روحانی در انتظار موافقت خامنه‌ای با برداشت از صندوق توسعه برای مبارزه با کرونا

رادیو فردا :رئیس‌ جمهور ایران روز پنج‌شنبه، ۷ فروردین، در جلسه کمیته اقتصادی دولت با اشاره به کمبود منابع مالی دولت برای امور مقابله با شیوع کرونا، از ارسال نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی برای اجازه برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی خبر داد.
 
حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، در این جلسه با بیان این‌ که مجموع رقمی که وزارت بهداشت و درمان و صندوق بیمه بیکاری برای سه ماه آینده نیاز دارد یک میلیارد دلار است، اظهار امیدواری کرد این رقم «برای رفع نیاز حوزه بهداشت و درمان به‌ویژه تجهیز بیمارستان‌ها تأمین شود».
 
صندوق توسعه ملی یک نهاد دولتی است که نقش صندوق ثروت ملی ایران را دارد و و بر اساس اساسنامه نباید موجودی آن صرف بودجه‌های جاری شود، ضمن آن‌که موجودی آن هیچ‌گاه به‌ طور دقیق اعلام نشده است.
 
با این حال، دی‌ماه سال گذشته، در پی کشته شدن قاسم سلیمانی به‌ دستور دونالد ترامپ، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، از اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به بودجه نیروی قدس سپاه پاسداران با اجازه رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.
 
حسن روحانی در جلسه روز پنج‌شنبه همچنین با بیان برخی مشکلات مالی دیگر دولت برای مقابله با آسیب‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ادعا کرد: «در این زمینه شرایط ما از بسیاری از کشورهای جهان بهتر است، با وجود این‌ که ما در فشار تحریم بودیم.»
 
رئیس‌ جمهور ایران دی‌‌ماه سال گذشته اعلام کرده بود که درآمد و اعتبارات ازدست‌رفته ایران به دلیل تحریم‌ها در سه سال اخیر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار بوده است.
 
بخشی از این زیان مربوط به کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران است.
 
آمریکا می‌گوید ایران درآمدهای نفتی را صرف تأمین مالی گروه‌های تروریستی و توسعه برنامه موشکی و هسته‌ای می‌کند و به همین خاطر صادرات نفت ایران را تحریم کرده است.
 
شیوع ویروس کرونا در ایران تاکنون دست‌کم سه هزار نفر را گرفته است و دولت جمهوری اسلامی پس از گذشت بیش از دو ماه از شیوع، به‌تازگی راضی به اجرای تصمیمات سخت‌گیرانه در قرنطینه کردن شهرهای ایران شده است.
+1
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  لابد میخواهند پایین تنه افراد طبقه مذهبی را توسعه بدهند که پنبه آغشته به روغن بنفشه راحتتر جای بگیرد!
  0
  30
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  این که موشک نیست بخاد بزنه به هواپیمای مسافری ، برای همین فعلا پولی در کار نیست
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  این شده همه کاره ایران یک آدم بی سواد مالیخولیایی شده رهبر کشور ایران مردم ایران هم که از ترس خودشان زدن به خواب هر بلایی سرتون میارن حقتونه برای اینکه مردم خیلی ترسویی هستید
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
  ۲۲
  iRONiC - استکهلم، سوئد
  حسن تو دستتو بذر اونجات, فقیه هم بذاره اونجاش مشکلات مملکت حله ..!
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  عیر ممکنه، صندوق توسعه ملی مال حسن خرص الشیطان و ادمکشهاسی اون، باندهای ترورسیتی سپاه تروریستی و اسد جون و اسماء جون اسد زرافه است و به ملت ایران ربطی نداره!. دیدیم که بدون پلک زدن علی چلاق ۲۰۰ میلیون دلار برای باند تروریستی موسوم به سپاه قدس از صندوق توسعه ملی داد، ولی برای سیل زدگان ،زلزله زدگان ایرانی گفت نه ....
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  نظر شما چیست؟