خواص دارویی سیر (به صورت خام و در فرم مکمل) بر اساس مطالعات علمی

سیر (Allium sativum L.) گیاهی است که به خاطر مزایای دارویی و مزه قوی که دارد، در آشپزی و علم پزشکی پرکاربرد است. سیر خام قرن هاست که به عنوان دارو استفاده می شود. تحقیقات علمی اخیر نشان داده اند که سیر دارای مزایای دارویی زیادی مانند تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامت قلب و عروق، کمک به مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا و کاهش التهاب است. اگر می خواهید بیشتر در مورد خواص دارویی سیر بدانید ما را تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراهی کنید.
ارزش غذایی سیر
سیر نزدیک به پیاز، موسیر، پیازچه و تره فرنگی است. این ماده یک غذای بسیار مغذی و کم کالری می باشد. در حقیقت، اگر ارزش غذایی این ماده را بدانید ممکن است شگفت زده شوید.
 
فقط ۳ حبه سیر حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی زیر است:
 
 •     ۸ میلی گرم ویتامین C (حدود ۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۱ میلی گرم ویتامین B6 (حدود ۶ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۱۶ میلی گرم کلسیم
 •     ۳۶ میلی گرم پتاسیم
 •     ۱۳ میلی گرم فسفر
 •     ۸ میلی گرم اسیدهای چرب امگا ۳
 •     ۳ گرم کربوهیدرات
 •     ۱۳ کالری
 
علاوه بر مواد مغذی بالا، سیر  حاوی ویتامین A و K و همچنین ویتامین های گروه B نیز می باشد.
ترکیبات گیاهی سیر
خواص دارویی سیر بیشتر به ترکیبات شیمیایی آن که اثر آنتی اکسیدانی در بدن دارند، باز می گردد.
 
ترکیب شیمیایی اصلی سیر، ترکیبی به نام آلیسین است. بررسی انجام شده بر روی خواص دارویی سیر نشان داد که آلیسین عامل اصلی زیستی فعال در سیر خام است. این ترکیب مبتنی بر گوگرد است و دارای خواص ضد سرطانی، ضد فشار خون، و ضد میکروبی است. آلیسین زمانی که سیر خرد می شود، فعال می شود.
 
سیر همچنین ترکیباتی با خواص دارویی شناخته شده مانند موارد زیر را دارد:
 
 •     ترکیبات فنلی
 •     فلاونوئیدها
 •     آنتی اکسیدان ها
 
سیر حاوی امگا ۶ و امگا ۳ نیز می باشد. این اسیدهای چرب نقش مهمی در رشد طبیعی و عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی ایفا می کنند.
خواص دارویی سیر (خام و خشک)
خواص دارویی سیر می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند مصرف سیر تازه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود. اگر چه بسیاری از افراد مکمل سیر را مانند عصاره سیر، برای افزایش ایمنی انتخاب می کنند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ترکیبات فعال سیر خام نیز دارای اثر مشابه ای هستند.
 
یک مطالعه نشان داد که مصرف غذا حاوی سیر تازه اثرات فوری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. در این مطالعه ۱۷ داوطلب غذایی را خوردند که ۵ گرم سیر خرد شده (حدود ۲ حبه) داشت. آزمایشات خون این افراد ۳ ساعت بعد از مصرف غذا نشان داد مصرف سیر تاثیر مثبتی بر سیستم ایمنی بدن دارد.
 
تحقیقات در مورد پتانسیل ترکیبات مکمل سیر و سیر تازه بر روی تقویت سیستم ایمنی نشان می دهد که سیر به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. محققان کشف کردند که مصرف سیر تازه سبب تولید سلول های T می شود. این سلول ها یک نوع سلول سفید خون هستند که نقش مهمی در سیستم ایمنی ایفا می کنند.
 
حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خواص ضد باکتری سیر تازه، اثربخشی آنتی بیوتیک را افزایش می دهد.

خواص دارویی سیر می تواند به مبارزه با آنفلوانزا و عفونت های سرماخوردگی کمک کند افزایش میزان سیر در رژیم غذایی می تواند به مبارزه با عفونت های سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.
 
یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که رژیم غذایی حاوی عصاره سیر (AGE) می تواند به کاهش شدت سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند. در این مطالعه، ۱۲۰ بزرگسال سالم ۲٫۵۶ گرم مکمل عصاره سیر را ۳ ماه مصرف کردند. محققان دریافتند افرادی که مکمل سیر را در طول فصل “آنفولانزا” مصرف کرده بودند علائم کمتری و ملایم تری را تجربه کردند.
 
مطالعه دیگری به بررسی تأثیر مکمل سیر حاوی آلیسین بر روی ۱۴۶ داوطلب پرداخت. در ماه های نوامبر تا فوریه، افرادی که در گروه مصرف مکمل سیر قرار داشتند کمتر سرماخوردند. این افراد در صورت بیمار شدن، طول عفونت سرماخوردگی یا آنفولانزا شان کوتاهتر بود.
 
دلیل اینکه سیر باعث جلوگیری از عفونت های سرماخوردگی و آنفولانزا می شود این است که عصاره سیر می تواند عملکرد سلول های ایمنی را افزایش دهد. این روند به سیستم دفاعی بدن برای کاهش شدت عفونت های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند.

خواص دارویی سیر می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد یکی از خواص دارویی سیر این است که ترکیبات دارویی سیر دارای اثر محافظتی روی قلب هستند. بررسی تحقیقاتی که بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ بر روی خواص عصاره های سیری انجام شد نشان داد که سیر در برابر بیماری های قلبی از بدن محافظت می کند.
 
بررسی دیگری که برای کشف مزایای سیر برای قلب در سال ۲۰۱۷ انجام شد نیز نشان داد که مصرف سیر می تواند از بیماری های قلبی جلوگیری کند و علائم بیماری قلبی را درمان کند.

خواص دارویی سیر می تواند به کاهش فشار خون کمک کند یکی از تاثیرات این ماده بر روی قلب، کاهش فشار خون بالا است.  بررسی ۲۰ آزمایش نشان داد که استفاده از مکمل سیر برای کاهش فشار خون موثر است. محققان پس از بررسی نتایج بیش از ۹۷۰ شرکت کننده متوجه شدند که کپسول سیر را می توان برای کاهش فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک استفاده کرد. در برخی موارد، مصرف عصاره سیر باعث کاهش فشار خون تا ۸٫۷ میلی متر جیوه می شود.

خواص دارویی سیر می تواند کلسترول را پایین بیاورد سیر از سیستم قلب و عروق شما محافظت می کند زیرا ترکیبات گوگردی در سیر باعث کاهش کلسترول می شود.
 
بررسی که در سال ۲۰۱۸ بر روی ۱۴ مقاله تحقیقاتی با کیفیت بالا انجام شد نشان داد که بیشتر مطالعات اثبات کرده اند که عصاره سیر باعث کاهش کلسترول می شود. به طور مشخص، سیر باعث کاهش میزان LDL (کلسترول بد) می شود. این نوع کلسترول به شریان ها و قلب آسیب می رساند.
 
مطالعات دیگر نشان داده که ترکیب ۲۰ گرم سیر تازه (حدود ۶ حبه) با یک قاشق غذاخوری آب لیمو می تواند به میزان قابل توجهی موجب کاهش کلسترول شود.

خواص دارویی سیر می تواند سطح قند خون را کاهش دهد مصرف مکمل به طور منظم می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند. مصرف سیر همچنین می تواند علائم دیابت نوع ۲ را کنترل کند.
 
مقایسه مطالعات انجام شده بر روی اثر ضد قند خون سیر، نشان داد که مصرف سیر به کاهش قند خون کمک می کند. مصرف مکمل سیر تا روزانه ۱٫۵ گرم باعث کاهش قند خون ناشتا در طی ۱ الی ۲ هفته می شود.
 
برخی از آزمایشات نشان داد که پودر سیر خشک در کنترل علائم دیابت موثر است. آزمایش های دیگر نیز نشان دادند که کپسول های سیر دارای آلیسین افزایش یافته نیز در کنترل دیابت نوع ۲ موثر بودند.
 
مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد که عصاره سیر دارای اثرات ضد دیابتی قوی است. دانشمندان بر این باور بودند که عصاره AGE مانند سیر تازه در کاهش قند خون تاثیر گذار است.
سیر دارای خواص ضد التهابی است التهاب با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است. تحقیقات مبتنی بر علم نشان داده اند که عصاره سیر (AGE) می تواند برای جلوگیری از بیماری های مزمن، به علت پتانسیل ضد التهابی، مفید باشند.
 
در یک مطالعه ۵۱ فرد بزرگسال  انسولین را با دوز ۳٫۶ گرم عصاره سیر به صورت روزانه مصرف کردند. پس از ۶ هفته مصرف عصاره سیر، نشانگرهای التهابی در نتایج آزمایش خون پایین آمد. محققان نتیجه گرفتند که این اثر ضد التهابی می تواند برای جلوگیری از بیماری های مزمن در افراد چاق موثر باشد.

خواص دارویی سیر می تواند عفونت قارچی را درمان کند خواص دارویی آلیسین در سیر می تواند عفونت های قارچی را در بدن شما درمان کند. محققان دریافتند که آلیسین در سیر تازه می تواند پاتوژن های Candida albicans را در تست های آزمایشگاهی از بین ببرد. نتایج نشان داد که سیر می تواند به عنوان یک روش ضد قارچی قوی استفاده شود.
 
مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ در برزیل نشان داد که مصرف مکمل سیر  می تواند عفونت های قارچی را در بدن از بین ببرد. محققان افزودند که مصرف عصاره سیر می تواند التهاب را کاهش دهد.

خواص دارویی سیر می تواند به محافظت از کبد کمک کند ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهابی در عصاره های سیر می تواند اثر درمانی بر روی کبد داشته باشد.
 
در یک آزمایش، اثر پودر سیر بر روی افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی بررسی شد. ۱۱۰ مرد و زن به ۲ گروه تقسیم شدند. یک گروه ۴۰۰ میلی گرم پودر سیر را دو بار در روز دریافت کردند. این مطالعه نشان داد مصرف مکمل پودر سیر باعث کاهش وزن بدن افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی می شود.
 
مطالعات دیگر نشان داده اند که استفاده از مکمل سیر برای بهبود عملکرد کبدی که از طریق مصرف الکل آسیب دیده است، مفید می باشد.

خواص دارویی سیر می تواند از مغز محافظت کند مصرف سیر به صورت روزانه دارای اثر محافظتی بر روی سیستم عصبی است و ممکن است از شروع بیماری های مغزی دژنراتیو جلوگیری کند.
 
یک کارآزمایی بالینی بر روی موش های آزمایشگاهی نشان داد که عصاره سیر باعث جلوگیری از التهاب در مغز می شود. این اثر سیر به کاهش اختلال شناختی و بهبود حافظه کوتاه مدت کمک کرد. محققان گفتند که استفاده از مکمل  سیر می تواند عملکرد شناختی در سالمندان را بهبود بخشد.
 
یک آزمایش دیگر نیز نشان داد که ترکیب گوگردی در سیر که به نام آلیسین شناخته می شود، به حفظ سلامت مغز در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند. عصاره سیر می تواند از آسیب مغزی در اثر سکته نیز جلوگیری کند.

خواص دارویی سیر می تواند زخم معده را درمان کند پتانسیل ضد باکتری آلیسین در سیر می تواند به درمان زخم معده و سایر مشکلات گوارش کمک کند.
 
بیشتر زخم های گوارشی توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود. یک کارآزمایی بالینی کوچک در سال ۲۰۱۶ بر روی ۱۵ فرد مبتلا به زخم معده نشان داد که سیر خام باعث کشتن عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش می شود. این مطالعه نشان داد که مصرف ۲ حبه سیر دو بار در روز دارای اثر ضد باکتریایی در برابر عفونت هلیکوباکتر پیلوری است.
 
در مطالعه دیگری که بیش از ۸۰۰۰ نفر مبتلا به عفونت های هلیکوباکتر پیلوری در آن شرکت داشتند، مشخص شد که کسانی که سیر خام مصرف می کنند، به طور مرتب سطح باکتری های H. pylori در بدنشان کم می شود. مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که پودر سیر می تواند اثر ضد التهابی در بدن داشته باشند.

خواص دارویی سیر می تواند استخوان ها را در زنان یائسه تقویت کند پوکی استخوان یک بیماری شایع است که بر روی زنان یائسه اثر می گذارد. مصرف مکمل سیر با کیفیت می تواند به کاهش اثرات یائسگی بر روی تراکم استخوان کمک کند.
 
یک کارآزمایی بالینی تصادفی نشان داد که در زنان استفاده کننده از سیر علائم پوکی استخوان کمتر است. این زنان روزانه ۲ حبه سیر به مدت ۳۰ روز مصرف کردند. پس از یک ماه، آزمایش خون زنان مصرف مکمل سیر، افزایش آنتی اکسیدان ها و علائم کمتری از پوکی استخوان را نشان داد.

سیر خام دارای خواص ضد سرطان است مطالعات علمی زیادی وجود دارد که نشان می دهند عصاره سیر دارای توان بالقوه ای برای محافظت از بدن در برابر بسیاری از انواع سرطان می باشد. سیر یکی از ۱۴ غذای برتر است که در برابر پیشرفت سرطان از بدن محافظت می کند.
 
به عنوان مثال، National Cancer Institute گزارش می دهد که بسیاری از مطالعات نشان دهنده ارتباط بین افزایش مصرف سیر و خطر ابتلا به سرطان هستند. در میان انواع سرطان هایی که سیر خام دارای اثر محافظتی بر روی آن ها هستند می تواند به سرطان های معده، کولورکتال، پستان، پانکراس و مری اشاره کرد. همچنین گزارش شده است که سیر پخته نیز دارای اثر ضد سرطانی است.
 
محققان می گویند که پتانسیل سیر در جلوگیری از انواع خاصی از سرطان می تواند به علت اثر ضد باکتری آن باشد. سایر دلایل اینکه مصرف سیر خام و یا پخته شده می تواند از سرطان جلوگیری کند به توان این ماده برای جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی یا کمک به بهبود عملکرد DNA باز می گردد.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟