شاهین به‌جای رهام؛ با پلت‌فرم ۱۸ ساله و موتور ۳۰ ساله

 شرکت سایپا چند سالی است درگیر ساخت خودرو جدید خود است. این خودرو  قبلا رهام نام داشت و حالا شاهین نامیده می‌شود.

شرکت سایپا اسم محصول خود را از رهام به شاهین تغییر داده است. این شرکت در این محصول از یک موتور با فناوری قدیمی استفاده کرده است.

شاهین با موتور قدیمی
شرکت سایپا چند سالی است درگیر ساخت خودرو جدید خود است. این خودرو قبلا رهام نام داشت و حالا شاهین نامیده می‌شود.
 
دلیل تغییر نام این خود تفاوت سلیقه مدیرعامل کنونی با مدیرعامل قبلی این شرکت است.
 
شاهین خودرویی است که بر اساس یکی از پلت فرم‌های قدیمی تویوتا یاریس که شرکت سایپا دانش فنی آن را از طریق شرکت‌های چینی بدست آورده توسعه یافته است. در حقیقت تکنولوژی این پلت فرم به ۱۸ سال قبل باز می‌گردد اما تکنولوژی موتور این خودرو به سه دهه قبل مربوط است.
 
شرکت سایپا البته ابتدا قصد داشت موتور شرکت برلیانس چین را روی خودرو نصب کند اما برلیانس ایران را به دلیل تحریم آمریکا ترک کرد. در ادامه این شرکت سعی کرد موتور ساخت شرکت ایران‌خودرو با نام ای اف هفت توربو با قدرت ۱۵۰ اسب بخار را روی این محصول قرار دهد. اما ایران‌خودرو به دلیل نقش «استراتژیک» این موتور و نقطه قوتش نسبت به سایپا، حاضر به دادن این پیشرانه نشد.
 
این شرکت که با بحران میلیاردها تومان هزینه برای محصول جدید خود که بی موتور مانده، روبه‌رو بود موتور تیبا که توسعه یافته موتور قدیمی فورد از دهه هشتاد میلادی‌ست را با استفاده از توربوشارژ تقویت کرد و روی شاهین گذاشت.
 
قدرت این موتور ۱.۵ لیتری با توربو شارژ به ۱۰۸ اسب بخار رسیده است. این در حالی است که موتورهای یک لیتری در جهان هم اکنون چنین قدرتی تولید می‌کنند.
 
این موتور از تکنولوژی قدیمی دو سوپاپ برای هر سیلندر (هشت سوپاپ برای چهار سیلندر) استفاده می‌کند. در حالی که موتورهای روز در هر سیلندر برای مصرف بهینه و قدرت بیشتر از چهار سوپاپ (۱۶ سوپاپ برای چهار سیلندر) بهره می‌برند.
 
مجتبی احمدی‌راد، رییس اداره محاسبات مهندسی شرکت مگاموتور به سایت بیت ران گفته است: «امکان شانزده سوپاپ کردن این موتور وجود دارد. قرار بر این بوده که این اتفاق بیفتد اما فشارهایی در شرکت وجود داشت که می‌بایست موتور زودتر تحویل داده شود از طرفی هم استاندارد اعلام کرد که باید زودتر تحویل داده شود و در نهایت تصمیم گرفته شد با همان سیستم هشت سوپاپ یک سری قطعات را به استاندارد برسانیم.»
+0
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  این آشغالها را ایرانیهای محترم بخرید و حالش را ببرید. خلایق هر چه لایق.
  0
  4
  شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
  نظر شما چیست؟