نماینده شیراز: وزیر کشور با پیشنهاد تعویق انتخابات به خاطر کرونا مخالفت کرد

رادیو فردا :بهرام پارسایی، نماینده شیراز، می‌گوید که در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در ایران به وزیر کشور این پیشنهاد داده شده است که «انتخابات را کلا به عقب بیندازد»، ولی او با این پیشنهاد موافقت نکرده است.
 
او که روز جمعه، ۱۵ فروردین، با خبرگزاری ایلنا گفت‌وگو کرده، گفته است در مرحله بعد این پیشنهاد مطرح شده که «حداقل انتخابات قم» به تعویق بیفتد ولی موافقت نشده است.
 
عبدالرضا رحمانی‌ فضلی، وزیر کشور، روز ۴ اسفند در یک نشست خبری به این پیشنهادات اشاره کرده بود.
 
او گفت علت مخالفتش با پیشنهاد تعویق انتخابات این بوده که «تقویم انتخابات ما به گونه‌ای است که اگر انتخابات انجام نشود تشکیل مجلس بعدی به تعویق می‌افتاد».
 
وزیر کشور در آن نشست خبری توضیح نداد که چرا مخالف تعویق انتخابات حداقل در قم بود و از مردم قم به خاطر مشارکت ۴۳ درصدی در انتخابات تشکر کرد.
 
بهرام پارسایی همچنین با انتقاد مجدد از قرنطینه‌ نشدن قم گفت در همان ابتدای شیوع برای کنترل ورودی‌ها و خروجی‌های کشور باید اقدام می‌شد و قرنطینه صورت می‌گرفت.
 
او تاکید کرده اگر قرنطینه قم، شهرهای شمالی و تهران انجام شده بود، «قطعا ما می‌توانستیم شیوع بیماری را پیش از این‌ها مهار کنیم».
 
او همچنین از فقدان امکانات کافی برای کادر درمانی که منجر به آمار بالای مرگ و میر در این صنف شده، عدم منع به‌موقع سفرهای خارج شهری و برخورد نامناسب با پزشکان بدون مرز به عنوان دیگر مشکلات مدیریتی دولت روحانی در مواجهه با بحران کرونا نام برده است.
 
در هفته‌های گذشته انتقادات بسیاری درباره قرنطینه نکردن شهرها از سوی نمایندگان مجلس، فعالان اجتماعی و رسانه‌ها مطرح شده است.
 
در یکی از جنجال‌برانگیزترین این انتقادات، امیرحسین رستمی، بازیگر سینما در یک برنامه تلویزیونی پرمخاطب گفت: «چقدر بهتر می‌شد یک شهر قرنطینه شود تا این که یک کشور را قرنطینه نکنند.»
 
این اظهارات از سوی سعید نمکی، وزیر بهداشت به عنوان «تشویش اذهان عمومی» و «غرض‌ورزی» توصیف شد و این بازیگر سینما تنها یک روز بعد مجبور به پس گرفتن اظهارات خود و عذرخواهی شد.
 
حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، در پاسخ به انتقادات درباره عدم اجرای طرح قرنطینه‌، گفته است: «در ایران و در هیچ کشور دیگری این کار امکان‌پذیر نیست.»
 
او توضیح دقیقی درباره دلایل عدم امکان قرنطینه نداد ولی برخی مقام‌های دولتی و اجرایی علت این امر را مشکلات اقتصادی اعلام کرده‌اند.
 
در همین زمینه، پیروز حناچی، شهردار تهران روز ۲۵ اسفند ۹۸ در جلسه شورای شهر تهران گفت امکان قرنطینه نداریم، چون «پلن‌های بعدی قرنطینه مثل تامین مایحتاج و جبران خسارت امکان اجرا در کشور ندارد».
+44
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  وزیر کشور و وزارت کشور زیرمجموعه کدوم ارگانه؟ وزارت کشور یا همون وزارت داخله سابق زیرمجموعه شورای عالی امنیت ملی هست. رییس شورای عالی امنیت ملی کیه؟ رییس خامنه اییه. مخالفت شده اما وزارت کشور خودش ابدا قدرت ابراز مخالفت نداره. مخالفت رو رهبر یا همون خامنه ایی به وسیله شورای عالی امنیت ملی اعمال میکنه. و مردم ساده چه زود باور میکنن وزیر کشور مخالفت کرده. حالا چرا این اخبار منتشر میشه؟ تا به من و تو بگن خامنه ایی یه فرد ساده هست که هیچ قدرتی نداره. تو کشور هرچی میشه چه انتخابات چه بنزین چه مذاکره چه فتف چه ورود کالا چه ورود ماشین چه تولید ماشین چه نرخ ارز همه چی تو شورای عالی امنیت ملی دربارش تصمیم میگیرن. شورای عالی امنیت ملی تحت نظر و دستور مستقیم نهاد رهبریه. و اینطوریه که مردم ابله ما گول میخورن. چون نمیدونن
  0
  14
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  من از همان 30 سال پیش عرض کردم ,رئیس جمهور پیشخدمت دم در اتاق رهبرست و سایر وزرا و وکلا , شاگرد آشپز و باغبون و ماشین شور رهبر
  0
  7
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
  نظر شما چیست؟