حمله تند اسفندیار منفرد زاده به بنیامین بهادری : شرم کنید،رواست که شما را سارق بنامم

استاد اسفندیار منفردزاده؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کننده پیشکسوت ایران به اجرای ترانه‌ «بوی عیدی» ⁩ فرهاد مهراد توسط بنیامین بهادری؛ خواننده پاپ⁩ در برنامه ⁧دورهمی واکنش تندی نشان داد.
 
همین یکی دو شب گذشته، «بنیامین بهادری» مهمان برنامه‌ی «دورهمی» مهران مدیری بود تا از فعالیت‌ها و حاشیه‌های‌ زندگی‌اش بگوید. این امری معمول است در برنامه‌ای که «مهران مدیری» مجری آن باشد؛ اما اجرای ترانه‌ی «بوی عیدی» (با نام اصلی کودکانه) توسط این خواننده که با تغییر بخش‌هایی از شعر همراه بود، حاشیه‌های بسیاری را به وجود آورد و منجر به اعتراض ترانه‌سُرا و آهنگ‌ساز این اثر شد.
آهنگی که چند سال قبل به صورت سراسری پخش شده بود و در همان زمان هم اعتراضاتی را رقم زد، حالا با اجرای مجدد در برنامه پربیننده نوروز، به شدت خبرساز شد؛ اسفندیار منفردزاده با انتشار متنی خطاب به بنیامین نوشت:
 
خطاب به آقای بنیامین!
 
آقای بنیامین! شما در دستبرد به آهنگ من و شعر شهیار قنبری بی‌شرمی کرده‌اید. چنان بی‌شرم که من در این ایام تلخ‌تر از زهر هم سکوت را جایز ندانستم.
خطاب من به شما باشد، اما امید دارم صدای مرا کسانی از هم‌سلیقه‌گان شما هم بشنوند.
همین ابتدا تأکید کنم که کار شما دستبرد و سرقت است و هیچ چیز دیگری نیست؛ یعنی رواست که شما را «سارق» بنامم.
«سلیقه» مفهومی نسبی ست، اما اعتماد به نفس در بی‌سلیقه بودن، به طور مطلق شرم‌آور است.
 
چهل سال است که روزانه چهل تریبون و چهل دوربین، شما و امثال شما را زیر نور گرفته‌اند. در عزاداری‌های رسمی سیاه می‌پوشید و در زیر نور جشن‌هایشان، رنگارنگ می‌شوید؛ با این همه همچنان چشم به تتمه سرمایه‌ی ما دارید؟ ما که نام و چهره‌مان ممنوع است، اما آثارمان دم دستِ همگان! آنها را نه برای صِله و عنوان، که برای همین مردم ساخته‌ایم. عاشقانه به عشق عمومی می‌اندیشیدیم و خوشبختانه بهترین ارج و اجر را هم از نسل‌های بعد گرفته‌ایم که ما را در خصوصی‌هایشان می‌شنوند. چه خوب که همگان ما را بشنوند، اما چه بد که بی‌همه‌کسان به آنها دستبرد بزنند.
شرم کنید!
 
و تلخند اینکه نتیجه‌ی سرقت‌تان، کوس رسوایی پرصدایی را از شما بر سر بازار آورد! عجب سلیقه‌‌ی مبتذلی در دستبرد به شعر شهیار! چه کراهتی در بازاجرا و خواندن آهنگ من!
 
آقای محترم! این سلیقه‌ی زشت از کجا بر ذهن شما و امثال شما نشسته که زیبایی را تحمل نمی‌کنید؟ چه اصراری به تخریب یادگاری‌هایِ از سرندِ تاریخ رد شده؟ چه علاقه‌ای به تخریب گوش و هوش و سلیقه‌ی عمومی؟
ترانه‌ی «کودکانه» در زمان خود دست و سطح سلیقه‌ی مردم را گرفت و بالا کشاند. دانسته شد که با زیبایی هم می‌شود خاطره داشت؛ و حالا شما «پایِ منبر قدکشیدگان»، به هیچ زیبایی‌ای رحم نمی‌کنید؟
شک ندارم که اگر مأموریت تبلیغ سیاهی و زشتی را هم ‌داشتید چنین ماهرانه عمل نمی‌کردید!
 
این چه سمی ست در ذهن شما که امر را بر شما مشتبه کرده «با زیبایی‌ها عکس گرفتن، یعنی زیبا شدن». آینه دوای درد شما و تفکر شماست. شبیه آن صحرانشین شده‌اید که خزنده‌ی بیابانی را به بادیه‌ی خورش دیگران انداخت و فریاد زد: «من هم شریک!».
 
شرم کنید. قد بکشید! خودتان باشید! خودتان بسازید ، اما مدام از خودِ قبلی‌تان عبور کنید! به جای شراکت طلبیدن در زیبایی‌هایِ خاطره شده، از زیبایی‌آفرینان گذشته درس بگیرید. رسم زیبایی‌آفرینان تاریخ همین بوده؛ هم چنان که ما نیز از بزرگان پیش از خودمان یاد گرفتیم و عاشقانه چیزی بر آن افزودیم.
 
این نوشته‌ی من خطاب به شما و همفکران شما می‌توانست پر از مهر و عشقِ پدری به فرزند برومند و دانسته‌ی خود باشد. می‌شد شما احترام ما را نگاه دارید و ما نیز در اجراهای شما، ایستاده برایتان کف بزنیم! بدِ حادثه آنکه تاریخ آن ملک این آرزوها را از ما گرفت.
اما چه جای حسرت؟ اگر در سرزمین‌مان نیستم، باز هم زیباترین فرزندان آنجا، کارهای ما را در خیابان می‌خوانند و عاشقانه ما را بارانی می‌کنند!
 
شرم کنید و دستِ کم پای اجرای آنها بایستید و باران بخورید! شاید کمی شسته شوید!
 اسفندیار منفردزاده- نوروز ۱۳۹۹
ترانه اصلی بوی عیدی (کودکانه ) با صدای فرهادواکنش تند شهیار قنبری به اجرای «بوی عیدی» بنیامین بهادری در دورهمی
شهیار قنبری، ترانه‌سرای آهنگ خاطره انگیز «بوی عیدی»⁩ که با صدای فرهاد مهراد به اثری جاوادنه در موسیقی ایران بدل شده است، به اجرای ⁧بنیامین⁩ در ⁧برنامه دورهمی شبکه نسیم تاخت و نوشت: «آقای بنیامین بهادری به شکل گستاخانه و بی شرمانه‌ای در متن ترانه دست می‌برد و هر چه دم دستش است را ول میکند در متن ترانه: بوی لنگه کفش، بوی جارو، بوی دمپایی...
اجرای ⁧فرهاد مهراد⁩ در این اثر مقدس است. بنیامین و بقیه‌ای که بدون اجازه این اثر را می‌خوانند و حتی در متن آن دست می‌برد، انگار ترانه «گل پری جون» می‌خوانند!
برای مهران مدیری متاسفم...
‏سرزمین ما جای پژوهش و تحقیق نیست.»
+184
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  واقعا درست میگه صدای فرهاد جاودانه است بنیامین دیگه کیه تو حکومت دزدها هم این دزدی ها طبیعیه
  3
  146
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
  ۱۰۲
  خداوند - ایران، ایران

  این بنیامین بهادری رو همش با بهادر مالکی (صدا پیشه فامیل دور) اشتباه میگیرم من،. نه اینکه صداش به دلپذیری فامیل دور باشه،فقط شباهت اسمی ، البته با عرض پوزش از فامیل دور : )
  2
  45
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  اینها از مراجع تقلیدشون هم تقلید میکنند واسه همین دروغ و دزدی و اختلاس و تقلب کار عادی در آن دیار شده و خلاقیت و نوآوری فراموش شده
  3
  106
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
  ۴۲
  Gminor - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سر جفتتون و هر چی توده ای چپول
  119
  17
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  آقای منفرد این مملکت ۴۰ ساله که صاحب نداره و همه سر کیسه کننده اند. هر کی بتونه دیگری را میتیغه تا از نردبان ترقی بالا بره و مال و اموالی جمع کنه شرافت و اخلاق مال انسانهای ساده است اگه نکنی میگویند طرف ساده و پشتکوهی است. این خشت کج را با مکر و حیله رهبر مستضعفان جهان "خم می نی" گور بگوری بیسواد بنا نهاد آخوندهای گدا, کاسه لیس و مستضعف روزه خوان ۲ زاری توانگر شدند و ملت توانگر ایران مستضعف. حالا نوبت ملت مستضعف آمریکاست. خشت اول گر نهاد معمار نادان کج تا سوریه و روسیه میرود دیوار کج.
  6
  84
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹
  ۴۹
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  در مملکتی که هنر!!مندان!! شریفی مثل مهران مدیری. گرداننده نمایش و طنز اخوندا هستند، بقیه هم هر کاری را جایز میدانند. امثال مدیری شریف!!! و بهادری صحنه گردانشن، اونوقت حاج سعید طوسی معلم اخلاق و قران، علی خامنه ای رهبر مسلمین. جهان، سردار سبزوار رضایی و سردار قاسم چاقوکش قهرمان جنگشن. بنیامین خودتو قاطی مهران خوشگله و باند شاگردان سعید طوسی نکن
  3
  83
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
  ۳۵
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  بوی تند تپش قلب من از دیدن تو. اگه این را ..شعر ننامیم چ بنامیم اخه مگه تپش قلب بو داره که حالا تند هم باشه. به جا گفته آقای قنبری که هر چه دم دستش بوده ول کرده.
  2
  79
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  من تا به حال در مورد بنیامین نظری نداشتم اما الان دارم از تعجب شاخ در میارم چگونه در روز روشن حق شاعر و خواننده دیگری رو رعایت نمیکنه. همچنین با اون پر رویی نشسته و به مدیری میگه که "اینرسیم زیاده" اگر بد قولم! یعنی‌ هیچگونه مسولیتی رو قبول نمیکنه و هیچ احترامی برای طرف مقابل قائل نیست و اینو بدون شرم همینطور اعلام میکنه! چی‌ به سرما اومده که بی‌ اخلاق بودن اینطوری بلند بلند داره تبلیغ می‌شه ما هم نشستیم دست می‌زنیم!
  4
  89
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من فرهاد را عصاره ی مواد مخدر می بینم. در زمره ی کسانی که از شکم مادر ناراضی و خودخواه دنیا امده و تا اخر عمر و تحت هر شرایطی بعلت از خود راضی بودن همیشه ناراضی هستند. اقای فرهاد در زمان شاه ناراضی بود و منفی می خواند و اصولا عصاره و ساختار شخصیتی او همین هست. شهریار قنبری هم چپولی می خواند و حالا عوض کوبا ساکن انگلستان کاپیتالیست هست
  110
  30
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  اینا هم دیگه شلوغش کردند، طرف یکبار ترانه ۵۰ سال پیش شما رو باز خوانی کرده! یک انتقاد موقر کافی بود، اینقدر جلز و ولز شایسته نام و شهرت شما نبود !
  103
  22
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
  ۳۷
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  در کشوری که دزدها, بی شرمها و بی لیاقت ها مسئولیت اداره اش را به انحصار گرفته باشند, بی شرمانه به سرقت بردن آثار هنری تاریخی نه تنها جرم نیست بلکه خدمت به نظام است.
  4
  66
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
  ۱۰۳
  منوچهری - کرمان، ایران

  ای بابا, کجای کاری رفیق؟! تو مملکت ما دکل نفت یه جا گم میشه! زنه تو بغل شوهرش یه دفعه غیب میشه!! شب میخابی صبح میری سرکار, ساختمون با تمام اسباب و اساسش یه لقمه سپاه میشه!! دل خوشی داری دوست من.
  10
  60
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  خیلی قشنگ ر......د به سر تا پای این تازه به دوران رسیده و اخوند پرورده. تو کجا و این شعر و آهنگ کجا. لیاقت تو همون نوحه خونیه که قبلا میکردی. دزززززززززززد
  3
  73
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان

  حالا انگار چه هنرى بوده ، تابلوى مونالیزا به سرقت نرفته که پدر جان ، یه آهنگ دو زارى مسخره
  105
  17
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ای کاش صدا داشتی سوسول
  4
  74
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  درست توی همین برنامه مهران مدیری ازش پرسید تا حالًا کپی کردی کاری رو؟ توی دوربین عین بز زل گفت نه! ٥ دقیقه بعد این اهنگ رو عر عر زنان خوند
  9
  87
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۴
  ۵۷
  cobalt3 - کرج، ایران

  بنیامین جان ،حالا نمیشد جای دیگه ب.... کبلائی؟
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۶
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد

  چند صباحی برای خانوم اسفندیار منفردزاده کار کردیم پدرمون در آمد تا چندر غاز حقوقمون را بگیریم اگر با بی عدالتی میخای مبارزه کنی از خانه خودت شروع کن جناب منفردزاده
  40
  8
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من وقتی مطلب بالا را نوشتم میدانستم چقدر منفی میگیرم اما حقیقت مطلق هست و رفتار این منفی باف ها و چپول ها باعث انقلاب شد که حالا خودشان را پشیمانند. 20 سال پیش در باره ی امام حسین می نوشتم و 100 تا منفی میگرفتم و حالا 100 تا مثبت میگیرم حالا هم باید مدتی بگذرد تا بفهمید چگونه این منفی باف ها باعث انقلاب ننگین سال 57 شدند
  33
  37
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۷
  ۵۸
  شاه و شیخ - قم، ایران

  بزرگواران آقایان منفردزاده و قنبری, عقده, حقارت و کمبود بیشتر هنربندان این 40 سال به حدی شده که برای دیده شدن و 5 دقیقه گرفتن یک تریبون, آنان را به مرز خود فروشی و خود زنی میکشاند. هنرمندان قدیمی که دست پرورده شماها بودند, با اینکه 40 سال نه تنها از منظر تصویر و صدا و فعالیت هنری ممنوع شده بودند, که اساسا هر بی بته ای که بتواند آنان را در صدا و سیما و کیهان بی اعتبار کند صاحب تریبون و دیده شدن میکرد. عقده و حقارت این هنربندان از آنجاست که با اینهمه امکانات حتی یکی از آنان نتوانست به محبوبیت هنرمندان قبل از انقلاب برسند و از اینکه مردم حتی جوانان امروز آثار هنرمندان قبل را مرور میکنند, این بیخردان را به ورطه عقده و سرقت و دستکاری کشانده تا بلکه از نام آنان نانی بخورند.
  3
  34
  ‌چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  ۵۴
  hamsafar110 - اوپسالا، سوئد
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بقول سید در فیلم گوزنها٬ : دزدی دزدیه!، چپ و راست نداره. فرق نمیکنه از کی بدزدی یا دزد کی باشه! کاره زشتیه! فرقی هم نداره شما مثبت هات از منفی هات بیشتر یا کمتر باشه!
  7
  16
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  چقدر هم بد صداست این دزد آثار هنری .گند زد به آهنگی که برای مردم ایران با ارزش بوده و هست .خوب آقای منفرد زاده حق این سارق بی حیا و بی شرم را کف دستش گذاشت تا درس عبرتی باشه برای این دزد و باقی خواننده هایی که صدا ندارند ولی به واسطه پول و قیافه خودشان را خواننده میدانند و دست به سرقت های اینچنینی میزنند .باید این سارق رسما از منفرد زاده و از مردم ایران عذرخواهی کند
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. دوزاری اون خواننده دزد و بی هنر است که بدون زحمت و تلاش از ثمره زحمت های دیگران استفاده میکند بدون اجازه و دوزاری کسانی هستند که از کار کثیف این شیاد و کلاهبردار دفاع میکنند
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. شما چکار به زندگی خصوصی فرهاد دارید از فرهاد و صدایش و آهنگهایش خوشتان نمیاید گوش نکنید ولی سعی هم نکنید با خواننده ای که برای اکثر ایرانیان محترم و با ارزش هست حتی برای نسل جدیدی که به صدای فرهاد گوش میدهند اینجوری بخواهید تهمت و افترا بزنید .صدای فرهاد و آهنگ های فرهاد جاودانه ست و جاودانه باقی میماند حتی اگر معتاد بوده یا هر چیز دیگر .و هرگز از ارزش فرهاد چیزی کم نمیکند
  13
  19
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::hamsafar110 - اوپسالا، سوئد::]. عزیز جان من نگفتم دزدی خوب هست. ان بزرگواران چپول اهنگی ساخته و به فرهاد بدصدا سپرده اند که بعلت تقلید ناقص انگلیسی با کلملت کشتی میگیرد. انگار هر کلمه ای در انتهایش دو عدد تشدید دارد و این اهنگ بیشتر بعلت شعر شاعر چپول شهریار قنبری گل کرده است. اگر حرف های من برایتان ثقیل هست مرحوم فریدون فرخزاد هم مدعی سراینده ی ترانه های چپولی داریوش و امثالهم بود که چرا این عاشقان چپولی بجای اقامت در چپول ابادهای دنیا حالا معتکف دیار کشورهای به زعم ان ها امپریالیستی هستند. نگاه من کلی و فقط مربوط به این اهنگ نیست. دوم اینکه حالا کسی امده 4 تا حرف یک شعر را عوض کرده است و نه اسمان به زمین امده و نه زمین به اسمان. من معترض عملکرد تمام این همیشه ناراضیان قبل از سال 57 هستم که حالا رنگ عوض کرده اند
  11
  18
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. عزیز جان. صدا سلیقه ای هست. یکی خوشش می اید و دیگری نه و بحثی در این مورد نداریم. سخن من بر نقش چپولی این شبه مثلا روشنفکران در قبل از انقلاب نکبت 57 هست. اتفاقا مرحوم فریدون فرخزاد هم با من همعقیده بود که در مورد شهریار قنبری همین عقیده را داشت و این مورد را من از او یاد گرفتم
  11
  15
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. عزیز جان. دیگر اینکه خیلی ها برای این ملت عزیز هستند مثل محمد و حسین و اخوند. یعنی من و شما باید تابع جمع بشویم و حقیقت را نگوئیم؟.
  12
  15
  ‌پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اگر افرادی مثل داریوش و منفر زاده و فرهاد علیه حکومت می خواندند چون رسالت تاریخی هنرمند این است که نارضایتی مردم را از وضعیت سیاسی کشور ابراز کنه حالا اگه یک عده روشنفکر احمق خمینی را در ماه دیدند تقصیر آنها نییست آنها هرگز سرودی برای خمینی نگفتند امروز هم هنرمند ما باید منتقد وضعیت باشه ممکنه حکومت بعدی حتی بدتر از حکومت فعلی باشه ولی دلیل نمیشه که امروز هنرمند ما سکوت کنه
  11
  8
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۹
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. [::منوچهری - کرمان، ایران::]. [::منوچهری - کرمان، ایران::]. [::cobalt3 - کرج، ایران::]. [::cobalt3 - کرج، ایران::]. سلام دوستان قدیمی سایت سال نو مبارک خوشحالم که باز هم شما را می بینم .
  0
  6
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
  ۱۰۳
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. درود, همچنین سال خوب و سلامتی براتون آرزومندم
  0
  4
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. هنرمند و سیاستمدار باید بداند ککه همه چیز مطابق پیش بینی او جلو نمیرود. حکومت فعلی حاصل عدم درایت چپول هائی هست که دنبال چه گوارا هرزه بودند. هنرمند نباید با عوام هم صدا شود و چون شدند نتیجه اش خمینی و این حکومت کوفتی هست
  6
  10
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۴
  ۵۸
  شاه و شیخ - قم، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. درود بیکران به شما دوست گرامی. سال نو هم بر شما مبارک و میمون باد. چه کنیم که شرایط قرنطینه بازگرداندنمان. ایام به کام
  0
  4
  جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
  نظر شما چیست؟