بحران کرونا؛ درخواست ۱۱ سناتور آمریکایی برای کاهش موقت تحریم‌های ایران

 آتش‌نشان‌ها خیابان‌های تهران را برای مقابله با ویروس کرونا ضدعفونی می‌کنند  رادیو فردا :۱۱سناتور آمریکایی با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا خواستار کاهش موقت تحریم‌های برخی کشورها، خصوصا ایران و ونزوئلا در دوران شیوع ویروس کرونا شدند.
 
سناتورها می‌گویند در حالی که ویروس کرونا با سرعت در حال شیوع است دو کشور یاد شده با سیستم بهداشتی بحران‌زده جهت مبارزه با این همه‌گیری دچار مشکل هستند و به رغم اینکه اقلام بهداشتی و درمان از لحاظ فنی از تحریم‌ها استثنا شده‌اند، اما ارسال این اقلام با توجه به وسعت تحریم‌ها و مشکلات انتقالات مالی سخت شده است.
 
کریس مورفی که دیدار وی با محمدجواد ظریف وزیرخارجه ایران در بهمن‌ ماه جنجال‌آفرین شد، در صدر لیست امضاکننده‌های این نامه قرار داد و بقیه سناتورها همگی مانند آقای مورفی از حزب دموکرات هستند: سناتور تام کارپر، بن کاردین، پاتریک لیهی، تیم کین، برایان شاتس، ریچارد بلومنتال، کریس وان هولن، تام یودال، شرود براون و جف مارکلی.
 
این سناتورها می‌گویند درست است که مشکل اصلی این کشورها در مواجهه با کرونا به فساد گسترده، مدیریت غلط و رفتار مستبدانه حاکمان آنها برمی‌گردد، اما تحریم‌ها نیز مانعی مهم برای مبارزه با کرونا است.
 
در نامه گفته می‌شود نه تنها کاهش تحریم‌ها می‌تواند اقدامی انسان‌دوستانه برای حفظ جان شهروندان این کشورها باشد، بلکه از لحاظ امنیتی نیز موضوع مهمی است.
 
این سناتورها می‌گویند بر خلاف حاکمان ایران و ونزوئلا، مردمان این کشورها دشمن آمریکا نیستند.
 
آنها به کاهش تحریم‌های جورج بوش رئیس‌جمهوری سابق آمریکا علیه ایران در جریان زلزله بم در سال ۱۳۸۲ اشاره کرده و گفتند آمریکا ده‌ها تن دارو و تجهیزات نیز به ایران کمک کرد. در این حادثه ۲۶ هزار نفر کشته شدند.
 
البته، دولت آمریکا اخیرا پیشنهاد کمک مالی به ایران کرد، اما جمهوری اسلامی به سرعت آن را رد کرد.
 
با این حال ایران از همه کشورها، به غیر از اسرائیل و آمریکا، درخواست کمک نموده و همچنین درخواست وام پنج میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول برای مبارزه با کرونا کرده است.
 
این سناتورها با اشاره به شیوع گسترده کرونا در ایران گفته‌اند جمهوری اسلامی به خاطر تحریم‌ها توان مالی مبارزه با ویروس را ندارد.
 
هنوز دولت آمریکا واکنشی به این نامه نشان نداده، اما اخیرا برخی کشورها از جمله چین، روسیه، پاکستان و حتی بریتانیا خواهان کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده بودند.
 
در این میان روز چهارشنبه این هفته، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از بازگشت «تدریجی» بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران توسط آمریکا خبر داد.
 
در پی آن، علیرضا رحیمی عضو هیئت رئیسه مجلس ایران نیز در توییتی که روز جمعه ۸ فروردین منتشر کرد گفت صندوق بین‌المللی پول «با بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارد دلاری» ایران برای مقابله با بحران کرونا موافقت کرده است.
 
سناتورهای یادشده برای کاهش تحریم‌های ایران و ونزوئلا به چهار دستورالعمل اشاره کرده‌اند که بیشتر حول راه‌اندازی سیستمی شفاف برای ارسال دارو و تجهیزات شرکت‌های خارجی به ایران بدون ترس از تحریم‌های آمریکا است.
 
این سناتورها می‌گویند تحریم‌ها به حدی گسترده هستند که شرکت‌ها از تعامل با ایران هراس دارند و باید آمریکا دستورالعملی واضح و شفاف برای دادن اطمینان به آنها برای صادرات تجهیزات و دارو، همچنین انتقالات مالی انجام دهد.
 
این سناتورها خواستار کاهش تحریم‌های ایران و ونزئلا برای حداقل سه ماه شده‌اند.
+12
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  نباید بدن همشو میدن به اسماعیل هانیه و حسن نصرالله و باقیش هم میشه خرج مزدورانشون.
  2
  31
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دروغه. لغو تحریم بر اخوند خوب میشه نه مردم
  0
  31
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این سناتورها نمیدانند که اگر به اخوند پول برسد خرج حشدالشعبی و دزدی و رانت خواری خواهد شد
  0
  31
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  حالًا متوجه شدید برای چی این ملاها باعث شیوع وحشتناک کورونا شدن؟ این شبیه همون دلیل ساقط کردن هواپیمای أوکراینی است. استفاده از سپر انسانی برای پیشبرد و نجات سیستم و ادامه بخور بخور و بچاپ بچاپ
  1
  30
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  عین این گداهایی شدن که تو ترمینال وایمیستن میگن پول بلیط برگشت ندارم، ولی وقتی میگی بریم برات بلیط بگیرم میگه نه پولش رو میخوام! پول رو میخوان که پرت کنن جلوی کفتارهای لبنانی و عراقی و یمنی و سوری.
  1
  31
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۱
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  آمریکا در مورد ایران از سال 1358 بکرات دچار اشتباه شده.گزارش خبرگزاری ها این بود که آمریکا میخواهد سپرده های ایران را آزاد کند.این بدترین ظلم بملت ایران است در صورت آزاد شدن ,قیمت دلار از 20 هزارتومن هم بالاتر خواهد رفت.در مقابل تحویل دارو و تجهیزات پزشکی بایران ,یکی از مسئولان مملکتی گفته ما تجهیزات نمیخواهیم ما پول میخواهیم.چقدر سیاستهای دنیا احمقانه رفتار میکند
  1
  11
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  وقاحت در حد لا لیگا پول چشم این بیشرمها را کور کرده و ملت بدبخت گروگان این بی ناموسا- فقط اقلام پزشگی و ضروری و با شرایط وگر نه اینا دوباره مثل سگ وحشی هار میشن
  1
  11
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  دموکراتها (مزدوران ایران چین و روسیه ) دست به کار شدن
  3
  15
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
  ۲۹
  ایمای - تهران، ایران
  اگر این احمقها فکر میکنند که با برداشتن تحریهما و میلیاردها پول بدست رژیم اوضاع مردم بهتر میشه باید بگم خیر زیرا این دجالها با برداشتن تحریهما بمب اتم را میسازند برای همین هم هی به التماس افتادن اینها برای بقایخودشون دارند دست و پا میزنند
  1
  8
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  کاربری گفته امریکا وانگلیس محاسبات اشتباه کردن از سال 1358در باره ایران نه عزیز جان اگه شما مصاحبه های شاه با خبرنگاران امریکایی و انگلیسی را دیده باشید که وقتی شاه رییس اوپک بود امریکاو انگلیس شاه را در فشار قرار دادن برای کاهش قیمت نفت و شاه چلمک با سرسختی وقمپوز راستی راستی فکر کرد کوروش کبیر شده وشاه شاهان و باهمین اشتباه گور خودشو ومردمشو کند هم خودش آواره شد هم ملت افتادن دست گرگان درنده.که در زمان شاه در قفس بودن سخنرانی ریگان را ببینید که گفت ما باید نمی گذاشتیم که شاه برکنار بشود آن هم با آن وضعیت نتیجه اینکه بی بی سی شد بلنگوی رژیم آخوندی خواسته وناخواسته.
  0
  0
  شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  نظر شما چیست؟