روحانی در مورد شرایط کرونایی: «موقع خوبی برای عذرخواهی آمریکا بود»

رادیو فردا :حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که دولتش مدتی است دست به تلاشی هرروزه برای برچیده شدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی با استدلال شرایط حساس شیوع ویروس کرونا زده، صبح روز ۱۳ فروردین گفت که «الان موقع خوبی بود که آمریکا از کار غلط خود عذرخواهی کند.»
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، او که در جلسه هیئت دولت سخن می‌گفت تحریم‌های آمریکا را «اشتباه» دانست و با اشاره به شیوع کرونا گفت: «این یک فرصت تاریخی برای آمریکا بود که از این کار اشتباه خود عذرخواهی کند.»
 
ایالات متحده خواستار رفع تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه اسرائیل و دیگر هم‌پیمانان خود در منطقه است و دست کشیدن از این تهدیدها را شرطی برای برچیده شدن تحریم علیه جمهوری اسلامی قرار داده است.
 
مقامات آمریکایی بارها خواستار مذاکره با ایران در این مورد شده‌اند، اما رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره با طرف آمریکایی را ممنوع اعلام کرده و مقامات ایرانی هم تعهد کرده‌اند هیچ تغییری در سیاست منطقه‌ای خود ندهند.
 
در همین اثنا به گفته مرکز آمار ایران، ازجمله به خاطر فشار تحریم‌ها، مردم ایران ناچار به تحمل تورمی ۴۰ درصدی شده‌اند و حسن روحانی هم دی‌‌ماه امسال اعلام کرد درآمد و اعتبارات از دست رفته ایران به دلیل تحریم‌ها در سه سال اخیر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار بوده است.
 
حسن روحانی در ادامه سخنان روز چهارشنبه خود در مورد وضعیت شیوع کرونا در ایران و جهان گفت: «متأسفانه آمریکایی‌ها در این شرایط حاد و سخت جهانی هم درس عبرت نگرفتند، چرا که الان موقع خوبی بود از کار غلط خود عذرخواهی کنند و بهترین فرصت تاریخی بود که برای یک بار هم شده بگویند ما ضد ملت ایران نیستیم.» مقامات آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند که مقصر فشار بر اقتصاد ایران را خود حکومت جمهوری اسلامی می‌دانند و مایک پومپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا هم روز سه‌شنبه بار دیگر تاکید کرد که تجهیزات بشردوستانه و پزشکی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف هستند.
 
او در عین حال احتمال بررسی کاهش تحریم‌های ایران برای مبارزه با ویروس کرونا را رد نکرد.
 
مقام‌های ایرانی پیشنهاد کمک از سوی آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا در ایران را رد کرده‌اند و همزمان وزارت خارجه ایران کارزاری را برای رفع تحریم‌ها در شرایط کرونایی دنبال کرده است.
 
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه با اشاره به درخواست محمدجواد ظریف، وزیر خارحه ایران، برای رفع تحریم در دوران بحران کرونا گفت حکومت ایران می‌تواند برای مقابله با کرونا از «میلیاردها دلار» موجود در صندوق‌های وابسته به رهبر جمهوری اسلامی استفاده کند.
 
او در پیامی توئیتری نوشت: «دولت ایران باید از دروغ‌گویی و دزدی دست بردارد.»
روحانی: خودمان را اسیر تجربیات دیگران نکردیم
رئیس‌ جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان امروز خود در جلسه هیئت دولت با اشاره به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که در سطح جهان در حال اجراست گفت: «ما تلاش کردیم از تجربه همه استفاده کنیم ولی خودمان را اسیر تجربیات دیگران نکردیم.»
 
او شیوه مقابله با کرونا در چین که نتایج خوبی از آن به‌دست آمده را قابل اجرا در ایران ندانست و از شیوه کشورهای غربی در مقابله با کرونا نیز انتقاد کرد.
 
دولت حسن روحانی از سوی شمار بسیاری از نمایندگان مجلس ایران و دیگر مسئولان هدف انتقاد قرار دارد که چرا هیچ گاه اقدام به قرنطینه کانون اصلی کرونا در ایران یعنی شهر قم نکرد.
 
آقای روحانی در ادامه سخنان امروز خود گفت: «دیروز تصمیماتی گرفتیم که شاید کار را کمی سخت‌تر کند و هر کس مبتلا شد باید به خود او و خانواده‌اش و محل کارش اطلاع داده شود و اگر کسی تخلف کند مشمول مجازات قانونی می‌شود. همه اینها برای این است که ما از این مرحله هم به خوبی عبور کنیم.»
+7
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  مگر وزیر بهداشت شما نگفت. از اروپا زنگ می‌‌زنند. و می‌‌پرسند. شما چگونه بر کرونا پیروز شدید؟ فرصت از این بهتر .چرا عذر خواهی‌؟ آمریکا هم مشگل بزرگ با کرونا درد. یک پیام بفرست و بگو. ببین ترامپ. ما حاضریم کمک کنیم. ۲۰۰ میلیون امریکاهی را بفرست حرم لیس بزنند. دم مرز هم همه راهیان راه حسین را جمع کن. در یک دست پنبه در یک دست روغن بنفشه . هی‌ روغن به مقعد امت آمریکا. خودت هم سوره جن بخوان.فکر کن، چقدر روغن مصرف میشود، لیتری ۱۰ دلار. پولی‌ میشود.
  1
  33
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  فقط برو بمیر .تنها کسی که به مردم عذر خواهی بدهکاره خمینی ملعون و دارو دسته اش است. برو بمیر آشقال عوضی
  1
  37
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  له له میزنند تا بعلت کرونا دلار بگیرند و برای حشدالشعبی و دیگر مفتخوران بفرستند
  0
  36
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  خود تو باندازه 40 سال بملت عذرخواهی بدهکاری .
  1
  33
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان

  حسن اخوند دچار اون تک سلولی شده که در اون قسمتی که عمامه دورش میبنده. به التماس و عجز زاری افتادن ، میگن امریکا بیاد ا اونها معذرت خواهی کنه و کلی غرامت هم بده که به حسن خرص الله و حشر الوحشیهای عراق برای کشتن زن و بچه ملت بده.
  1
  23
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دم شما گرم . فقط این صحنه را تصور میکردم مردم از خنده که اخوندک یک دست پنبه و در دست دیگ روغن بنفشه افتادند دنبال امریکایها
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  متاع مصرفی این بابا رو خریدارم
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  زندگی گذرا است ولی نام تو اشغال به عنوان یکی از ماله کشان دین عرعری و ویروسهایش ملایان عرعر در تاریخ خواهد ماند فریدون روحانی شده با این قیافه ی تهوع اور و عمامه که نشان کامل تجلیل از اجداد عرعر که متجاوز به ایران ما بودند.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۲
  نظر شما چیست؟