مشاور روحانی به «آمریکایی‌های عزیز»: یا لغو تحریم یا انتشار مجدد کرونا

تاکنون هیچ کشوری در جهان از «خطر آلودگی ویروسی» به‌عنوان ابزار رسمی برای پیشبرد سیاست‌های خود  استفاده نکرده اسایندیپندنت فارسی :یک روز پس از آنکه حسن روحانی، امریکا را به شیوع مجدد کرونا در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تهدید کرد، حسام‌الدین آشنا نیز در حساب توییتر خود به مردم آمریکا هشدار داد که اگر تحریم‌ها لغو نشوند در آینده آمریکا مجدداً به ویروس کرونا آلوده خواهد شد.
 
آشنا که مشاور روحانی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری است در توییتی به زبان انگلیسی خطاب به آمریکایی‌ها نوشته است: «‌آمریکایی‌های عزیز! اگر با ویروس کرونا به‌صورت جهانی مقابله نکنیم، این ویروس بارها و بارها بازخواهد گشت.»
 
او در ادامه نوشته که «تحریم‌های دولت ترامپ به معنای انتشار مجدد ویروس در ایران است» و انتشار ویروس در ایران هم «به معنای شیوع آن در آمریکا خواهد بود» بنابراین «به ما و خودتان کمک کنید». روز گذشته، حسن روحانی نیز در جلسه هیئت دولت ایران مشابه این سخنان را بر زبان آورد.
 
روحانی به آمریکایی‌ها هشدار داد که ویروس کرونا مرز و کشور نمی‌شناسد و اگر کشوری نتواند با کرونا مقابله کند، این ویروس مجدداً در کشورهای دیگر فراگیر می‌شود: «آمریکایی‌ها هم می‌دانند مسئله کرونا اختصاص به یک کشور خاص ندارد. همه کشورهای جهان تقریباً به هم متصل هستند و اگر در ۱۰ کشور با کرونا مبارزه کنید و یک کشور در این میان مبارزه نکند این دوباره پخش می‌شود و آن کشورها را آلوده می‌کند.»
 
رئیس‌جمهور ایران همچنین گفته بود که آمریکایی‌ها «از این شرایط سخت جهانی هم درس عبرت نگرفتند و نفهمیدند چه‌کار کنند». او گفت که مقام‌های ایالات‌متحده «می‌توانستند از کار غلط خود عذرخواهی کنند» و تحریم‌ها را لغو و یا تعلیق کنند و «کسی هم آن‌ها را ملامت نمی‌کرد که عقب‌نشینی کرده‌اند» ولی آن‌ها این «بهترین فرصت تاریخی» را از دست دادند.
 
جمهوری اسلامی در یک ماه گذشته سیاست مقابله با کرونا در کشور را به لغو تحریم‌های بین‌المللی پیوند زده است. این سیاست تا دیروز بر موضوع تلاش مشترک جهانی و مسائل بشردوستانه متمرکز بود و با سخنان روحانی وارد فاز تهدید شد.
 
موضوع تعلیق تحریم‌‌های اقتصادی برای کمک به مقابله ایران با کرونا در میان سناتورهای آمریکایی نیز طرفدارانی جدی مانند برنی سندرز و الیزابت وارن دارد. 11 سناتور دیگر نیز هفته گذشته نامه‌ای خطاب به وزارت امور خارجه آمریکا و وزارت خزانه‌داری ارسال کردند و خواستار تعلیق موقت تحریم‌های ایران و ونزوئلا در دوره بحران کرونا شدند.
 
در همین رابطه، روز گذشته، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، تعلیق بخشی از تحریم‌های ایران را منتفی ندانسته بود.
 
 وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تأکید دوباره بر اینکه دارو و غذا تحریم نبوده، نیست و نخواهد بود در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال تعدیل تحریم‌های ایران گفت: «ما همه سیاست‌های خود را به‌طور منظم مورد بازبینی قرار داده و برآورد می‌کنیم. پس پاسخ به این پرسش که آیا بازنگری می‌کنیم این است که «البته».
«استراتژی هوشمندانه» یا «قمار نابخردانه»؟
تغییر لحن مقام‌های جمهوری اسلامی و تهدید مستقیم مردم آمریکا می‌تواند نتیجه‌ای معکوس برای تهران داشته باشد و نه‌تنها به تعلیق تحریم‌ها منجر نشود که اجماعی جهانی برای مقابله با «استفاده جمهوری اسلامی از مردم به‌عنوان سپر انسانی» ایجاد کند.
 
حسن روحانی و مشاورانش با همراهی سپاه، یک بار دیگر و در زمان بازگشت کامل تحریم‌های نفتی در اردیبهشت سال گذشته، استراتژی «تهدید متقابل» را آزموده بودند. حسن روحانی در آن زمان گفته بود که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، هیچ کشوری در منطقه نفت نخواهد فروخت.
 
بیان این تهدید و وقوع چندین مورد خرابکاری در خلیج‌فارس و دریای عمان که نفت‌کش‌های بین‌المللی را هدف قرار داده بود، ایالات‌متحده و کشورهای حوزه خلیج‌فارس را به سمت شکل دادن به ائتلافی بین‌المللی برای مقابله با تهدید خطوط انتقال انرژی جهان سوق داد.
 
جمهوری اسلامی، چهار ماه بعد و پس از آنکه خطر ورود نیروهای نظامی بین‌المللی به آبراه جنوبی‌اش را جدی دید، استراتژی تهدید متقابل را رها کرد و گفت که حاضر است پیمانی امنیتی به نام «طرح صلح هرمز» با کشورهای همسایه امضا کند. این ابتکار با استقبال کشورهای همسایه جنوبی ایران مواجه نشد.
 
به نظر می‌رسد استراتژی «تهدید بیولوژیک» که جمهوری اسلامی از روز گذشته در دستور کار قرار داده است، امکان اندکی برای حصول نتیجه دلخواه حاکمان تهران دارد.
 
تاکنون هیچ کشوری در جهان از «خطر آلودگی ویروسی» به‌عنوان ابزار رسمی برای پیشبرد سیاست‌های خود  استفاده نکرده است. حاکمان کشورها حتی زمانی که در نزاع تمام‌عیار با یکدیگر هستند، تلاش می‌کنند چهره‌ای انسان‌دوستانه و صلح‌طلب از خود و کشورشان عرضه کنند. به همین دلیل به نظر می‌رسد، تهدید بیولوژیک جهان و مردم یک کشور با ویروس کرونا، بیش از آنکه «استراتژی هوشمندانه» باشد، «قمار نابخردانه» است.
+11
رأی دهید
-114

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  اینطوری ایران را در معرض خطر حملهء هسته ای قرار دادند این بیشعورهای مامور!
  1
  84
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این فرقه کثیف اسلامی داره به روزهای پایانی نزدیک میشه
  2
  102
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  پس دنیا بداند که این رژیم برای رسیدن به اهداف خود به هیچکسی رحم نمیکند. رژیم صراحتا میگوید در اوایل نکبت خمینی , ما برای رسیدن به هدفمان 700 تماشاچی سینما رکس آبادان را زنده زنده در آتش سوزاندیم و در میدان ژاله هزاران انسان را توسط سربازان مزدور یاسرعرفات کشتیم که شاه را بد نام کنیم و بهدف خود رسیدیم. اینها تا کنون صدها هزار نفر را در اقسانقاط عالم ترور کردن و در زندانهای ایران کشتند پس صد رحمت بروح هیتلر و شمر
  2
  94
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
  ۵۵
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  ای خدا اینها از جون ما ایرانیها مایع میذارن که بتونن بمونن و به دزدی و غارت ادامه بدن !!!! این دیگه کاملا بدون خجالت میگه
  1
  78
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  بی همه چیز ، پوفیوز ، سگ تو روحتون
  1
  84
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  این ملاها روی هر چی قاتل و شیاد و بی شرف و بی ناموسه سفید کردند.
  1
  71
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا

  همه شواهد نشان دهنده دست سپاه و رهبری در درست کردن کرونا است و ضربه زدن به امریکا و انتقام گیری برای کشتن سلیمانی ادمکش میباشد ،،این کار خطرناک و غیر انسانی است،کشتار انسانهای بیگناه که گوسفند و کافر محسوب میشوند ، و استدلال آنها باید کشت تا امام زمان( امام ۱۲ )ظهور بکند ،بهتر است یک بار دیگر وقایع را دنبال بکنید و و همه این اتفاقات به رهبری و سپاه ختم میشود. مرگ بر خامنه‌ای فاسد و ضد بشر
  1
  54
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا

  اون کمکهایه پزشکی را که کشورها به شما داده در اختیار مردم بذارید وفکر لغو بعضی از تحریمها که پولیست از فکرتان بیرون کنید امریکا با این تهدید به نظر من همه آقازاده ها که چه در امریکا و کاناداو هر کشور اروپایی زندگی میکنند را اخراج کنند چون با این تهدیدها معلومه چه فکری توی مغز کوچک این چلمکها است راست میگه این بابا برای مبارزه با ویروس کرونا لغوهمه روادید به ایران تا خیال امریکا راحت شه وهر کسی بخواهد به ایران به هر بهانه بره دیگه بر نگرداننش.
  1
  48
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا

  اون سناتورها که اعتراض دارند اگه بچه هایشان در عراق و جاهایه دیگه با بمبهایه کناره جاده ای ایران کشته میشدند همین فکر را داشتند امروز معلومه که نه،حکومت این روباه صفتان جز دروغ ریاکاری نیست، از یک طرف دست بدامان ملت امریکا و لابیها در بین سناتورها واز یک طرف مشغول ساخت موشکها یه دور برد به اسم فرستادن ماهواره آخه شما را چه به ماهواره تویه این مملکتداری با این همه ثروت چه غلتی کردید تا حالا همه را خرج کشورهایی مثل سوریه که در زمان شاه دست بوس شاه بودند والان دست بوس شما به اسم اسلام جامعه جهانی همه تحرکات شما را زیر نظر دارد ومصمم هستند تا شما هر اشتباهی کنید در پرونده قطورتان اضافه کنند.
  0
  41
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  این احمق حرف مفت و پرت پلا تلاوت کرده . بیماری های خطرناکی چون ابولا و ایدز و غیره رو غربی ها در این چند ساله اخیر مهار و کنترل کردند و هر روزی که از تاخت و تاز کرونا بگذره غرب و دولت های مردمی اونها برای سلامتی مردمشون این بیماری رو بیشتر شناخته و نزدیکتر به کنترل و اداره اون خواهند شد و به زودی این هیولای کرونا به مانند یه سرما خوردگی در دنیا تبدیل خواهند شد و همه ساکنان زمین به اون عادت خواهند کرد همچنان که به بقیه بیماری های اینچنینی دنیا عادت و کنترل کرده . کرونا فقط جدیده ولی به زودی از پسش بر میاند . این مردک هم حرف دوزاری و فرومایه ایی زده مثل بقیه چیز خلای بیت رهبری و جمهوری اسلامی که دشمن زندگی و آزادی مردم کره زمین هستند . فعلا این شوت علی برن لنگ بندازند تا دور بعدی.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  من فکر کردم تحریم‌ها اثری نداشته و نداره!!! زرشک. دیگه داره به معجون قهوه ای خوردن رسیدن،
  0
  18
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  از کجا معلوم که ویروس کرونا را در ابتدا خود ایران تولید و توسط طلبه های چینی وارد ووهان چین نکرده باشه؟؟
  0
  22
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این اراذل و اوباش منتظر ظهور یک قورباغه از ته چاه واقعا مخ باخته هستند و دارند دست خودشان را میکنند که در انتشار کرونا دخیل بوده اند. اگر این موضوع ثابت شود تمام کشورها به سر ایران می ریزند
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  فرانسه در زمانهای قدیم برای جلوگیری از سا'یوع جزام ،بیمران را به جزایر دویر افتاده منتقل میکرد اجازه به انها نمیداد با انسانهای سالم هیچگونه تماسی داشته باشند.این اخوند جماعت هم با این تحدید که دور ایران دیوار بکشند یا جامعه جهانی را مجبور میکنند که مناطق مهم ایران را(مثل عراق و لیبی کنونی) اشغال نظامی کنند و ایرانی های این مناطق را مجبور به ترک مناطق کنند. انتقال هدفمند ویروس به کشورهای همسایه اتهام دیگری است ایران در اینده با ان روبرو خواهد شد و ایران را مجبور به پرداخت غرامت میکنند که این حرف افراد رده بالای حکومت فعلی ایران هم مدرکی جدی در دادگاههای بین الملی خواهد شد که ایران را متحم به حمله بیوتروریسم به کشورهای همسایه و ضربه اقتصادی به کل جهان خواهند کرد و نتیجه ان نابودی ایران خواهد بود.اخوندجماعت و همدستانشان قصد نابودی ایران را دارند.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  اینها که همین چند روز پیش محموله کمکی به مردم صتضعف امریکا خواستند بفرستند و سفات سویس قبول نکرد، اینها که میگن دنیا داره ازشون میخواهد در مدیرید جهانی به انها کمک کنند و در مدیریت کرنا براشون کلاس تقویتی بگذارند، مگر همین روحانی نگفته تحریمها شکست خورده،و تحریمها هیچ تاثیری بر روی انها نگذاشته و نخواهد گذاشت ،پس این عجز ناله و التماس برای چی است،چرا نمیگن امام زمان بره زبان امریکایها رها ببنده یا مجبورشون کنه تحریمها را بردارند ،حسن و حسین و علی و سایر باند مردارشون چرا امریکایها را به سوسک سیاه تبدیل نمیکنند.رمالها و فالگیرهای بیت رهبری و مشاور رییس جمهوری چرا دعای زبان بند برای روحانی و کسانیکه به عجز زاری و التماس به امریکا افتادند برای پیشبرد التماسهای انهابراشون نمینوسند؟این اخوند جماعت نه تنها خودشون که مملکت و ملت ایران و مسلک پست و منحرف مردار پرستشان بکلی بی ابرو و اعتبار کردند و نشان دادند نه خدای انها نه مسلک انها و نه مردارهای انها به لعنت خدا میارزد.
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳
  نظر شما چیست؟