ظریف در واکنش به ترامپ: ایران آغازگر جنگ را ادب خواهد کرد

دویچه وله :وزیر امور خارجه ایران در توییتی به هشدار ترامپ به ایران درباره حمله به نظامیان آمریکا واکنش نشان داد. دیگر مقامات نظامی ایران هم با "نمایشی" خواندن تحرکات آمریکا در عراق از "پاسخ کوبنده" در صورت "کوچکترین خطا" گفته‌اند.
 
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به "هشدار" و اظهارات تازه‌ی دونالد ترامپ علیه ایران، در صفحه خود در توییتر نوشت: «دوباره توسط آتش‌افروزان همیشگی جنگ، گمراه نشو. ایران دوستانی دارد: کسی نمی‌تواند میلیون‌ها "حلقه نیابتی" داشته باشد. برعکسِ آمریکا که مخفیانه دروغ می‌گوید، فریب می‌دهد و ترور می‌کند. ایران فقط، آشکارا، از خودش دفاع می‌کند. ایران آغازگر هیچ جنگی نیست، اما آن‌ها را که به این کار دست می‌زنند ادب خواهد کرد.» وزیر امور خارجه ایران با این نوشته به توییت روز گذشته شامگاه چهارشنبه (۱۳ فروردین/اول آوریل) رئیس جمهور آمریکا پاسخ داده که نوشته بود: «بنا بر اطلاعاتی که به آن باور داریم، جمهوری اسلامی و عواملی نیابتی این کشور در عراق در حال برنامه‌ریزی حمله‌ای مخفیانه به نیروی‌ها یا منافع آمریکا هستند.» دونالد ترامپ به ایران هشدار داده بود که در صورت "رخ دادن چنین اتفاقی بهایی بسیار سنگین" پرداخت خواهد کرد.
 
او شامگاه چهارشنبه، در نشستی خبری در کاخ سفید نیز به وجود "اطلاعاتی بسیار موثق" درباره برنامه‌ریزی حمله به نیروهای آمریکایی در عراق توسط گروه‌های مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی اشاره کرد و و افزود: «به آنها می‌گوییم، این کار را نکنید». بنا بر سخنان ترامپ نیروهای ارتش آمریکا در عراق دست به تدابیر و اقدامات احتیاطی زده و دولت عراق نیز در جریان این تهدید قرار گرفته است.
نقل و انتقالات نیروهای آمریکایی در خاک عراق
آمریکا در چند روز گذشته از خروج نیروهای نظامی این کشور از چند پایگاه نظامی در عراق و استقرار آنان در پایگاه‌ عین‌الاسد و پایگاه های دیگر این کشور در نزدیک اربیل در منطقه خودمختار کردستان عراق خبر داده است. خبرگزاری فرانسه  نیز روز سه‌شنبه (۱۲فروردین/۳۱ مارس) گزارشی در باره استقرار سامانه پدافند هوایی پاتریوت در عراق منتشر کرده بود. استقرار پدافند پاتریوت در این پایگاه و در یک نقطه دیگر از خاک عراق برای مقابله با حملات موشکی جمهوری اسلامی ایران و شبه‌نظامیان شیعه متحد ایران در عراق صورت می‌گیرد. نیویورک تایمز نیز روز سه شنبه در گزارشی از دستور پنتاگون برای آمادگی عملیاتی نیروهای آمریکایی علیه گردان‌های کتائب حزب‌الله و حشدالشعبی در عراق نوشته بود.
واکنش وزارت امور خارجه و تهدید سپاه به "پاسخ‌های ویرانگر"
پیش از هشدارهای ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، روز سه شنبه (۱۲ فروردین/۳۱ مارس) در بیانیه‌ای نسبت به "کوچک‌ترین خطای دشمنان شرور و ماجراجو در هر نقطه‌ای، علیه جمهوری اسلامی ایران" هشدار داده بود. سپاه پاسداران در این بیانیه از "پاسخ های ویرانگر جبهه انقلاب اسلامی" سخن گفته که حتی "فرصت ابراز پشیمانی" را نیز به آنان نخواهد داد. 
 
یک روز پس از این بیانیه، در روز چهارشنبه (۱۳ فروردین/یک آوریل) هم سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به "تحرکات نظامی آمریکا در عراق" واکنش نشان داد و گفت که این "تحرکات" به خواست دولت و مردم عراق صورت نگرفته است و می‌تواند به بی‌ثباتی و شرایط فاجعه‌بار در منطقه منجر شود. 
تحرکات "نمایشی" آمریکا در عراق، پاسخ "کوبنده" در صورت خطا
از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری‌های ایران، همزمان با انتشار خبرهایی از تحرکات تازه آمریکا در منطقه و هشدار تازه ترامپ به ایران، سرتیپ احمدرضا پوردستان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش ایران گفته است: «مطالعه و رصدکلی منطقه نشان می‌دهد که شرایط آمریکا برای ایجاد یک جبهه جدید مناسب نیست.» پوردستان با اشاره به "مشکلات فراوان آمریکایی‌ها در میان نیروهای مسلح خود و در داخل کشورشان" به دلیل رویارویی با بحران کرونا، تحرکات آمریکا در عراق را "نمایشی" و نتیجه‌ی "حرکت‌های مردمی و فشارهای جبهه مقاومت به نیروهای آمریکایی در عراق"، می‌داند.
 
امیر پوردستان می‌گوید: «آمریکایی ها با این حرکت می خواهند، جلوی حملات بعدی نیروی های مردمی عراق را بگیرند». رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش ایران همزمان هشدار داده است: «اگر آمریکایی ها در عراق دست از پاخطا کنند، پاسخ به آنها منحصر به جغرافیای عراق نخواهد شد و هر جا که منافع آمریکایی ها باشد ممکن است هدف قرار بگیرد.» او پاسخ "نیروهای مسلح و جبهه مقاومت" را در صورت اقدامی از سوی آمریکا، "کوبنده و پشیمان کننده" توصیف کرده است.
"نظامیان آمریکایی می‌دانند به نفع آنها نیست که اقدامی بکنند"
سرلشکر یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در جمهوری اسلامی هم با اشاره به "ادامه حضور نامشروع و غیرقانونی آمریکا در عراق" در یادداشتی تحلیلی که خبرگزاری‌های ایران آن را منتشر کرده اند، از "مشکلات اقتصادی و سیاسی درون آمریکا و انتخابات پیش رو در این کشور" و نیز از "افول قدرت سیاسی و نظامی آمریکا در جهان و منطقه غرب آسیا" سخن گفته و افزوده است: «نظامیان آمریکایی می‌دانند به نفع آنها نیست که اقدامی بکنند.»
 
پارلمان عراق با صدور قطعنامه‌ای بحث‌انگیز در دی‌ماه، رای به خروج نیروهای خارجی از این کشور داد. این قطعنامه در درجه نخست متوجه پنج‌هزار سرباز آمریکایی مستقر در عراق است.
 
صفوی "ادامه حضور این نظامیان بعد از این مصوبه" را  "نماد نقض حاکمیت ملی عراق" می‌داند و می‌نویسد: «اگر دولت و حاکمیت آمریکا پایبند قوانین و معاهدات بین‌الملل نیست، باید تبعات حضور غیرقانونی و اشغال خاک عراق را بپذیرند و دفاع مشروع و قانونی مردم، دولت و ارتش عراق در برابر شرارت‌ها و ماجراجویی‌های آمریکا اجتناب‌ناپذیر است.»
 
او در ادامه به " سیاستمداران و ارتش آمریکا " توصیه کرده است، "قبل از هر اقدامی به مسئولیت و تبعات اقدامات تحریک‌آمیز خود بیاندیشند."
آمادگی برای معامله
در حالی که در سطح کلامی هشدارها و تهدیدها از هر دو طرف ادامه دارد، رئیس جمهوری آمریکا در تازه‌ترین نشست خبری خود در اینباره، از آمادگی ایالات متحده برای "معامله" با ایران سخن گفته است. او در پاسخ به امکان رفع یا کاهش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تأکید کرده است، اگر چرخشی در رویکرد رهبری ایران نمایان شود، آمریکا نیز آماده است.
 
ترامپ ضمن اشاره به مشکلات متعدد ایران به ویژه در زمینه اقتصادی گفت: «من واقعا بر این باورم که آنها [مقامات ایران] خواهان معامله هستند، ولی نمی‌دانند چگونه شروع کنند. شروط ما هم بسیار ساده است: چشم‌پوشی از سلاح‌هسته‌ای».
 
آمریکا می‌کوشد با سیاست "فشار حداکثر" جمهوری اسلامی را به نرمش وادارد و در این راستا دست به اقدامات تحریمی وسیعی زده است.
+13
رأی دهید
-110

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  برو عمو
  4
  66
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  ظریف اون دهنت رو ببند . فقط بگو رفتی آمریکا ۴۰ سال موندی چکار کردی؟
  3
  49
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ای بی ادب!!!
  3
  35
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
  ۴۷
  Rayanco - تهران، ایران

  ببخشید اسمال آقا.شب بود سیبیلاتونو ندیدیم...تو را به خدا شما کسی را ادب نکن..دیدیدم چطور برای تلافی مرگ قاسم سلیمانی هواپیمای خودی را زدید..تو را به خدا تلافی نکنید...
  4
  48
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان

  از تو سوراخ پیام میده
  4
  39
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ( ادب کردم، ادب کردی، ادب کرد - کرونا بگیری ظریفِ نامرد - یکی رهبر شده، دستش چلاق است - یکی از بسکه خورده گشته دلدرد ) از دوبیتی های دیوان بند تنبان!
  4
  22
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  فقط باید قدرت اتمی باشی در مقابل یه قدرت اتمی . شما که بمب اتم ندارین خیلی خیلی باشین در حد ترکیه . حتی پاکستان از شما جلوتره چون بمب اتم داره
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  برو عمو با این ... مالیت. چنون ترامپ و کشورهای غربی حتی دوستتون روسیه ظریف و اهل بیت را ادب کنن که نگو.
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  کرکری های تو خالی. باشه ولی نگفتی چطوری؟ از "ما" خودتون مایه میگذاری و بچه هاتو میفرستی جنگ؟ یا بازم از "ما" ملت ایران اعتبار میگیری؟ شاید هم ما را بدبخت و لخت تر میکنی و پولمون را میفرستی برای مزدورهای پکی, افغانی, لبنانی, سوری و عراقیتون تا به نیابت از ملت بدبخت و نگون بخت ایران بجنگدند.
  3
  19
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
  ۴۲
  Salabat - تهران، ایران
  سیاست خارجی رژیم ایران؛ درحالی که تروریستهای ایرانی در لباس سفیر و دیپلماتیک (با هدایت ماله کش اعظم) در حال ترور مخالفان خارج از کشور هستند (همچون مسعود مولوی و سعید کریمیان - مدیر شبکه جم تی وی )؛ ممجواد پینوکیو با کمال وقاحت آمریکایی ها و اروپایی ها رو تهدید میکند! تف بر فرقه تبهکار و رهبر نابخردشان!
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  نظر شما چیست؟