ماجرای به دام افتادن جاسوس ایران در ارتش آلمان

دویچه وله :دادگاهی در آلمان به تازگی یک مترجم افغان‌تبار ارتش را به اتهام جاسوسی برای ایران به شش سال و ده ماه زندان محکوم کرد. روزنامه "زوددویچه" در گزارشی به شرح عملیات به دام انداختن این جاسوس می‌پردازد.
 
خبر بازداشت یکی از همکاران ارتش آلمان به اتهام همکاری با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی سال گذشته اعلام شد و رای دادگاه مبنی بر محکومیت او چهارم فروردین (۲۳ مارس ۲۰۲۰) صادر شده است.
 
محاکمه عبدالحمید س.، مترجم افغان‌تبار ارتش آلمان و همسرش پشت درهای بسته برگزار شد و کیفرخواست این پرونده نیز تا کنون به طور رسمی منتشر نشده است.
 
عبدالحمید س.، ۵۱ ساله متولد کابل است و همراه با همسرش پس از مهاجرت به آلمان تقاضای پناهندگی داده بود. او به زبان‌های دری، پشتو، فارسی و روسی تسلط دارد و به عنوان مترجم و آشنا با اوضاع این کشور در استخدام ارتش آلمان بوده است.
 
ارتش آلمان با آغاز عملیات نیروهای ناتو در افغانستان در سال ۲۰۰۱ بیش از پیش به مترجمان آگاه از اوضاع افغانستان نیاز داشته و ده‌ها نفر را برای همکاری در این حوزه به استخدام درآورده است.
 
نشریه "زوددویچه" روز جمعه، ۱۵ فروردین (دوم آوریل) با استناد به منابع آگاهی که هویت‌شان فاش نشده جزئیاتی از نحوه شناسایی و به دام انداختن عبدالحمید س. را منتشر کرد.
 
بنابر این گزارش عبدالحمید س. در ابتدا همکار قراردادی ارتش فدرال آلمان (بوندس‌ور) بود و سپس به عنوان کارمند رسمی در واحد جنگ‌های الکترونیکی پادگانی در ایالت راین‌لند- فالتس مشغول خدمت شد.
 
یکی از وظایف این واحد شنود پیام‌های مخابراتی اسلام‌گرایان افراطی طالبان و حفاظت از پیام‌های رد و بدل شده میان نظامیان آلمانی در منطقه عنوان می‌شود.
گزارش محرمانه یک دستگاه اطلاعاتی خارجی
به گزارش "زوددویچه" تحت نظر گرفتن عبدالحمید که حدود ۲۰ سال در استخدام ارتش آلمان بوده پس از گزارش نهادهای اطلاعاتی یکی از کشورها آغاز شده است. نام این کشور مشخص نیست.
 
نهاد اطلاعاتی به طرف آلمانی اطلاع داده که یکی از همکاران ارتش آلمان اسناد محرمانه‌ای را  به ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی رسانده است. این فرد مردی حدود ۵۰ ساله و آشنا به زبان‌های رایج در افغانستان معرفی شده، بدون این که اطلاعات دقیقی در مورد او ارائه شده باشد.
 
واحد ضد جاسوسی ارتش آلمان در میان صدها همکار خارجی‌تبار ارتشی، چند نفری را که دارای این مشخصات بودند زیر نظر گرفت که عبدالحمید یکی از آنها بود.
 
عبدالحمید س. به خاطر شغلش به اسناد محرمانه نیز دسترسی داشته است. "زوددویچه" به نقل از محافل امنیتی می‌گوید او از ژوئن ۲۰۱۷ تحت نظر ماموران اطلاعاتی ارتش آلمان بوده و تماس‌های تلفنی، ایمیل، حساب بانکی و سفرهایش کنترل می‌شده است.
 
ماموران آلمانی در عملیات خود پی‌بردند که عبدالحمید س. در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ دست‌کم ۱۹ بار به شهرهای کشورهای اروپایی سفر کرده و همکاران شناخته شده وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز دقیقا در همان روزها، و اغلب دو نفر با هم، به همان شهرها رفته‌اند. در مواردی ماموران ایرانی در همان هتلی اقامت داشته‌اند که مترجم سابق ارتش آلمان.
 
به نوشته روزنامه "زوددویچه" مامورانی که عبدالحمید س. را تحت نظر گرفته بودند مطمئن بودند که او در این سفرها اسناد محرمانه ارتش را در اختیار همکاران دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی قرار می‌دهد اما تا مدتی سندی برای اثبات این مسئله در اختیار نداشتند.
جاسوس در تله ماموران
سرانجام ماموران واحد ضدجاسوسی ارتش آلمان تله‌ای برای همکار افغان‌تبار خود تدارک دیدند و به این ترتیب توانستند او را به دام بیندازند.
 
این تله یک سند جعلی اما به ظاهر واقعی و بسیار حساس مرتبط با ایران بود که ماموران در اختیار عبدالحمید س. گذاشتند با این امید که او بلافاصله با مامور ایرانی مرتبط خود تماس می‌گیرد؛ و این اتفاقی بود که دقیقا افتاد.
 
سند جعلی حکایت از آن داشت که ارتش آلمان به اطلاعاتی دست یافته که مطابق آن یک خطر بسیار جدی در روزهای آینده یکی از کنسولگری‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه را تهدید می‌کند.
 
ماموران آلمانی که عبدالحمید را تحت نظر داشتند متوجه شدند که او پس از دیدن سند چند بار شتابزده میز کارش را ترک کرده و ظاهرا چون باور کرده مسئله فوری است و فرصتی برای سفر نیست از خارج از محل کارش موضوع را از طریق تلفن به اطلاع مامور رابط اطلاعاتی ایران می‌رساند.
 
واحد ضدجاسوسی ارتش آلمان اندکی بعد اطمینان یافت که خبر جعلی به طرف ایرانی منتقل شده است و در اطراف همان کنسولگری که ظاهرا در خطر بوده اقدام‌ها و تدابیر امنیتی و حفاظتی به شدت افزایش یافته است.
 
دادستانی آلمان سرانجام در سپتامبر ۲۰۱۸ حکم بازداشت عبدالحمید س. به اتهام خیانت و انتقال اسناد محرمانه به یک کشور بیگانه را صادر کرد.
 
ماموران اداره فدرال جنایی آلمان ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ با حکم دادگاه محل سکونت عبدالحمید س. در شهر بن و صندوق امانت بانکی او را بازرسی و وسائل زیادی از جمله تلفن همراه، لپ‌تاپ و تعدادی سیم کارت تلفن کشورهای مختلف را ضبط کردند. در این بازرسی‌ها تقویمی نیز به دست ماموران افتاد که عبدالحمید تاریخ سفرهای خود به کشورهای اروپایی را در آن یادداشت کرده بود.
اسناد به دست‌آمده از کامپیوتر پاک شده
ماموران در حافظه پاک شده کامپیوتر عبدالحمید، که به وسیله کارشناسان وزارت دفاع پس از چند هفته تلاش دوباره احیا شده، به اسنادی دست یافتند که او از محل کار به خانه منتقل می‌کرده و پس از اسکن کردن، آنها را به یک فلش‌مموری منتقل کرده به دست ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی می‌رسانده است.
 
برخی اسنادی که مترجم‌ افغان‌تبار ارتش آلمان در اختیار ماموران جمهوری اسلامی قرار داده طبقه‌بندی بسیار محرمانه داشته‌اند. مطابق حکم دادگاه عبدالحمید س. در مجموع ۳۴ هزار و ۵۰۰ یورو به عنوان "دستمزد جاسوسی" از ماموران ایرانی دریافت کرده است.
 
دادگاه عالی ایالت راین‌لند-فالتس آلمان در شهر کوبلنتس چهارم فروردین، در حکمی که این هفته تائید شده، عبدالحمید س. را مجرم تشخیص داد و او را به شش سال و ده ماه زندان محکوم کرد. همسر او نیز به جرم فراهم کردن مقدمات سفرهای شوهرش به ده ماه حبس محکوم شده است.
+80
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  این را نباید به حساب ضعف ارتش آلمان گذاشت، بلکه به حساب زرنگی و استعداد فوق العاده اطلاعات ایران نوشت. ولی ای کاش این نیرو در خدمت یک حکومت سالم بود.
  42
  107
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  این جمهوری اسلامی ایران دنیا رو به گند کشیده. یادمه دوتا دانشجو ایرانی رو تو استرالیا دستگیر کرده بودن . این دوتا چون تو مقطع دکتری درس میخوندن به یه سری تجهیزات پژوهشی راداری تو محل کارشون دسترسی داشتن و اسناد رو اسکن میکردن و حتی نمونه هایی رو میگرفتن مخفیانه میفرستادن ایران. استرالیا میفهمه و این دوتا رو دستگیر میکنه. بعدش ایرانیا دوتا توریست استرالیایی از همه جا بیخبر رو دستگیر میکنن تا با این دوتا دانشجوی جاسوس معامله کنن. تا اینجا که مهم نیست. چون یه سری جاسوس بازی معمولیه. ولی چیزی که مهمه میگفتن یکی از فرمانده های رده بالای سازمان جاسوسی استرالیا برا مبادله ی این دوتا جاسوس ایرانی اومده بوده ایران و همه میترسیدن نکنه ایران این فرمانده استرالیایی رو دستگیر کنه. نکته بعدیش این بود این دو تا دانشجوی ایرانی تو استرالیا تنها نبودن. قبل این قضیه دوتا جاسوس دیگه که اتفاقا دانشجوی ایرانی بودن رو دستگیر میکنن ولی استرالیا این دو تا رو میفرستن امریکا . یه جا خوندم این چهار نفر از زمان دبیرستان اشنا بودن و تحت اموزش سازمان اطلاعاتی ایران از همون موقع درس خوندن
  105
  25
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  بعد لیسانس و فوق لیسانس عمدا اپلای میکنن استرالیا تا تو این دانشگاهی که با شرکتای تسلیحاتی همکاری داره قبول بشن و این شرکت تسلیحات نظامی تو بحث رادار و این چیزا خیلی قوی بوده. یه شعبه از saab سوئد بوده انگار و بعدم این چندتا دانشجو اینطوری به شرکت نفوذ میکنن و اسناد و حتی تجهیزات راداری و الکترونیکی رو میدزدیدن و شیپ میکردن ایران.
  108
  13
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  واقعا انسان از این همه بی شرفی و بی منطقی فردی گرسنه و خالی از هر گونه تفکر انسانی تعجب میکند . این مردک ذاتا خیانتکار و بی شرم وارد کشوری میشود و با پذیرش پناهندگی این فرد چرکین و عاشق طالبان ها موافقت میگردد و این چنین فرد گرسنه بی شرم بدون یاد اوری گذشته دردناک از کشور بلا زده خود در یک سازمان حساس نظامی و در پست حساس تر مشغول بکار میشود و بدلیل ذات کثیف و ریشه مسموم در این کشور که صاحب شغل .خانه . ماشین رفاه و همه گونه تسهیلات اجتماعی شده اقدام بجاسوسی میکند .پر واضع است که چنین فرد و یا افراد مشابه ان نه تنها دارای شخصیت فردی و اجتماعی نمی باشد بلکه ذاتا اینگونه افراد از اندسته جانورانی هستند که منطق و تفکر انسانی و خانوادگی و اجتماعی برای اینها معنی نخواهد داشت .جاسوسی و یا خود فروشی بمثابه انتقال شخصی ترین و محرمانه ترین وضغیت شخصی مانند همخوابگی با نزدیکترین فرد یعنی همسر خود را بدیگران میباشد. من معتفدم این مردک پست بی فطرت بی خانواده برای بدست اوردن پول تن بهر کاری از جمله قرار دادن زن خود بدیگران کوتاهی نمیکند .
  7
  40
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  محکومیت این حانور خیانتکار بزندان یک امر ساده ای است . و البته قانون یک کشور مترقی بیشتر از این اجازه نمیدهد . والا با یک چنین فرد عقب مانده و خیانتکاری باید همان قوانینی اعمال شود که در کشور های بظاهر اسلامی مانند ایران و افغانستان و طالبان ها وووو را باید اعمال کرد . من اعتقاد دارم برای چنین افراد خیانتکاری باید چوب نیم سوز نکیر و منکر در شب اول قبر را باید در همین جا اعمال نمود .حیف که در یک کشور متمدن صاحب قانون محکوم شده ای.سلام من را به ان همسر نا محترمت که وسایل و امکانات اولیه خیانت و جاسوسی را فراهم نموده و همچنین عمه نماز خوان و عابد ت برسان.
  8
  34
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  گرگ زاده عاقبت گرگ شود ، گر چه با آدمی بزرگ شود . لیاقت زندگی تو کابل را داشت ، همسرش هم باید دوباره بره تو گونی اسلامی
  18
  136
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  ببینید سال های سال است که همینجور از جیب مردم ایران خرج این چیزها می کنند بخاطر همینه که کشوری غنی و ثروتمند ایران امروز ارزش پولش از پول بنگلادش و افغانستان و عراق هم پایین تر است و مردم به این روز افتادند خاک برسرشون
  10
  21
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  وقتی ذات کسی فاسد باشد اینکه بیکار باشد یا شاغل...ثروتمند یا فقیر....میهمان یا میزبان در کشوری...نتیجه یکی است خوب بی شرم از بیغوله ی اسلامی خودت به اروپا امدی استعداد اموزش داشتی چند زبان اموختی و کار و حقوق کافی پس چه مرگت بود که برای ملایان هزار پدر عرعر قاتل دزد بچه باز..نوکری کردی. از طالبان انتقاد نکن از نسل همانها هستی که چشمت کور بود به میلیونها قربانی ملایان دزدیها و ستمها....ای کاش در جایی بودی که مجازاتت حبس ابد بود مرگ بر عنقلاب تهوع اور ۵۷ و همه ی حامیان ان اگر پشیمانی برای کار کثیف خود ندارند.
  13
  75
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::] رفیق: فکر می کنم این بیت شعر سعدی که{ عاقبت گرگ زاده گرگ شود // گر چه با آدمی بزرگ شود} امروز دیگه جواب نمیده. البته این شعر هم از سعدی هستش که در تضاد با بیت بالاییه! میگه: {سگ اصحاب کهف روزی چند // پی نیکان گرفت و مردم شد}. آدمایی هم بودن که دارای ژنِ خوب و از موقعیت خوبی برخوردار بودن. ولی برای کشورهای بسته وفقیر و دیکتاتوری جاسوسی میکردن. حالا اگه یک ایرانی جاسوس بشه, اونموقع لیاقتش چی میشه؟ پس حداقل جاسوسی رو سهمیه ای نکنیم. قربونت
  89
  18
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  خب بعداز 6سال و 10 ماه,با او چکار میکنید؟اگر کم بجای قانونگزار آلمانی بودم,بلافاصله در همان روز پایان محکومیتش, از همان زندان او و همسرش را بعداز ترک تابعیت آلمان ,بافغانستان دیپورت میکردم.
  1
  34
  شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  نظر شما چیست؟