۱۰۰ فعال سیاسی و مدنی: علی خامنه‌ای مسئول اول تبدیل کرونا به یک فاجعه ملی است

 ماموران آتش‌نشانی در حال ضدعفونی کردن خیابانی در تهران. رادیو فردا : ۱۰۰ فعال سیاسی و مدنی روز یکشنبه ۱۰ فروردین رهبر جمهوری اسلامی را «مسئول اول تبدیل اپیدمی کووید- ۱۹ به یک فاجعه ملی» خوانده و تاکید کردند که حسن روحانی نیز «با همسویی با آقای خامنه‌ای در پنهانکاری و مرتبط کردن بحران کرونا به توطئه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دشمن، در تشدید این روند سهیم بوده است».
 
حمید احمدی، عبدالعلی بازرگان، بهروز بیات، بهروز خلیق، مهرداد درویش‌پور، مهدی جامی، فرج سرکوهی، مریم سطوت، کاظم علمداری، احمد علوی، رضا علیجانی، نصرالله لشنی، مهران مصطفوی و محسن یلفانی از جمله امضاءکنندگان این بیانیه هستند.
 
نویسندگان این بیانیه تاکید کردند: پنهانکاری «حکومت و نیروهای امنیتی‌اش» درباره شیوع ویروس کرونا به دلیل مواردی چون حضور مردم در انتخابات مجلس و راهپیمایی ۲۲ بهمن، «فرصت طلایی» را از مردم ایران برای مهار این ویروس خطرناک گرفت.
 
برخی از مقامات وزارت بهداشت ایران اذعان کرده‌اند که ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران شیوع پیدا کرده است. مقامات جمهوری اسلامی بهمن‌ پارسال شیوع ویروس کرونا در ایران را تکذیب کرده بودند. برخی از چهره‌های اصول‌گرا نیز هدف از گزارش‌ها درباره شیوع کرونا را تاثیرگذاری بر انتخابات می‌دانستند.
 
این فعالان سیاسی و مدنی در بیانیه خود با اشاره به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای از جمله «حمله بیولوژیک» و «حضور اجنه در صف دشمن» و همچنین مواردی چون اخراج پزشکان بدون مرز از ایران تاکید کردند که «جان و حیات تک تک شهروندان ایران به گروگان رهبر نظام، مشاورانش و نیروهای نظامی- امنیتی درآمده» و دولت «گوش به فرمان نیز دنباله‌رو همین سیاست شده» است.
 
رهبر جمهوری اسلامی روز سوم فروردین در سخنرانی نوروزی‌اش بدون ارائه هیچ توضیح یا شواهدی، دولت آمریکا را به «ساخت ویروس کرونا» متهم کرد.
 
او پیش از این هم به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دستور داده بود که با توجه به اینکه ممکن است شیوع کرونا یک «حمله بیولوژیک» باشد، یک رزمایش پدافند بیولوژیک برای مقابله با آن انجام شود.
 
نویسندگان این بیانیه این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا صندوق توسعه ملی «می‌بایست صرف سپاه قدس گردد و نباید در امر حیاتی سلامت مردم هزینه شود» و همچنین چرا سرمایه موسسات اقتصادی زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای برای مقابله با کرونا صرف نمی‌شود.
 
در بیانیه یاد شده همچنین این پرسش مطرح شده که «چرا رهبر و نیروهای امنیتی و قوه قضائیه تحت فرمانش درارتباط با آزادی همه زندانیان سیاسی لجبازی و مانع‌تراشی می کنند و در این شرایط نیز دست به بازداشت کسانی می‌زنند که به گردش آزاد اطلاعات یاری می رسانند؟»

رئیس‌‌جمهوری ایران روز هفتم فروردین در جلسه کمیته اقتصادی دولت با اشاره به کمبود منابع مالی دولت برای امور مقابله با شیوع کرونا، از ارسال نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی برای اجازه برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی خبر داد. آیت‌الله خامنه‌ای هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.
 
در پی کشته شدن قاسم سلیمانی به‌دست نیروهای آمریکایی، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، از اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به بودجه نیروی قدس سپاه پاسداران با اجازه رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.
 
امضاءکنندگان این بیانیه پرسیده‌اند: «آیا حکومتی که کوچکترین اعتراض مردمی را سرکوب می‌کند نمی‌تواند تردد درون شهری و بین شهری را کنترل و به حداقل ممکن برساند؟»
 
دولت ایران طرح‌های مطرح شده توسط کارشناسان از جمله تعطیلی ادارات دولتی و ممنوعیت سفر را اجرا نکرد.
 
محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، حسن روحانی را متهم کرده است که به خاطر «توهم توطئه» مانع از ادامه «تعطیلی ادارات» و «کنترل شیوع مجدد کرونا» شده است.
 
رئیس‌جمهوری ایران روز دوم فروردین در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود «توطئه ضدانقلاب» این است که در دوره شیوع کرونا در ایران «کار و فعالیت اقتصادی» تعطیل شود و برای مقابله با آن «باید روند تولید عادی باشد».
 
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تا روز یکشنبه ۲۶۴۰ نفر در کشور جان باخته‌اند حال آنکه بر اساس گزارش‌های مستند رادیو فردا، تاکنون دستکم ۴۲۹۸ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.
+133
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  هدف اینا همه گیر شدن ویروسه. چون از لحاظ پزشکی تنها راه مبارزه با ویروس یا واکسنه (که نیست). یا رعایت قرنطینه (که این وضعشه). یا همه گیریه (که کنترلش آسونترو وکم هزینه تره ولی درصد مرگ و میرش مقداری بیشتره). اوج نامردیه این موضوع اینجاس که افراد حکومت همگی خودشونو قرنطینه کردند ولی مردم بدبختو ول کردن جلو نیش کرونا. حتی به سربازها و کادرهای ارتش و سپاه و بسیج خودشون هم رحم نمیکنند و اینارم کردند سپر خودشون.
  3
  64
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  وقتی کار را بدست ناکاردان بسپارید همینه. از کجا از این آخوندها انتظار دارید که دانش و همت و تخصص برای اداره یک کشور را داشته باشند؟
  6
  95
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  ۳۷
  ناباور - تهران، ایران

  آیا این ویدئو را دیده اید ؟ Harvard professor and chair of chmical Biologi. حقیقی ست یا ساختگی؟. #اعتراف رسمی پروفسور هاروارد و رییس موسسه بیوشیمی آمریکا : #ویروس_کرونا بر اساس قرارداد وزارت دفاع آمریکا ساخته شد. قرار بود این ویروس به آزمایشگاهی در #ووهان چین منتقل شود ولی به دلیل اینکه روش انتقال امن نبود ، این ویروس منتشر شد..
  118
  3
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  برای این حرفا دیگه خیلی دیره خد ابیامرزه ایران رو از ایران دیگه هیچی نمونده لعنت بر تو خمینی هندی زاده کشوری و به ثروتمندی به چه روزی انداختی
  11
  90
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  هه هه با من میشین ۱۰۱ نفر. دیگه گوش ملت از این مزخرفات پره اگه راست میگید کاری بکنید.
  65
  12
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  [::آزاذه - تهران، ایران::] مشکل از آزادی زنان است ! ول کن کرونا را ! .
  83
  4
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اینها الکی زر می‌‌زنند. مقصر اصلی‌ آقا و حسن روانی‌ نیستند. مقصر اصلی‌ کادر پزشگی ما است. من خودم در لندن یک شرکت دارم. ۵۰ تا زیر دست من کار می‌‌کنند. ضمن با چینی‌‌ها یک تونل بزرگ در ایران ساختم. دوست دخترم هم از بلاروس می‌‌آمد. زمانی‌ که در دانشگاه آکسفورد . تز دکتری خودم را در باره ملت ایران و کادر بی‌ عرضه پزشگی ایرانی‌ نوشتم. این ۱۰۰ نفر هم که این را امضا کردند. دستشان با پرستاران ایرانی‌ یکی‌ است. می‌‌خواهند فقط پول در بیارند."خدا وکیلی زرت زرت منفی‌ ندید" اگر از جریان خبر ندارید "اگر دادید .به بیضه چپ اسب حضرت عباس. انکه می‌‌خواد درک کند. درک می‌‌کند.
  88
  8
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۷
  ۳۱
  Chaman 1990 - تبریز، ایران

  [::ناباور - تهران، ایران::]. بیخیال برادر من، اگر کمی سواد انگلیسی داری، برو مقاله نشریه nature medicine (که به همراه مجله Lancet معتبرترین مجله علمی تو حوزه پزشکی تو دنیاست) رو بخون که یه تیم چند نفره از دانشمندان آمریکایی و اروپایی اثبات کردن این ویروس به هیچ وجه ساخت دست بشر نیست و کاملا جهش یافته است...
  4
  68
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
  ۴۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  [::ناباور - تهران، ایران::]. متوجه نمی شم چرا منفی گرفتی. این خبر خیلی مهمه و باید منتظر شد که چه میشه. طرف آلمانی الاصل هم است. و پول هنگفتی هم از دانشگاه ووهان گرفته و به جیب زده. فعلا که دستگیرش کردند. Charlie Lieber اسمشه.
  76
  3
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::ناباور - تهران، ایران::]. دیدم ." conspiracy theori" .نظریه توطئه. زمانی‌ که یک عده.یک حادثه را با یک توطئه ربط می‌‌دهند. چون از نظر علمی‌ جوابی‌ ندارند، همانقدر این سخن ارزش دارد.که اقامون ربط داد .به اجنه.ما ایرانی‌‌ها استاد این چیزها هستیم. ولی‌ این جا هم همین جور. جدید‌ترین نظریه .کار امریکا نبود. کار چین بود. تا اروپا را ورشکسته کند. فقط برای فریب مردم است. تا ناتوانی خود ر پنهان کنیم. خیلی‌ راحت .به گردن اجنه اندازیم. و بی‌ عرضگی خود را برای یک حل یک حادثه پنهان کنیم. در طول تاریخ پر است. ۴۰۰ سال .هر اتفاقی‌ در اروپا پیدا می‌‌شد. طاعون. وبا. به گردن یهودی می‌‌انداختند. .و امروز اجنه. آمریکا یا چین است. چند تا فاکت علمی‌ هم پشت سرش. conspiracy theori در کشور‌های مسلمان بیداد می‌‌کند. و عامل بیچارگی ما. conspiracy theori می‌‌تواند . یک زمان کوتاه بامزه باشد.ولی‌ زمنی خواهد رسید. که فقط عصبی می‌‌کنند. چون ریشه آن از تنبلی فکری و حماقت است. در پیش ما از زمانی‌ آغاز شد. و دو دستی‌ بر سر.که به گردن اجنه انداختیم.
  43
  5
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
  ۴۵
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  اینها از مردار پرستها باند علی پرستها هستند که میگن امام خیالی زمان هنگامی از فاضلاب جمکران میاد بیرون که ظلم و بی عدالتی بلا ها طبیعی به حد کامل برسه به این خاطر باید کمک کرد ظلم زیاد بشه تا این مردک خیالی ظهور کنه، فرقه علی ولیاللهی ها یکی دیگر از زیر فرقه گهای باند منحوس مردار پرست ۱۲ الاغی هستند که پست تر و بی شعورتر از شیعه صفوی یا مرادار پرستهای سوپر هستند.
  2
  10
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  آخه خدا پدرتون رو بیامرزه، مگر چین به سرش زده که بخواد اقتصاد اروپا و آمریکا را به هم بریزه؟ اگر در اروپا یا آمریکا زندگی میکنید نگاهی به اجناس دور و برتان بیندازید و ببینید که چند درصد آنها ساخت چین است.
  48
  7
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۲
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. نظر میدی با دلیل عقلی و علمی باشه تا شاید به نتیجه برسه و دوستان دیگر هم وارد تبادل نظربشوند. بله اگر زنان در مراحل بالای مدیریتی بودند به مراتب نتایج بهتر میشد. ناتوانی مدیریتی بدلیل این است که مغز مردان بسیار بسیار دانا ی حکومتی مردم را به شکل دراز گوش و زنان را آفریدگانی برای مردان میبینند. اگر تحصیلات دانشگاهی در رشته ای مثل علوم سیاسی در کشور مدرن و پیشرفته ای که هستید داشته باشید بسیاری از تبعیض های جنسی تعریف و مورد بحث قرار گرفته و مزایای بودن زنان در مراحل بالای مدیریتی بسیار تاکید شده است و نتایج بهتری داشته است.
  6
  11
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
  ۳۱
  kurosh sh - شیراز، ایران

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. اقا و سپاه جنایتکارش و روحانی جنایتکار عمدا با ماهان ویروس رو اوردن و دوماه هم پنهان کاری کردن و طائب جنایتکار اجازه قرنطینه شدن قم رو نداد تا همه مردم ایران الوده و بیمار بشن و الان هم اجازه کمک کردن به نهادهای بین الملی رو نمیدن و اخراجشون میکنن بعد تو مثل کفتارهای ساندیسخور کادر پزشکی و پرستارها رو مقصر میکنی ! کادر پزشکی هر چی که هستن در بحران کرونا هیچ تقصیری که ندارند به زور اسلحه سپاه جنایتکار گیر هم افتادند و باید بدون تجهیزات کافی سه شیفت کار کنند و بیمار و کشته شوند والا زندان و شکنجه سپاه جنایتکار در انتظارشون هست اطلاع رسانی هم بکنند به زور تهدید سپاه جنایتکار باید جلوی دوربین تکذیب بکنند!. کادر پزشکی از پزشکان بدون مرز تقاضای کمک کرده بود و قرار بود پزشکان بدون مرز در چند شهر بیمارستان و تجهیزات در اختیار مردم بگذارند ولی همون اقای جنایتکار تو دستور اخراجشون رو صادر کرد تا امار واقعی ظلم و جنایتش فاش نشه . کادر پزشکی نه حق تصمیم گیری دارند نه حق اطلاع رسانی ! فقط باید دستورات شیطانی همون اقای جنایتکار تو رو اجرا بکنند
  1
  21
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۳
  ۳۱
  kurosh sh - شیراز، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. به دروغ وعمدا تقصیر اقای جنایتکار رو میندازی گردن کادر پزشکی و میگی هر کی دروغ من رو درک نکرد به .... اسب عباس ! ...چپ حضرت عباس حواله . هر چی ماله کش ظلم و جنایت این رهبر خائن و جنایتکار و نوکر روس هست که کمر به نابود کردن ایران و مردمش بسته .
  1
  20
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ای بابا، جناب زرتشت چرا دوزاری این ملت اینقدر کج شده؟!
  20
  2
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. جناب این مردم آلردی دوزاری شون کجه. توضیح هم میدی سخته براشون چه برسه بخواهی سرکزیم استفاده کنی. لطفا برای اینکه اشتباه نشه استایل خودتونو توضیح بدین شاید یک چیز جدید یاد گرفتند.
  17
  3
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
  ۷۱
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. دوست گرامی این موضوع چه ارتباطی با آزادی زنان دارد ؟ در ضمن فعالیت اجتماعی و سیاسی و اقتصادی خیلی از خانم ها زبانزد عموم بوده و کتمان صحیح نمیباشد.
  1
  8
  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.