» به همراه داشته باشد.
 
او خواستار پرهیز از ساده‌اندیشی و عدم دخالت افراد غیرمسئول شده و درباره «عجله در شروع فعالیت‌های جمعی» هشدار داد.
انتقاد مجدد از عدم قرنطینه
در واکنشی دیگر، بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از فقدان امکانات کافی برای کادر درمانی که منجر به آمار بالای مرگ و میر در این صنف شده، عدم منع به‌موقع سفرهای خارج شهری و برخورد نامناسب با پزشکان بدون مرز به عنوان مشکلات مدیریتی دولت روحانی در مواجهه با بحران کرونا نام برده است.
 
او همچنین با انتقاد مجدد از قرنطینه‌ نشدن قم گفت در همان ابتدای شیوع برای کنترل ورودی‌ها و خروجی‌های کشور باید اقدام می‌شد و قرنطینه صورت می‌گرفت.
 
این نماینده مجلس تاکید کرده اگر قرنطینه قم، شهرهای شمالی و تهران انجام شده بود، «قطعا ما می‌توانستیم شیوع بیماری را پیش از این‌ها مهار کنیم».
 
در هفته‌های گذشته انتقادات بسیاری درباره قرنطینه نکردن شهرها از سوی نمایندگان مجلس، فعالان اجتماعی و رسانه‌ها مطرح شده است.
 
حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، در پاسخ به انتقادات درباره عدم اجرای طرح قرنطینه‌، گفته است: «در ایران و در هیچ کشور دیگری این کار امکان‌پذیر نیست.»
 
او توضیح دقیقی درباره دلایل عدم امکان قرنطینه نداد ولی برخی مقام‌های دولتی و اجرایی علت این امر را مشکلات اقتصادی اعلام کرده‌اند.
 
در همین زمینه، پیروز حناچی، شهردار تهران روز ۲۵ اسفند ۹۸در جلسه شورای شهر تهران گفت امکان قرنطینه نداریم، چون «پلن‌های بعدی قرنطینه مثل تامین مایحتاج و جبران خسارت امکان اجرا در کشور ندارد».
+25
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  «کاهش مراجعات بیماران در روزهای اخیر» این خوب نیست.چون ایتالیاییها و اسپانیاییها تجربه کردن یعنی گفتن هر کسی علائم نداره اصلا بیمارستان نیاد و در همان خانه خودش بماند. اما مشکل این بود که تمام اعضای دیگه خانه رو هم بیمار کرد.یعنی در خانه ماندن وقرنطینه در خانه اوضاع رو بدتر کرد
  1
  17
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  توجه داشته باشید در جنگ احد زمانی که جان پیامبر اکرم ص در خطر بود بر طبق روایتی خود عمر از ترس مثل بزکوهی فرار کرد. تنها کسی که کنار پیامبر ص ایستاد و شمشیر زد کسی نبود جز مولای متقیان امیرالمؤمنین علی ع.
  48
  6
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. اینها را از کجات در میاری😂
  4
  13
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. شما خودت در گوگل بنویس فرار عمر در جنگ احد با سند.
  9
  4
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. یک رفرنس قابل اعتماد بیار. تاریخی که به انگلیسی نوشته شده و سندهای معتبر در دنیا در مورد این دینت و تاریخ پیغمبرت داشته باشد . به من آدرس سایتهای گاگول خودتون را نده.
  1
  2
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خوب بیاین جنگ احد رو ببینیم چی شد. یه عده مفتخور دیدن داره جنگ تموم میشه به نفع مخ پوکیان، زود دویدن که غنیمت وردارن، از اونور چی چی برگردون خوردن. حالًا هم نقل اینهاست. طرف میگه زود بگین بردیم بردیم، یهو میبینین رفته بهتون
  0
  1
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. از اونجاش! 😂😂
  0
  1
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. به هرحال الان ولای متقیان امیرالمؤمنین علی ات در گورستان تشریف دارند و کرم ها بحسابش رسیدن
  0
  1
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۶
  نظر شما چیست؟