شوخی‌های دردسرساز/ عبور «سریال پایتخت» از خط قرمز نیروهای ارزشی

سایت رویداد 24 :شوخی‌های سریال پایتخت۶ به مذاق بدنه اصولگرایان خوش نیامد. ارزشی‌ها نوشته‌اند جلوی پخش سریال باید گرفته شود؛ آنها نشان داده‌اند نقد آن‌ها ضمانت اجرایی داشته و پس از نقد آنها، یا فیلمی از پرده پایین کشیده می‌شود یا جلوی سریال گرفته می‌شود یا یکی از رسانه‌ها توقیف می‌شود.
 

آخرین قسمت سریال پایتخت، یکی از پرحاشیه‌ترین قسمت‌های ایران سریال در طول ۶ فصل بود؛ چه آنکه از شب گذشته نیروهای اصولگرا با تمام نیرو در حال تاختن به این سریال هستند؛ این اتفاق در حالی افتاده که تهیه کننده این سریال در فصل قبل موسسه اوج وابسته به سپاه بوده و تمام پیام آن در طول آن فصل، تایید رسانه‌ای مبارزه ایران با داعش در خارج از مرزها بوده است. با این پیشینه، حمله نیروهای ارزشی به سریال پایتخت را باید جدی گرفت.
 
در قسمت اخیر سریال پایتخت، نقی معمولی از مکه باز می‌گردد و طنزهایی که نویسنده درباره آداب و مناسک حج به کار برده (از جمله استفاده از دبه از چهار لیتری یا به کار بردن واژه‌های ته استکانی برای تقسیم آب زمزم و حتی نحوه ریختن آب در استکان‌ها و ...) برای برخی از مخاطبان چندان خوشایند نبوده است.
برخی کاربران البته به خواندن ترانه آقامون جنتلمنه از ساسی مانکن در این سریال انتقاد داشتند و آن را انحطاط فرهنگی خواندند و نوشتند وقتی بچه‌های دبستانی این آهنگ را می‌خوانند، چرا تلویزیون ایران باید آن را پخش کند.
 
به گزارش رویداد۲۴ اصولگرایان ارزشی در توییتر معمولا به هر سکانس، به هر شوخی و هر حرکتی با دیده تردید نگاه می‌کند و می‌گویند «سریال شبکه‌های ماهواره‌ای را تطهیر کرد»، «آداب حج را به طنز گرفت»، «به لهجه مردم شمال توهین کرد» و خلاصه مردم را بد خنداند.
 
حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای روحانی در توییتی نوشت: «مجموعه پایتخت در حال بازنمایی فرهنگ عامه‌پسند ایرانی  در آخرین سال‌های قرن جاری است. سریال پایتخت بسیاری از خطوط سبز و سفید و قرمز صداوسیما عبور کرده و بسیاری از آن‌ها را فرسنگ‌ها جابجا کرده است.»
 
فارغ از انتقادهایی از این دست، حقیقت آن است که صداوسیما در سال جدید در دستور العملی نانوشته به برنامه‌سازان خود گفته دستشان برای شوخی باز است؛ نمونه آن شوخی‌های و طعنه‌هایی است که در برنامه‌هایی مثل عصر جدید احسان علیخانی، دورهمی مهران مدیری، ویدئو چک عبدالله روا و ... می‌شود. این شوخی‌ها البته در سریال پایتخت بسیار پررنگ‌تر است. یادآوری کلیپ مشهور پیرمردی که با عبارت «یک به یک شما» فحش می‌داد، در تلویزیون جمهوری اسلامی بسیار دور از ذهن بود اما در سکانس دعای نقی معمولی در سریال پایتخت عینا اجرا شد.
 
سیروس مقدم و محسن تنابنده با فراغ بال شوخی‌های خود را در حوزه‌های مختلف انجام می‌دهند؛ شوخی با حسن روحانی (استفاده از اصطلاح معروف صبح جمعه باخبر شدن از افزایش قیمت بنزین)، شوخی با چهره‌هایی که با اصلاح طلبان و اصولگرایان نزدیک هستند و از منافع آنها استفاده می‌کنند؛ شوخی با برنامه بفرمایید شام شبکه من و تو یا شوخی با آیت الله جنتی در تلفظ واژه سانتریفیوژ یا سلفی نمایندگان با موگرینی نمونه‌ای از همین شوخی‌ها بود که اتفاقا بسیار بازتاب بود، اما گویا سازندگان سریال پایتخت از خط قرمز نیروهای ارزشی عبور کرده‌اند و این خوشایند این جریان نیست و به همین دلیل است توییت‌های کاربران ارزشی از همان لحظه پخش سریال آغاز شد و نگذاشتند آن قسمت سریال به پایان برسد.
 
پایتخت ۵ با حمایت سپاه و نهاد‌های فرهنگی وابسته به آن سریال با هدف لزوم حضور نظامیان ایران در سوریه ساخته شد، به همین دلیل نیروهای اصولگرا معتقدند سازندگان سریال پایتخت نمک خورده‌اند و نمکدان شکسته‌اند.
 
چندی پیش سریال «کتونی زرنگی» ساخته علی ملاقلی پور به خاطر اظهار نظرهای سیاسی او در میانه پخش متوقف شد. سریال پایتخت فعلا در چنین شرایطی قرار گرفته و باید دید سیل انتقادات کاربران ارزشی توییتر در انتقاد به شوخی‌های این سریال، چه تاثیری در پخش آن دارد.
 
به نظر می‌رسد با توجه به شرایط جامعه، بعید است کسی بتواند جلوی پخش سریالی که فعلا قرار است مردم را به هر ترتیبی بخنداند، بگیرد اما اصولگرایان ارزشی نشان داده‌اند نقد آنها همیشه ضمانت اجرایی داشته و پس از نقد رسانه‌های آنها، یا فیلمی از پرده پایین کشیده می‌شود یا جلوی سریال گرفته می‌شود یا یکی از رسانه‌ها توقیف می‌شود.
+33
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  حمید رامی،جمهوری خواه،سمییا،عطیه مهدی زاده،علیرضاعزیزی،یه مشت ادم کله خر روانی که هر حرف و حرکتی رو به مقدسات ربط میدن ،امثال اینها هستند که با دیدن خیار و بادمجون غسل لازم میشن و عقیده دارند که خر باید تومبون بپوشه تو انظار عمومی.خاک تو سر همه تون.
  3
  84
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  این آخریه خوب گفت . مثل من نبینین . راست میگه دیگه . به قوله اون زنیکه هرکی ناراحته بره و نشینه ببینه .
  2
  71
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تمام این سریال زیر نظر و با بودجه ی سپاه ساخته شده و ده ها اخوند ان را تائید کرده و اصل پیامش هم تبلیغ برای پرستش یک سنگ عرعری و مزخرفات اسلامی هست. مگر آب زمزم با اب های دیگر فرق دارد؟ امان از تعصب و بیسوادی
  2
  62
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
  ۵۱
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  من این سریال رو خیلی دوست دارم .....
  6
  31
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ضمنا با تمام پیام بدش که اسلام گرائی و ریختن پول ایران توی جیب عرعری ها هست اما سریال بسیار قشنگی هست و ارزش دیدن و لذت بردن دارد. از سریال لذت ببرید و پیامش را دور بریزید. اگر از اب زمزم معجزه ای بر میخواست ان را قطره ای 500 دلار می فروختند
  2
  36
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  گور بابای مقدسات شماها که اندازه یه اسپیرین برای سردرد ارزش نداره
  1
  18
  شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این دعوای زرگری ست تنابنده هم از خودشون هست کارگردانی که اجازه داره از خط قرمز رژیم عبور کنه همانند کمال تبریزی امکان نداره بدون مجوز سپاه فیلمی ساخته بشه .ساده و زود باور نباشیم تنابنده بدون اجازه سپاه نمیتونه از خط قرمز بگذره .چطور است که دیگر کارگردانان سالها فیلمشان خاک میخورد و اجازه پخش نمیدهند ولی تنابنده و کیایی و تبریزی به این راحتی میتوانند
  2
  15
  شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  اصولگرایان و ....گران غلط کردن
  0
  12
  شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
  ۴۷
  Rayanco - تهران، ایران
  یکی نیست به این اصولگرایان به اصطلاح مذهبی بگه که بابا جان کرونا ثابت کرد به مردم نادان که حرم و مسجد را بستند از بس شفا نداد..خود خانه خدا را با همین الکل تمیز می کنند.آقایان اصولگرایی که همه آنها مانند عسگر اولادی که ریسشان بود در نیویروک خانه و شرکت و سرمایه دارند..دست کثیفتان رو شده.بچه های فاسدتان همه در آمریکا جشن هالوین می گیرند به جای برگزاری دعای توسل و ندبه..بس کنید..چرا اینقدر پر رو هستید...
  0
  3
  یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۸
  نظر شما چیست؟