آلمان از اولین مبادله تجاری اروپا با ایران از طریق اینستکس خبر داد

بی بی سی: وزارت خارجه آلمان اعلام کرده است که که در اولین مبادله تجاری با ایران با استفاده از ساز و کار مالی اینستکس، محموله‌ای از اقلام پزشکی از اروپا به ایران صادر شده است.
 
این کانال مالی مدت‌ها پیش برای فراهم کردن امکان تجارت محدود با ایران با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی شده بود اما در عمل اجرای آن آغاز نشده بود.
 
وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: "فرانسه، آلمان و بریتانیا تایید می‌کنند که اینستکس اولین مبادله را با موفقیت انجام داده و صادرات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران را میسر کرده است. این اقلام اکنون به ایران رسیده است."
 
وزارت خارجه آلمان در این بیانیه اینستکس را ابزاری برای فراهم کردن امکان تجارت پایدار، بلندمدت و مشروع بین ایران و اروپا با هدف حفظ برجام یا توافق هسته‌ای ایران توصیف کرده است. فرانسه، آلمان و بریتانیا سه کشور اروپایی حاضر در برجام هستند.
 
این سه کشور پیشتر اعلام کرده بودند که پیشنهاد کمکی پنج میلیون یورویی را برای مقابله با شیوع کرونا به ایران داده‌اند و گفته بودند که اقلام پزشکی از جمله ماسک و دستکش طبی و تجهیزات آزمایشی به ایران می‌فرستند.

اعلام اولین مبادله برای فرستادن اقلام پزشکی به ایراندر حالی صورت می‌گیرد که ایران همواره از آغاز نشدن مبادلات با اروپا با وجود راه‌اندازی کانال مالی اینستکس انتقاد کرده است.
 
ایران سال گذشته در اعتراض به خروج آمریکا از برجام و "پایبند نبودن اروپایی‌ها به تعهداتشان" بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش داد.
 
بعد از همه‌گیر شدن کرونا هم مقام‌های ایران بارها اعتراض کرده‌اند که تحریم‌های آمریکا مانع از رسیدن کمک‌های پزشکی لازم به ایران می‌شود.
 
آمریکا در مقابل می‌گوید اقلام پزشکی و دارویی شامل تحریم‌ها نمی‌شود.
+14
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  دوستان یک سوال؟ واقعا چرا آلمان اینقدر به حکومت ایران فکر میکنه؟ چرا سعی میکنه این وضع مردم و حکومت اونو نگه داره؟ من خودم فکر می‌کنم شاید میترسه ایران آزاد بشه و تبدیل به یک قطب قدرتمند اقتصادی بشه و به ضرر خودش تموم بشه. نمیدونم! ولی برام جالبه بدونم چرا؟
  6
  20
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
  ۶۱
  samak - پاریس، فرانسه
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. نه آلمان ونه هیچ کشور دیگری غصه کشور و مردم ما را نمیخورد. اینجا موضوع عبارت است ازبهره جویی از شرایط فعلی برای تأمین منافع آتی است. با در نظر گرفتن قیمت بسیار نازل نفت در بازارهای جهانی، بکار گیری این مکانیزم پس از خروج از بحران کرونا، در حالیکه این کشورها حداقل 2 تا 3 درصد از نرخ رشد خود را از دست داده اند، از اهمیت بسیاری برخوردار است..
  0
  12
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::samak - پاریس، فرانسه::]. جالب بود مرسی.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
  نظر شما چیست؟