شرکت خانوادگی که کیت ویروس کرونا به آمریکا ارسال کرد را بشناسید

سایت رویداد 24 : میثم سعادت
درحالی که وزارت بهداشت ایران اعلام کرده به علت کمبود کیت نمی‌توانیم از همه تست ویروس کرونا بگیریم، شرکت ایرانی به نام «کیان ژن آزما» بسته‌هایی حاوی کیت، مواد ضد عفونی، گان و ... برای ارسال به آمریکا آماده کرده است. سوال مهم این بود که این شرکت متعلق به چه کسانی است و سابقه آنها چیست. گزارش رویداد۲۴ را بخوانید تا با آنها آشنا شوید.
 
چند روز پیش خبر رسید که افراد‌ها و نهاد‌هایی در ایران قصد داشتند کمک‌ها خود را به مردم آمریکا بفرستد تا در بحران شیوع ویروس کرونا به آنان کمک کنند. مصطفی میرسلیم نماینده منتخب مجلس هم این مسئله را تایید کرد و در توییتی نوشت «با مردم مستضعف آمریکا که در اثر بحران کرونا دچار مشکل شده‌اند، همدردی می‌کنیم.»
 
ابتدا به نظر می‌رسید طرح این مسائل شوخی است. برخی کاربران در توییتر خطاب به حزب موتلفه نوشتند «مگر شما چقدر پول دارید که مردم آمریکا برایتان مستضعف هستند!»
 
عده‌ای دیگر گفتند طرح این مسئله صرفا قدرت‌نمایی برای نشان دادن بی‌اثر بودن تحریم‌های آمریکا بوده است، اما حالا تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد نهادهایی در ایران کیت‌های تشخیص بیماری کرونا را به سفارت سوئیس در تهران تحویل داده‌اند تا به مردم آمریکا هدیه داده شود. گفته می‌شود سفارت سوئیس از پذیرش این هدایا امنتاع کرده و آنها را نپذیرفته است.
 
آنطور که تسنیم خبر داده محموله‌های بهداشتی درمانی شامل ماسک، گان، محلول‌های ضد عفونی کننده،کیت تشخیص ویروس کرونا و دستگاه اتوماتیک گندزدایی و دیگر ملزومات لازم به منظور مقابله با ویروس کرونا به همت دانشجویان جهادی بسیج دانشجویی کشور تهیه شده و برای کمک به مردم این کشور به دفتر حافظ منافع آمریکا در سفارت سوئیس ارسال شده بود.
 
دانشگاه بقیه الله درباره ارسال کیت‌ها توضیح داد که «میزان تولید کیت‌های تشخیص کرونا در ایران بیش از حد نیاز بوده و با توجه به اینکه بحران شیوع ویروس کرونا در همه کشور‌ها به‌ویژه آمریکا به شدت مشهود است و وضعیت آن کشور از لحاظ تشخیص ویروس کرونا نیز چندان مناسب نیست، دانشگاه بقیه الله پیشنهاد داد کیت‌های مازاد که در ایران وجود داشته و برای آزمایشگاه‌ها ضرورت ندارد به کشور‌های نیازمند از جمله آمریکا اهدا شود.»
 
با اینکه گفته می‌شود بیمارستان بقیه الله مخصوص بیماراران کرونایی است و مدیران آن نیز گفته‌اند تست کرونا بیش از حد نیاز تولید کرده‌اند، اما مشاهدات میدانی خبرنگار رویداد۲۴ از بیمارستان بقیه الله نشان می‌دهد بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان برای گرفت تست به چند بیمارستان دیگر عرفان یا مسیح دانشوری یا آزمایشگاه کیوان معرفی می‌شوند!
 
شیوه ارسال این بسته‌ها هم البته نامشخص بود و سوئیس هم در فضای کنونی تحریم‌ها و بحران ویروس کرونا قبول نکرد انتقال این بار را بر عهده بگیرد. اما فارغ از این موضوع سوالی که برای همه مطرح شد، این بود که شرکتی که این ملزومات را آماده کرده، متعلق به چه کسی است که اینگونه در این شرایط برای خود تبلیغ می‌کند و خبرگزاری‌های بزرگ اصولگرا نیز آن را پوشش می‌دهند.
آنطور که در تصاویر رسانه‌های ایران مشخص است، شرکتی که این کیت‌ها را تولید کرده، یک شرکت ایرانی به نام کیان ژن آزما است که چهره‌های خانوادگی در آن حضور دارند.
شرکت کیان ژن آزما یک شرکت دانش بنیان به شمار می‌رود که قبل از تولید کیت‌های تشخیص ویروس کرونا و اهدای آن به مردم آمریکا فعالیت چندانی نداشته اما حالا از این فرصت استفاده کرده و نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته است.
 
شرکت کیان ژن آزما، شرکتی به مدیرعاملی روح الله درستکار ساری است و افرادی مثل بهزاد خوانساری نژاد و محمد جواد عمو اکبری نیز در هیات مدیره آن حضور دارند. اکثر اعضای هیات مدیره این شرکت پسوند «ساری» دارند و از اهالی روستای «سار» هستند.
محمد جواد عمو اکبری و روح الله درستکار ساری شرکت مشابه دیگری هم دارند به نام کیان ژن باران. در آن شرکت همان ترکیب حضور دارند و سمت‌ها عوض شده‌اند؛ روح الله درست کارساری در این یکی شرکت رییس هیات مدیره است و عمواکبری ساری مدیرعامل!
 
محمدجواد عمواکبری یکی از فعالان اصولگرای دانشگاه آزاد به شمار می‌رفت که ظاهرا در رشته زیست شناسی میکروبیولوژی تحصیل کرده است. زمانی که حسن روحانی، مخالفان برجام را بی‌سواد قلمداد کرده بود، جمعی از دانشجویان در نامه‌ای به او انتقاد کرده بودند و نام محمد جواد عمویی اکبری در این بیانیه به چشم می‌خورد؛ بیانیه‌ای که افرادی مثل زهرا طباخی نیز آن را امضا کرده بودند.
عمواکبری در این نامه خود را لیسانس زیست شناسی دانشگاه آزاد معرفی کرده است. او سال ۹۳ عضو هیات موسس تشکل دانشجویی گروه سیاسی فرزندان روح الله (ره) در دانشگاه آزاد هم بوده است.
 
بهزاد خوانساری نژاد رئیس هیئت مدیره شرکت کیان ژن آزما عضو دیگر این شرکت است که در حال حاضر رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی اراک است.
روح الله درستکار ساری مهمترین چهره شرکت کیان ژن آزما یعنی روح الله درستکار ساری مدیر بخش ویروس شناسی دانشگاه بقیه الله است. این دانشگاه وابسته به سپاه است. جستجوی نام درستکار ساری نتایج جالبی به دست می‌دهد؛ بخشی از این نتایج مربوط به تحقیقاتی است که او در زمینه ویروس داشته است. اما بخش مهمتر مصاحبه‌ای است که خبرگزاری فارس در نیمه بهمن با او داشته است.

۱۶ بهمن که هنوز ویروس کرونا در ایران شایع نشده بود، افرادی که از شیوع این ویروس سخن می‌گفتند، بازداشت یا احضار می‌شدند، با این حال در همین تاریخ خبرگزاری فارس مصاحبه‌ای با روح الله درستکار ساری داشته که در آن نظرات علمی خود درباره ویروس کرونا را توضیح داده است.
 
درستکار ساری در آن مصاحبه به نمایندگی از طرف همه همکارانش در بخش ویروس شناسی دانشگاه بقیه الله گفته بود: «جای هیچگونه نگرانی نیست و در بدترین وضعیت ممکن بیمارانی که مشکلات زمینه‌ای حاد نداشته باشند در صورت ابتلا به ویروس کرونا به احتمال زیاد بهبود پیدا می‌کنند.»
 
او همچنین گفته «این بیماری [ویروس کرونا] کشنده نیست و صرفا فرد را درگیر می‌کند. یعنی اگر بیماری زمینه‌ای وجود نداشته باشد بعد از مدتی با خروج ویروس از بدن بهبودی حاصل می‌شود.»
 
در بخش دیگر مصاحبه او گفته تمایلی نداشته درباره ویروس کرونا صحبت کند، زیرا به فضای ملتهب رسانه‌ای! دامن می‌زند.» مقصود درستکار این بوده که این ویروس تنها محصول التهاب و هیجان‌های رسانه‌ای است.
 
فارغ از اینکه تنها گذشت چند روز نشان داد که اینها نظرات بی‌پایه افرادی است که به نام شرکت‌های دانش بنیان، از حمایت‌های بسیار برخوردارند، نکته مهم دیگر این است که احتمالا با همین نوع استدلال، در همان زمان پرستاران و روزنامه‌نگارانی که از شیوع یک ویروس جدید در ایران سخن می‌گفتند بازداشت می‌شدند و البته یک به یک به گناهشان اعتراف می‌کردند که در دام تبلیغات دشمن افتاده‌اند!!
 
درست در تاریخ اول فروردین ماه مقاله‌ای از روح الله درستکار ساری درباره ویروس کرونا منتشر شده که این استاد ویروس شناس نظر خود درباره کرونا را اینگونه در آن شرح می‌دهد: «با توجه به منشا پدید آمدن بیماری کووید۱۹، به نظر می‌رسد توصیه‌های تغذیه‌ای و بهداشتی دین مبین اسلام بویژه غذای حلال و رعایت بهداشت را بیش از پیش بایستی مورد توجه قرار داد و برای شناساندن آن به سراسر دنیا تلاش کرد.»
+15
رأی دهید
-97

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  این دروغ یا شوخی نیست آمریکا به اخوند‌ها دستور داد این کیت‌ها رو هرچه دارند به آمریکا بفرستن و حتا مواد ضد عفونی خوب ارباب اخوند هرچی بهش بگه باید انجام بده چون بچه‌هاشون اونجا زندگی می‌کنن خودشون قراره بعد از اینکه ایران انقلاب کردیم و آخوند باید ریش رو بزنه کت و شلوار ببپوشه خوب کجا بره با اون همه پول دزدی آمریکا اسمشون رو عوض می‌کنن یه پاسپورت آمریکای میگیرن مردم ایران مردن که مردن بچه آخوند مهم هست نه مردم ، باور کنین خیلی نزدیک هست که این انقلاب شروع بشه ما چیزی نداریم از دست بدیم مرگ شرف داره به این زندگی ما
  4
  42
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این ها بعلت تبلیغات گمراه کننده ی رادیو تلویزیون اخوندی در اوهام به سر می برند
  1
  42
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
  ۴۰
  2zdO3rghat - آرلون، بلژیک

  کاش همون اندازه که به غذای حلال اهمیت میدن به پول حلال هم اهمیت میدادن
  1
  49
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  شیعیان عزیز به خود ببالید و افتخار کنید که رهبری دارید به اذن الهی.
  86
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  این مرتیکه سپاهی حتما بصورت سهمیه ائی بدون کنکور وارد دانشگاه شده و این شرکت داروئی یکی از هزاران موسسه مربوط بسپاه هست.این بیسواد بیشعور که اعتقاد دارد این ویروس کشته نمیدهد در مقابل این همه تلفات کرونا در جهانچه جوابی دارد؟تجویز این اشغال (بهداشت دین مبین اسلام و غذای حلال است). اون کاغذ پاره لیسانست را بنداز تو مستراح سیفون بکش
  2
  44
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
  ۴۰
  Raphaels Tromped - مونیخ ، آلمان

  شرکت خانوادگی که کیت ویروس کرونا به آمریکا ارسال کرد را بشناسید.گفته می‌شود سفارت سوئیس از پذیرش این هدایا امنتاع کرده و آنها را نپذیرفته است...خاک قبر حسین و رضا و هرچه خوک زاده است تو سر ملت بیمصرف ایران.مردم مستضعف امریکا انهم در مملکتی که تاجر چینی کفش به دبستان فلان منطقه محروم در لرستان هدیه میکنه یا مردم سیل زده سیستان بلوچستان قبل از سیل هم در کپر زندگی میکردند و زلزله زدگان کردستان هنوز در چادر زندگی میکنند و خیبانهای اکثر شهرها پر از بچه های کار و که در سطلهای زباله دنبال لقمه ای نان میگردند،ولی اقایان نگران مردم مستضعف امریکا هستند، عزه و لبنان و عراق و برکینا فاسو .سمالی ،پاکستان، افغانستان هند ،چاوز و ننه چاوی و کوبا و سرخپوستان کانادا و سیاه پوستان امازون کم بودند حالا ملت مستضعف امریکا اضافه شد، خب اگر راست می<گید چرا ملاه کش اعظم و حسن بنفش هر روز گریه و زارتی و التماس میکنند که امریکا کمی تحریمها را کم کنه کجه اینها بتونند نفس بکشند!مگر نمیگین تحریمها باعث کمبود لوازم پزشکی است، اگر کم است پس از کجا میارید که صادر میکنید به مردسم مستضعف امریکا
  3
  31
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  شماها چه گیجهایی هستید فکر کردی کیت کرونا چی هست؟ بیماری که درمانش هنوز پیدا نشده توی اون بسته بندی یه ماسک و دستکش چینی هست با یه مقدار الکل و پنبه. تازه مدل سوپرش رو حاج تبریزیان قراره بده بیرون با بسته بندی بنفش هستش و پنبه اضافی
  8
  32
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  " دقت" کیت تشخیص مهم است، وگرنه کیت ساختم کیت ساختم ملاک نیست . خیلی از کیتهای تشخیص عفونت ویروس رو نمی تونن تشخیص بدهند ،مثلا اسپانیا کیتهای چینی رو برگردانده، این کیتها دقتشون نزدیک صددرصد نبود ولذا بدتر شدیعنی یه عده که ویروس مثبت بود نتیجه آزمایش منفی آمد.الان همین مشکل توی اخبارامریکا هم هست کیت دقیق نبوده بیمار دریه ازمایشگاه مثبت در دیگری منفی .
  1
  21
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  شما هر قسمت کشور و هر جای کشور رو نگاه کنید فساد و ریشه های فاسد سپاه در آنجا هستند و همه چیز رو به گند کشیدن البته با زور و رانت اصولگرایی. شما باید به حجم مبادلات و زدوبندهای این شرکتهای هرمی و زنجیره ای هم توجه کنید که در حالی که سمت های دولتی دارند شرکتهای خصوصی راه میاندازند و با رشوه دادن و رانت سپاه و اصولگرایی مراکز درمانی رو مجبور میکنند اجناس اینا رو بخرند و در قاچاق کالاها هم با سپاه هم کیسه هستند چون هم فرودگاه هم بندر هم مرز دستشونه. شما دقت کنید تمام مرزهایی که دست سپاه هستش آمار درگیری و کشف قاچاق تقریبا هیچ هستش و سپاه با فشار و ایجاد آدم ربایی های ساختگی توسط عناصر مرتبط با خودش دست ارتش و نیروی انتظامی رو از مرزهای مهم قاچاق رو کوتاه کرده و دست خودش گرفته.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
  نظر شما چیست؟